Nakrętki plastikowe - gdzie oddać i jakie zbierać? Ile kosztuje kilogram?

Źródło:
niepelnosprawni.pl
13 ton nakrętek na leczenie i rehabilitację Poli
13 ton nakrętek na leczenie i rehabilitację Poli
tvn24
13 ton nakrętek na leczenie i rehabilitację Politvn24

Nakrętki plastikowe z butelek zbierane są w przedszkolach, szkołach, zakładach pracy. Po co? Akcje zbierania plastikowych nakrętek organizowane są po to, by pozyskać pieniądze na cele charytatywne. I nie jest to przekręt: za oddane do recyklingu plastikowe nakrętki, fundacje otrzymują pieniądze, które przeznaczają na pomoc swoim podopiecznym. Ważne jednak, aby wiedzieć jakie zakrętki zbierać i gdzie można je oddać lub sprzedać.

● Nakrętki plastikowe zbierane są przez fundacje i organizacje charytatywne. ● Zbiórki nakrętek plastikowych odbywają się w placówkach edukacyjnych, firmach, przychodniach, urzędach. ● Zebrane zakrętki przekazywane są do skupu, a za uzyskane pieniądze zakupowany jest m.in. sprzęt do rehabilitacji lub wózki inwalidzkie. ● Koszt kilograma nakrętek waha się od 40 gr do 1 zł.

Nakrętki plastikowe - po co są zbierane?

Nakrętki plastikowe przekazywane są do fundacji i organizacji, które zbierają je na cele charytatywne. Tam są magazynowe i kiedy uzbiera się ich dużo (nawet kilkadziesiąt ton), wolontariusze dokonują ich segregacji (w workach znajdują się czasami kapsle lub inne przedmioty, które nie są nakrętkami), ważą i przekazują do przedsiębiorstw zajmujących się recyklingiem. Plastikowe nakrętki poddawane są recyklingowi, a uzyskany z nich granulat wykorzystywany jest do produkcji kolejnych przedmiotów z plastiku. Pieniądze za zebrane zakrętki przeznaczane są na zakup m.in. sprzętów do rehabilitacji, wózków inwalidzkich, protez.

Zbiórka nakrętek

Kosz na nakrętki ustawiony w publicznym miejscu nikogo już nie dziwi. Jeszcze kilka lat taki widok mógł wzbudzać wątpliwości: jaki jest sens zbierania plastikowych nakrętek i jak to możliwe, że można zamienić je na wózek inwalidzki czy rehabilitację dla chorego dziecka? Teraz pojemniki na nakrętki plastikowe wystawiane są w szkołach, przedszkolach, zakładach pracy, urzędach miast i gmin, przychodniach, a wielu z nas zbiera nakrętki z butelek PET w domach i oddaje je w większych ilościach podczas zbiórek organizowanych regularnie w placówkach edukacyjnych, pracy czy w mediach społecznościowych.

Jakie nakrętki zbierać?

Zbierać należy nakrętki plastikowe z butelek po napojach, kefirze, jogurcie, mleku, soku, ale też nakrętki z pojemników po chemii gospodarczej czy kosmetykach. Ważne, żeby nakrętki oddawać bez elementów papierowych, metalowych czy plastikowych wewnątrz nakrętki (jak np. w zamknięciach ketchupu czy kawy rozpuszczalnej).

Oznaczenia na zakrętkach, które wskazują na to, że nadają się one do recyklingu to trójkąt, a w nim litery: - PP,  - PE,  - LDPE,  - HDPE,  - PE-HD, - PE-LD. 

Dopuszczalne oznaczenia to także trójkąt ze strzałek z liczbą  2, 4, 5, 02, 04 lub 05. 

Plastikowe nakrętki - gdzie oddać?

Jeśli nie wiesz, gdzie oddać nakrętki plastikowe, zapytaj o to w lokalnej grupie w mediach społecznościowych. Z pewnością zostaniesz skierowany w odpowiednie miejsce i zgłoszą się osoby, które same zbierają plastikowe nakrętki w celach charytatywnych. Możesz też wyszukać w internecie fundacje, które je zbierają i przekazać je bezpośrednio do nich.

Skup nakrętek

Nazbierałeś ich sporo, teraz chcesz je spieniężyć. Pora sprawdzić, gdzie można sprzedać nakrętki plastikowe. Nie jest to trudne. Punkty skupu nakrętek znajdziesz w internecie. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę „skup nakrętek” i nazwę miejscowości, a otrzymasz dane teleadresowe miejsc skupu plastikowych nakrętek w swojej okolicy. Wiele osób skupujących nakrętki PET ogłasza się tez na portalach ogłoszeniowych. 

Ile kosztuje kilogram nakrętek?

Kilogram nakrętek plastikowych kosztuje od 40 gr do ok. 1 zł w zależności od miejsca skupu. Aby więc można za nie było kupić wózek inwalidzki czy sprzęt do rehabilitacji, trzeba ich zebrać bardzo dużo - kilkanaście lub kilkadziesiąt ton. Większość skupów nawet nie przyjmuje małych ilości zakrętek, tylko ilości hurtowe.

Autorka/Autor:ks//mro

Źródło: niepelnosprawni.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Przed nami nie tylko spektakularne ochłodzenie, ale także ulewy. Co jeszcze przyniosą nadchodzące dni? Kiedy może wrócić upał? Sprawdź najnowszą prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeto.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: wpadniemy z jednej skrajności w drugą

Pogoda na 16 dni: wpadniemy z jednej skrajności w drugą

Źródło:
tvnmeteo.pl

Nadchodzące dni mają przynieść intensywne opady deszczu. Jak wynika z prognoz IMGW, lokalnie może dojść do szybkiego podwyższenia stanów wody, a nawet podtopień. Sprawdź, w których regionach zachować szczególną ostrożność.

Tam może dojść do podtopień. Alarmy hydrologiczne

Tam może dojść do podtopień. Alarmy hydrologiczne

Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Przed nami załamanie pogody, które potrwa niemal do końca tygodnia. Śródziemnomorski niż przyniesie opady deszczu, które mogą być obfite. Spodziewane są też burze. Sprawdź, jak dużo deszczu może spaść.

Śródziemnomorski niż przyniesie ulewy i burze. Jak dużo deszczu spadnie

Śródziemnomorski niż przyniesie ulewy i burze. Jak dużo deszczu spadnie

Źródło:
tvnmeteo.pl

W poniedziałek w części kraju prognozowane są burze. IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed tym zjawiskiem. Obowiązują również alarmy drugiego i pierwszego stopnia przed upałem.

Silny deszcz, grad, potężne podmuchy. IMGW ostrzega

Silny deszcz, grad, potężne podmuchy. IMGW ostrzega

Źródło:
IMGW

Pogoda na dziś. Poniedziałek 7.07 przyniesie części kraju burze, którym towarzyszyć będą ulewne opady deszczu. Wiatr w porywach może rozpędzić się do 90, a lokalnie nawet i 100 kilometrów na godzinę.

Pogoda na dziś - poniedziałek 7.07. Ulewy i wiatr sięgający 100 km/h

Pogoda na dziś - poniedziałek 7.07. Ulewy i wiatr sięgający 100 km/h

Źródło:
tvnmeteo.pl

Burze nawiedziły w niedzielę północne Włochy. Szczególnie niebezpieczna aura panowała w Mediolanie i okolicach, gdzie doszło do śmiertelnego wypadku. Podczas burzy drzewo przygniotło turystów, a jednej osoby nie udało się uratować.

Burza zaskoczyła turystów. Nie żyje kobieta

Burza zaskoczyła turystów. Nie żyje kobieta

Źródło:
PAP, Rai News

Gdzie jest burza? W poniedziałek 7.07 w części kraju pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Burzom towarzyszą opady deszczu oraz silny wiatr. Śledź aktualną sytuację pogodową w Polsce w tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Rano grzmi w części kraju

Gdzie jest burza? Rano grzmi w części kraju

Źródło:
tvnmeteo.pl

W niedzielę firma Axiom Space połączyła się z członkami misji Ax-4 - Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim i Peggy Whitson. Polak powiedział, że cały czas realizują misję. W pewnym momencie podczas transmisji pojawiły się pierogi.

Pierogi w kosmosie. "Smacznego"

Pierogi w kosmosie. "Smacznego"

Źródło:
TVN24

Jeszcze do niedawna w ciepłe, letnie wieczory łąki, parki i ogrody były rozświetlone przez świetliki. Przyrodnicy alarmują jednak, że populacja tych owadów drastycznie maleje, a nawet pojawia się ryzyko ich wyginięcia. Są jednak sposoby na to, aby zatrzymać ten negatywny trend.

Świetliki mogą wyginąć. Ekspert podaje trzy powody

Świetliki mogą wyginąć. Ekspert podaje trzy powody

Źródło:
PAP, Discover Magazine

Bilans ofiar powodzi błyskawicznej, która nawiedziła Teksas, wzrósł do 67 osób. Wśród zabitych są dzieci. Jak podała stacja CNN, trwają poszukiwania 11 zaginionych dziewczynek, uczestniczek chrześcijańskiego obozu Camp Mystic.

Zginęło ponad 60 osób. "Nie zrezygnujemy z poszukiwań"

Zginęło ponad 60 osób. "Nie zrezygnujemy z poszukiwań"

Źródło:
CNN, Reuters

Grecja przygotowuje się na kilkudniową falę upałów. Z prognoz wynika, że miejscami temperatura sięgnie nawet 42 stopni Celsjusza.

Grecja się "zagotuje". Będzie ponad 40 stopni

Grecja się "zagotuje". Będzie ponad 40 stopni

Źródło:
PAP, newpost.gr, iefimerida.gr

Lew uciekł z ogrodu zoologicznego i zaatakował 53-letniego mężczyznę. Ranny został zabrany do szpitala, a zwierzę zastrzelono. Do zdarzenia doszło w tureckim mieście Manavgat.

Lew uciekł z zoo i zaatakował mężczyznę

Lew uciekł z zoo i zaatakował mężczyznę

Źródło:
PAP, milliyet.com.tr

Europa nie była przygotowana na takie lato. Skwar zaczął się w czerwcu, w południowej i zachodniej części kontynentu, by do sierpnia rozlać się właściwie we wszystkich regionach. Dni były o sześć-siedem stopni cieplejsze niż zazwyczaj o tej porze roku. Ludzie, nienawykli do takiego gorąca, mdleli na ulicach. Często było już za późno, by ich uratować - według wstępnych szacunków na skutek upału zmarło ponad 30 tysięcy ludzi, ale późniejsze analizy podniosły ten tragiczny bilans do nawet 70 tysięcy. W Paryżu zakłady pogrzebowe nie nadążały z przyjmowaniem ciał, a władze podjęły decyzję o przekształceniu magazynu przemysłowego w miejscowości Rungis w tymczasową kostnicę.

Upał może nas zabić na 27 sposobów. Wciąż poznajemy nowe

Upał może nas zabić na 27 sposobów. Wciąż poznajemy nowe

Źródło:
TVN24+

Centralną część Teksasu nawiedziły katastrofalne powodzie. W wyniku żywiołu zginęło co najmniej 50 osób, w tym kilkanaścioro dzieci. Pogoda wyrządziła ogromne szkody na terenie katolickiego obozu Mystic Camp, na którym byli także Polacy, nic im się nie stało. Opowiadali o tym, jak wyglądała ewakuacja i załamanie aury.

"Nie wierzyłyśmy w to, co tam się wydarzyło. To było jak zły sen"

"Nie wierzyłyśmy w to, co tam się wydarzyło. To było jak zły sen"

Źródło:
PAP

Stan wykonania polskiej misji wykonywanej przez Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego wynosi 72,9 procenta. Polski astronauta w sobotę połączył się z młodzieżą w Rzeszowie, kontynuował prace nad polskimi eksperymentami oraz nagrał materiały edukacyjne i promocyjne.

Kolejny pracowity dzień polskiego astronauty

Kolejny pracowity dzień polskiego astronauty

Źródło:
PAP

Potężna fala powodziowa przeszła przez hrabstwo Kerr w Teksasie, gdzie odbywał się chrześcijański obóz Camp Mystic. Wśród uczestników wymiany byli Polacy. Wszyscy są cali i zdrowi - poinformował w sobotę przedstawiciel programu Camp America.

Na obozie Camp Mystic w Teksasie byli Polacy. "Są cali i zdrowi"

Na obozie Camp Mystic w Teksasie byli Polacy. "Są cali i zdrowi"

Źródło:
PAP, Kontakt24, tvnmeteo.pl

Lew zaatakował i zranił kobietę oraz dwoje dzieci. Do zdarzenia doszło w pakistańskim mieście Lahaur. Atak dzikiego zwierzęcia został uchwycony na nagraniu.

Lew rzuca się na kobietę. Dramatyczne nagranie

Lew rzuca się na kobietę. Dramatyczne nagranie

Źródło:
Reuters, timesofindia.indiatimes.com

W sobotę polski astronauta doktor Sławosz Uznański-Wiśniewski po raz kolejny połączył się z Ziemią. Tym razem odpowiadał na pytania młodzieży zgromadzonej w auli Politechniki Rzeszowskiej.

"Halo Rzeszów? Tu ISS". Kolejne łączenie z polskim astronautą

"Halo Rzeszów? Tu ISS". Kolejne łączenie z polskim astronautą

Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP

Po ponad tygodniu walki z pożarami lasów w tureckiej prowincji Izmir, władze poinformowały o opanowaniu żywiołu. Ogień strawił tysiące hektarów lasów, zniszczył też trzy miejscowości i zabił tysiące zwierząt. W innych częściach kraju nadal trwa walka z żywiołem.

W pożarach zginęły trzy osoby. Walka z ogniem wciąż trwa

W pożarach zginęły trzy osoby. Walka z ogniem wciąż trwa

Źródło:
PAP

Turcję czeka dziewięciodniowa fala upałów. Z prognoz wynika, że temperatura może sięgnąć nawet 50 stopni Celsjusza. Eksperci ostrzegają przed ryzykiem udaru cieplnego i pożarów lasów, a władze apelują o zachowanie szczególnej ostrożności.

"Kopuła ciepła" nad Turcją. Temperatura może sięgnąć 50 stopni

"Kopuła ciepła" nad Turcją. Temperatura może sięgnąć 50 stopni

Źródło:
PAP

Pożar Madre, który od kilku dni pustoszy południową Kalifornię, rozprzestrzenił się już na obszarze o powierzchni przekraczającej 28 tysięcy hektarów, zmuszając setki osób do ewakuacji. To największy tegoroczny pożar w stanie - jego dym dotarł do sąsiednich hrabstw, a ogień wymknął się spod kontroli na trudnym, górzystym terenie.

Największy pożar w tym roku. Ewakuacje, ogień w pobliżu autostrady

Największy pożar w tym roku. Ewakuacje, ogień w pobliżu autostrady

Źródło:
PAP

Po raz pierwszy od ponad stu lat paryżanie i turyści mogą ponownie pływać w Sekwanie. W sobotni poranek otwarto trzy miejskie kąpieliska na rzece, kończąc symbolicznie proces oczyszczania wód zapoczątkowany przed igrzyskami olimpijskimi w 2024 roku.

Paryż wraca do tradycji sprzed rewolucji francuskiej

Paryż wraca do tradycji sprzed rewolucji francuskiej

Źródło:
PAP, Reuters

W części Krety i w okolicach Aten od kilku dni trwa walka z pożarami, które zmusiły mieszkańców i turystów do ewakuacji. Setki strażaków z pomocą śmigłowców walczą z żywiołem. Sytuację pogarsza silny wiatr. Ogień pochłania lasy, gaje oliwne i zagraża domom.

Kolejny dzień walki z żywiołem. "To było bardzo przerażające"

Kolejny dzień walki z żywiołem. "To było bardzo przerażające"

Źródło:
Reuters, Ekathimerini.com

Włochy zmagają się z falą upałów. Rośnie liczba nagłych zatrzymań pracy serca, zwłaszcza na plażach, gdzie temperatury przekraczają 40 stopni Celsjusza. Służby ratunkowe apelują o ostrożność i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa, bo nikt nie jest odporny na skutki ekstremalnego gorąca.

"Nikt nie może czuć się bezpieczny". Taka sytuacja pierwszy raz

"Nikt nie może czuć się bezpieczny". Taka sytuacja pierwszy raz

Źródło:
PAP

Fala mrozów, która nawiedziła Urugwaj, przyczyniła się do śmierci co najmniej ośmiu osób. W odpowiedzi na kryzys otworzono całodobowe schroniska, zapewniając bezdomnym i najbardziej narażonym ciepło, posiłki oraz opiekę medyczną.

Ludzie zamarzali na ulicach. Osiem osób nie żyje

Ludzie zamarzali na ulicach. Osiem osób nie żyje

Źródło:
Reuters

Młody łoś zaskoczył plażowiczów w litewskiej Kłajpedzie, wskakując do wód Morza Bałtyckiego niczym do leśnego jeziora. Choć dla ludzi był to niecodzienny widok, eksperci uspokajają - łosie od czasu do czasu odwiedzają nadmorskie tereny, by się schłodzić, napić wody i kontynuować wędrówkę.

Łoś w Bałtyku? To wcale nie taka rzadkość

Łoś w Bałtyku? To wcale nie taka rzadkość

Źródło:
LNK

Trzeci jak do tej pory międzygwiezdny obiekt został zaobserwowany w Układzie Słonecznym. Kometa otrzymała nazwę 3I/ATLAS. Jak podała amerykańska agencja kosmiczna NASA, w momencie odkrycia znajdowała się około 520 milionów kilometrów od Ziemi, ale w październiku znacznie zbliży się do naszej planety.

Przybyła spoza Układu Słonecznego. NASA już wie, czym jest

Przybyła spoza Układu Słonecznego. NASA już wie, czym jest

Źródło:
NASA, MPC., space.com, virtualtelescope.eu

W Parku Narodowym w Zambii doszło do tragedii - dwie turystki zostały zaatakowane przez słonicę ze słoniątkiem. Przewodnicy próbowali powstrzymać zwierzę, ale zdążyło ono stratować kobiety.

Słoń stratował turystki. Nie udało się ich uratować

Słoń stratował turystki. Nie udało się ich uratować

Źródło:
PAP