Nakrętki plastikowe - gdzie oddać i jakie zbierać? Ile kosztuje kilogram?

Autor:
ks//mro
Źródło:
niepelnosprawni.pl
13 ton nakrętek na leczenie i rehabilitację Poli
13 ton nakrętek na leczenie i rehabilitację Poli
tvn24
tvn2413 ton nakrętek na leczenie i rehabilitację Poli

Nakrętki plastikowe z butelek zbierane są w przedszkolach, szkołach, zakładach pracy. Po co? Akcje zbierania plastikowych nakrętek organizowane są po to, by pozyskać pieniądze na cele charytatywne. I nie jest to przekręt: za oddane do recyklingu plastikowe nakrętki, fundacje otrzymują pieniądze, które przeznaczają na pomoc swoim podopiecznym. Ważne jednak, aby wiedzieć jakie zakrętki zbierać i gdzie można je oddać lub sprzedać.

● Nakrętki plastikowe zbierane są przez fundacje i organizacje charytatywne. ● Zbiórki nakrętek plastikowych odbywają się w placówkach edukacyjnych, firmach, przychodniach, urzędach. ● Zebrane zakrętki przekazywane są do skupu, a za uzyskane pieniądze zakupowany jest m.in. sprzęt do rehabilitacji lub wózki inwalidzkie. ● Koszt kilograma nakrętek waha się od 40 gr do 1 zł.

Nakrętki plastikowe - po co są zbierane?

Nakrętki plastikowe przekazywane są do fundacji i organizacji, które zbierają je na cele charytatywne. Tam są magazynowe i kiedy uzbiera się ich dużo (nawet kilkadziesiąt ton), wolontariusze dokonują ich segregacji (w workach znajdują się czasami kapsle lub inne przedmioty, które nie są nakrętkami), ważą i przekazują do przedsiębiorstw zajmujących się recyklingiem. Plastikowe nakrętki poddawane są recyklingowi, a uzyskany z nich granulat wykorzystywany jest do produkcji kolejnych przedmiotów z plastiku. Pieniądze za zebrane zakrętki przeznaczane są na zakup m.in. sprzętów do rehabilitacji, wózków inwalidzkich, protez.

Zbiórka nakrętek

Kosz na nakrętki ustawiony w publicznym miejscu nikogo już nie dziwi. Jeszcze kilka lat taki widok mógł wzbudzać wątpliwości: jaki jest sens zbierania plastikowych nakrętek i jak to możliwe, że można zamienić je na wózek inwalidzki czy rehabilitację dla chorego dziecka? Teraz pojemniki na nakrętki plastikowe wystawiane są w szkołach, przedszkolach, zakładach pracy, urzędach miast i gmin, przychodniach, a wielu z nas zbiera nakrętki z butelek PET w domach i oddaje je w większych ilościach podczas zbiórek organizowanych regularnie w placówkach edukacyjnych, pracy czy w mediach społecznościowych.

Jakie nakrętki zbierać?

Zbierać należy nakrętki plastikowe z butelek po napojach, kefirze, jogurcie, mleku, soku, ale też nakrętki z pojemników po chemii gospodarczej czy kosmetykach. Ważne, żeby nakrętki oddawać bez elementów papierowych, metalowych czy plastikowych wewnątrz nakrętki (jak np. w zamknięciach ketchupu czy kawy rozpuszczalnej).

Oznaczenia na zakrętkach, które wskazują na to, że nadają się one do recyklingu to trójkąt, a w nim litery: - PP,  - PE,  - LDPE,  - HDPE,  - PE-HD, - PE-LD. 

Dopuszczalne oznaczenia to także trójkąt ze strzałek z liczbą  2, 4, 5, 02, 04 lub 05. 

Plastikowe nakrętki - gdzie oddać?

Jeśli nie wiesz, gdzie oddać nakrętki plastikowe, zapytaj o to w lokalnej grupie w mediach społecznościowych. Z pewnością zostaniesz skierowany w odpowiednie miejsce i zgłoszą się osoby, które same zbierają plastikowe nakrętki w celach charytatywnych. Możesz też wyszukać w internecie fundacje, które je zbierają i przekazać je bezpośrednio do nich.

Skup nakrętek

Nazbierałeś ich sporo, teraz chcesz je spieniężyć. Pora sprawdzić, gdzie można sprzedać nakrętki plastikowe. Nie jest to trudne. Punkty skupu nakrętek znajdziesz w internecie. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę „skup nakrętek” i nazwę miejscowości, a otrzymasz dane teleadresowe miejsc skupu plastikowych nakrętek w swojej okolicy. Wiele osób skupujących nakrętki PET ogłasza się tez na portalach ogłoszeniowych. 

Ile kosztuje kilogram nakrętek?

Kilogram nakrętek plastikowych kosztuje od 40 gr do ok. 1 zł w zależności od miejsca skupu. Aby więc można za nie było kupić wózek inwalidzki czy sprzęt do rehabilitacji, trzeba ich zebrać bardzo dużo - kilkanaście lub kilkadziesiąt ton. Większość skupów nawet nie przyjmuje małych ilości zakrętek, tylko ilości hurtowe.

Autor:ks//mro

Źródło: niepelnosprawni.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości