W tym tygodniu czeka nas początek zimy astronomicznej i kalendarzowej. Ponadto nastanie najkrótszy dzień w roku. Po nim dni będą już coraz dłuższe.
Zima astronomiczna zaczyna się, kiedy Słońce góruje w zenicie nad zwrotnikiem Koziorożca. W tym roku początek zimy astronomicznej nastąpi w piątek, 22 grudnia o godzinie 4.27.
Moment ten nazywany jest przesileniem zimowym i ma ruchomą datę. Przypada zawsze 21 lub 22 grudnia. Jest to spowodowane długością roku słonecznego (około 365 dni, 5 godzin i 49 minut ) oraz stosowaniem lat przestępnych.
Kiedy jest najkrótszy dzień w roku
Dzień przesilenia zimowego jest zarazem najkrótszym dniem w roku. Potrwa on około ośmiu godzin w zależności od położenia geograficznego. W Warszawie wschód słońca nastąpi o godz. 7.43, a zajdzie ono o godz. 15.25, najkrótszy dzień w roku potrwa więc 7 godzin i 42 minuty.
Każdej kolejnej doby nocy będzie ubywać, a dni będą stawać się coraz dłuższe aż do przesilenia letniego w czerwcu, kiedy to nastanie astronomiczne lato.
Kiedy zaczyna się zima kalendarzowa
Kalendarzowe pory roku mają swoje stałe daty. Zima kalendarzowa rozpoczyna się zawsze 22 grudnia, a więc w tym roku jej początek zbiegnie się z początkiem zimy astronomicznej.
Źródło: tvnmeteo.pl, timeanddate.com