Mniszek lekarski - właściwości, przeciwwskazania. Jak odróżnić mniszka od mlecza?

Źródło:
Tvnmeteo.pl
Anna Dec i Maja Popielarska o roślinach
Anna Dec i Maja Popielarska o roślinachtvnmeteo.pl
wideo 2/4
Anna Dec i Maja Popielarska o roślinachtvnmeteo.pl

Najczęściej nazywany jest mleczem. Mniszek lekarski ma jednak wiele zastosowań i daje dużo możliwości. Podpowiadamy jak odróżnić mniszka od mlecza oraz jakie mniszek ma właściwości.

● Mniszek lekarski bardzo często mylony jest z mleczem polnym. ● Mniszek od wieków wykorzystywany jest w medycynie ludowej. ● Jest to roślina w całości jadalna.

Mniszek pospolity - co to za roślina?

Łacińska nazwa tej rośliny to Taraxacum officinale. Nazywany jest mniszkiem pospolitym lub mniszkiem lekarskim. Pochodzi on z Europy, ale występuje na niemal całej półkuli północnej, a także w krajach Ameryki Południowej. Jak wygląda mniszek lekarski? Ma języczkowe kwiaty o średnicy do sześciu centymetrów. Łodyga dorasta do 40 centymetrów. Ma ząbkowane liście, które zwykle skupiają się w rozetce. Jego owoce zwieńczone są białym puszkiem. Kiedy kwitnie mniszek lekarski? Na wiosnę - mniej więcej od połowy kwietnia do końca maja.

Mniszek lekarski a mlecz

Mniszek lekarski w Polsce nazywany jest również mleczem. Trzeba jednak pamiętać, że tak naprawdę są to dwie różne rośliny. Warto poznać różnice, żeby wiedzieć, jak odróżnić mniszka lekarskiego od mlecza.

Jak wygląda mlecz polny? Dorasta do wysokości nawet 150 centymetrów. Rośnie dość pospolicie na łąkach czy polach. Jego liście ułożone są na łodydze naprzemianlegle. Kwiaty są dość podobne do kwiatów mniszka - żółte, o średnicy do pięciu centymetrów.

Różnice między mleczem a mniszkiem:

Mniszek ma rozetę liści, mlecz ma liście wyrastające z łodygi,

Mniszek jest nieowłosiony, mlecz ma włosy na łodydze.

Mniszek ma jeden kwiat wyrastający z jednej łodygi kwiatowej, mlecz ma kilka koszyczków wyrastających z łodygi.

Mniszek kwitnie wiosną, mlecz - latem.

Z mniszka powstaje “dmuchawiec”.

W łodydze mniszka występuje mleczny, biały sok. Nie ma go w mleczu.

Mniszek i mlecz, czym się różnią

Mniszek lekarski - właściwości

Mniszek lekarski od wieków wykorzystywany jest w medycynie ludowej. Napary z jego liści wykorzystywane były do leczenia schorzeń skóry. W Chinach wykorzystywano mniszka na reumatyzm. Stosowany był również do leczenia stanów zapalnych skóry i problemów żołądkowo-jelitowych. Zastosowanie i działanie mniszka lekarskiego są bardzo rozległe. Stosowany jest w środkach poprawiających apetyt, a jednocześnie jego napar ma pomagać na nudności.

Roślina ta wykorzystywana jest również w przemyśle spożywczym, ponieważ jest w całości jadalna. Ma wyższą zawartość błonnika pokarmowego i kwasów tłuszczowych niż szpinak czy sałata. Jest bogatym źródłem beta-karotenu, witaminy C i kompleksu witamin B. Jest też źródłem inuliny, która kiedy dostarcza się ją organizmowi z pokarmem, działa jak probiotyk i jest wskazane dla osób chorych na cukrzycę.

Mniszek lekarski - przeciwwskazania

Spożywanie mniszka odradzane jest między innymi osobom z chorobami nerek czy pęcherzyka żółciowego. Jego spożycie może też zwiększać wydzielanie soku żołądkowego. Z tego powodu odradza się go osobom cierpiącym na nadkwaśność. Nie należy również spożywać zbyt dużych ilości mniszka. Jeżeli chorujesz lub przyjmujesz leki, zawsze przed spożyciem ziół skonsultuj się z lekarzem.

Miód z mniszka

Mniszek lekarski jest rośliną miododajną. W sklepach można kupić więc miód mniszkowy. Jest on jednak dość drogi i nie jest dostępny powszechnie. Co ciekawe, uważa się go za jeden z najsłodszych miodów.

Właściwości miodu mniszkowego:

Wspomaga pracę układu trawiennego, pomaga na niestrawność.

Polecany przy problemach z wątrobą, nerkami, żołądkiem.

Wspiera odporność.

Syrop z mniszka lekarskiego

Taki domowej roboty syrop często określany jest jako miodek z mniszka. Syrop z mniszka polecany jest przede wszystkim na przeziębienia - bóle gardła.

Syrop z mniszka lekarskiego - przepis

Potrzebne będą kwiaty mniszka lekarskiego - około 400-500 sztuk. Należy je zebrać i rozłożyć pojedynczo na przykład na papierze. Pozostawić je tak na około godzinę. Dzięki temu wyjdą z nich owady. Kolejny krok to oczyszczenie ich. 

Jak zrobić syrop z mniszka lekarskiego? 

Wsyp kwiatki do garnka i zalej litrem wody. 

Zagotuj i gotuj przez około kwadrans na małym ogniu pod przykryciem. 

Garnek z zalanymi wodą kwiatami odstaw na dobę. Dzięki temu woda przejdzie aromatem kwiatów. 

Po dobie wodę odcedza się przez gazę do drugiego garnka. Kwiaty również odciska się przez gazę, a po odciśnięciu - wyrzuca. 

Do wody po kwiatach dodaje się kilogram cukru i sok z dwóch cytryn. 

Taką miksturę gotuje się od godziny do dwóch. Czas zależy od tego, jaką gęstość chcesz osiągnąć. 

Ostatni etap to przelanie syropu do wyparzonych słoików, zakręcenie ich i odstawienie do góry dnem.

Korzeń mniszka lekarskiego

Ta część mniszka lekarskiego jest źródłem kwasu kawowego. Są kraje, w których prażony mniszek jest zastępstwem dla kawy. Czy można jeść korzeń mniszka lekarskiego? Jest to jednak bardzo gorzka część rośliny, więc na surowo może nie być najsmaczniejsza.  Dlatego też polecane jest picie odwaru z korzenia mniszka.

Jak parzyć korzeń mniszka lekarskiego? Wystarczy łyżkę wysuszonych, rozdrobnionych korzeni zalać ćwierć litra wrzącej wody. Następnie dalej gotować na niewielkim ogniu przez około 10 minut. Pamiętaj, żeby przed wypiciem odwar przestudzić i przecedzić.

Kawa z mniszka lekarskiego

Do przygotowania takiej “kawy” potrzebny będzie korzeń mniszka lekarskiego. Zaleca się, aby był to korzeń wykopany jesienią. Pamiętaj też, żeby zbierać mniszka w miejscach oddalonych od zanieczyszczeń - przede wszystkim ulic i tras szybkiego ruchu. Korzeń trzeba odciąć, oczyścić i wysuszyć. Następnie należy przez kilka minut prażyć korzeń na patelni. Po wystudzeniu zmiel korzeń. Taki zmielony korzeń wsypuje się do szklanki i zalewa wrzątkiem. W smaku podobna jest do kawy zbożowej, ale zależy on od ilości zmielonego korzenia, który zalewa się wodą.

Mniszek lekarski - herbata

Na co pomaga herbata z mniszka lekarskiego? Napar z wysuszonych koszyczków kwiatowych mniszka poleca się na choroby naczyniowe, na przykład żylaki nóg i odbytu. Wystarczy łyżeczkę suszu zalać szklanką wrzątku i parzyć pod przykryciem przez około 15-20 minut. Przed wypiciem należy przecedzić. Odwar korzeni jest natomiast polecany na bóle wątrobowe, trawienie i zaparcia. Herbatka z mniszka znajduje też zastosowanie przy przeziębieniu. Wtedy na kaszel działać ma napar z kwiatów lub odwar z korzeni. Można również przygotować nalewkę z mniszka lekarskiego.

Jak suszyć mniszek lekarski?

Poszczególne elementy mniszka lekarskiego można suszyć w dowolny sposób. Suszy się przede wszystkim korzenie, które należy wcześniej odciąć i oczyścić. Następnie można wystawić je na słońce, wykorzystać suszarnię lub piekarnik. Piekarnik powinien być ustawiony na jak najniższą temperaturę i nie można zapomnieć o lekkim uchyleniu drzwi, żeby wilgoć miała drogę ucieczki. Samo suszenie trwa do czasu, aż korzeń nie będzie giętki, a będzie łamał w palcach. 

Jak pozbyć się mleczy z trawnika? 

Jeżeli mlecze lub mniszki rozprzestrzeniły się w twoim ogrodzie, to może być konieczne ich usunięcie. Najbardziej polecane jest po prostu wykopanie rozet liści. Jeżeli jest to dla ciebie zbyt czasochłonna metoda, można zastosować wtedy herbicydy selektywne, które zwalczają rośliny dwuliścienne.

Autorka/Autor:aw//mro

Źródło: Tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Pogoda na majówkę 2025. W kolejnych dniach czeka nas sporo słońca i będzie coraz cieplej. Początek długiego weekendu majowego może przynieść lokalnie nawet 25 stopni Celsjusza. Zmiana na termometrach prognozowana jest jednak pod koniec tygodnia.

Pogoda na majówkę. Może być nawet 25 stopni

Pogoda na majówkę. Może być nawet 25 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Warto dziś wczesnym wieczorem iść na spacer, bo będzie okazja do zobaczenia na niebie cienkiego sierpa Księżyca. "Zobaczy go absolutnie każdy!" - napisał Karol Wójcicki, autor profilu "Z głową w gwiazdach".

"Dziś czeka nas prawdziwa perełka na niebie"

"Dziś czeka nas prawdziwa perełka na niebie"

Źródło:
tvnmeteo.pl, "Z głową w gwiazdach"

Nadchodzące dni przyniosą zmianę aury. Do Polski napłynie ciepłe powietrze, które sprawi, że 1 maja temperatura może sięgnąć miejscami 24-25 stopni Celsjusza. - To ciepłe powietrze będzie wdzierać się nieco okrężną drogą - powiedział we "Wstajesz i wiesz" na antenie TVN24 Tomasz Wasilewski, prezenter tvnmeteo.pl.

Idzie ocieplenie. "1 maja z temperaturą zupełnie letnią"

Idzie ocieplenie. "1 maja z temperaturą zupełnie letnią"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Strażacy walczą z pożarem, który szaleje w pobliżu miasta Taegu w Korei Południowej. Z powodu zagrożenia zamknięto kilka lokalnych szkół. Ogień strawił obszar o powierzchni około 260 hektarów.

Zamknięto szkoły. Trwa walka z pożarem

Zamknięto szkoły. Trwa walka z pożarem

Źródło:
Reuters, The Korea Herald

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej planuje wydać ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym wiatrem. Żółte alarmy mogą obowiązywać na północy kraju. Sprawdź, gdzie mocno powieje.

Tutaj może mocno wiać. Prognoza zagrożeń IMGW

Tutaj może mocno wiać. Prognoza zagrożeń IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Zespół jelita drażliwego, świąd skóry czy astma to w wielu przypadkach trudne do wyleczenia schorzenia. Ich wspólną cechą jest to, że są wywoływane przez nadmierną odpowiedź immunologiczną, która w ciężkich przypadkach może zagrażać życiu. Zespół naukowców z Uniwersytetu w Bonn zidentyfikował obiecujący, bioaktywny związek, który może skutecznie zmniejszyć objawy tych dolegliwości. Związek ten blokuje receptor na niektórych komórkach, zapobiegając w ten sposób silnej odpowiedzi immunologicznej.

Nowo odkryty, bioaktywny związek może leczyć alergie

Nowo odkryty, bioaktywny związek może leczyć alergie

Źródło:
Science Daily

Pogoda na dziś, czyli wtorek, 29.04. W większości kraju dominować będzie słoneczna i pogodna aura. Jedynie na północnym wschodzie mogą pojawić się słabe, przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna wyniesie do 20-22 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - wtorek, 29.04. Termometry pokażą nawet 22 stopnie Celsjusza

Pogoda na dziś - wtorek, 29.04. Termometry pokażą nawet 22 stopnie Celsjusza

Źródło:
tvnmeteo.pl

Wzrost temperatury powietrza powoduje, że w Tatrach powoli topnieje śnieg. Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (TOPR) zawiesiło od wtorku wydawanie codziennych komunikatów lawinowych. Komunikaty zostaną wznowione, gdy ponownie pojawią się opady śniegu tworzące zagrożenie lawinowe.

Śniegu ubywa, koniec zagrożenia lawinowego

Śniegu ubywa, koniec zagrożenia lawinowego

Źródło:
PAP

27-letni student z Chin dwukrotnie potrzebował pomocy ratowników podczas wspinaczki na szczyt góry Fudżi w Japonii. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby obie interwencje nie wydarzyły się w tym samym miejscu w przeciągu jednego tygodnia.

Dwukrotnie w ciągu tygodnia ściągali go ze słynnej góry. 27-latek wrócił po telefon

Dwukrotnie w ciągu tygodnia ściągali go ze słynnej góry. 27-latek wrócił po telefon

Źródło:
BBC, The Guardian

Zagrożenie pożarowe w wielu regionach Polski jest wysokie - wynika z danych Instytutu Badawczego Leśnictwa. Takie warunki tuż przed zbliżającym się długim weekendem majowym wzbudziły obawy o możliwość zamknięcia lasów. Do sprawy odniósł się minister spraw wewnętrznych i administracji, Tomasz Siemoniak.

Czy lasy na majówkę zostaną zamknięte? Minister odpowiada

Czy lasy na majówkę zostaną zamknięte? Minister odpowiada

Źródło:
PAP

Brazylijscy naukowcy zidentyfikowali najstarszy znany nauce gatunek mrówki. Okaz znajdował się w zbiorach muzeum zoologicznego należącego do Uniwersytetu w Sao Paulo. Według badań prehistoryczna mrówka żyła wśród dinozaurów 113 milionów lat temu.

Jej szczęki przypominały sierpy. Żyła 113 milionów lat temu

Jej szczęki przypominały sierpy. Żyła 113 milionów lat temu

Źródło:
CNN, PAP

W Płocku w weekend pojawił się wir pyłowy. Nagranie tego zjawiska otrzymaliśmy na Kontakt24.

"Nagle przed nami wyrósł ten wir". Nagranie

"Nagle przed nami wyrósł ten wir". Nagranie

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

W weekend południowo-zachodnią Oklahomę nawiedziły ulewy. Co najmniej jedna osoba zginęła. To nie koniec gwałtownych zjawisk w tej części USA. W poniedziałek alarmami pogodowymi objęto ponad 36 milionów mieszkańców.

Auto stoczyło się do głębokiej wody. Wydobyto ciało

Auto stoczyło się do głębokiej wody. Wydobyto ciało

Źródło:
PAP, NBC News

Bulusan, czynny wulkan położony na filipińskiej wyspie Luzon, niepokoi mieszkańców. W poniedziałek doszło do erupcji. Z krateru wydobyła się kolumna popiołu, która wzbiła się na wysokość 4,5 kilometra.

Kłęby popiołu spadły na wyspę

Kłęby popiołu spadły na wyspę

Źródło:
Reuters

Na przełomie kwietnia i maja czeka nas duże, ale krótkie ocieplenie. Jaka będzie majówka? Sprawdź autorską, długoterminową prognozę pogody na 16 dni przygotowaną przez Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: początek majówki zupełnie inny niż jej koniec

Pogoda na 16 dni: początek majówki zupełnie inny niż jej koniec

Źródło:
tvnmeteo.pl

Szczeniak przeżył potężną eksplozję, do której doszło w weekend w największym porcie handlowym Iranu. Jak pisze agencja Reuters, małego czworonoga wyciągnięto spod gruzów. Pomocy udzielili mu wolontariusze irańskiego Czerwonego Półksiężyca.

Szczeniak przeżył potężną eksplozję

Szczeniak przeżył potężną eksplozję

Źródło:
Reuters

Puma złożyła nietypową wizytę mieszkańcom okolic ruchliwej drogi w rejonie miasta Las Vegas. Zwierzę spacerowało nocą po podwórkach. Zdarzenie zostało zarejestrowane na nagraniu.

"Nie widzimy tutaj takich zwierząt". Nietypowy gość na nagraniu

"Nie widzimy tutaj takich zwierząt". Nietypowy gość na nagraniu

Źródło:
FOX5

W niedzielę w Tatrach, w rejonie Rysów, doszło do dwóch śmiertelnych wypadków. Turyści spadli z dużej wysokości. Warunki były trudne, dlatego też ratownicy ewakuowali ze szczytu też trzy inne osoby.

Spadli z dużej wysokości w Tatrach. Nie udało się ich uratować

Spadli z dużej wysokości w Tatrach. Nie udało się ich uratować

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP

Osobom cierpiącym na alergię pokarmową towarzyszą nieustanne obawy, że zjedzą coś nieodpowiedniego, co może się skończyć dla nich wstrząsem. Jak mówił doktor Wojciech Feleszko, dla tych, którzy nie mogą spożywać jajek, mleka, glutenu czy orzechów, niemal 95 procent potraw jest wykluczonych.

"Nawet 95 procent potraw jest wykluczonych". Te alergeny są szczególnie groźne

"Nawet 95 procent potraw jest wykluczonych". Te alergeny są szczególnie groźne

Źródło:
PAP

Suczka o imieniu Valerie, która uciekła właścicielom w czasie kempingu w 2023 roku, została odnaleziona dzięki organizacji Kangala Wildlife Rescue. Jamniczka spędziła ponad 500 dni w australijskim buszu - podaje BBC.

Spędziła ponad 500 dni w australijskim buszu. Odnaleziono zaginioną suczkę

Spędziła ponad 500 dni w australijskim buszu. Odnaleziono zaginioną suczkę

Źródło:
Reuters, BBC

Niektóre gatunki ptaków, które rozmnażają się na większych obszarach geograficznych, mogą wcale nie być tak odporne na zmiany klimatu, jak wcześniej sądzono - wynika z analizy naukowców. Badacze sprawdzili też, czy wielkość mózgów tych zwierząt może pomagać w radzeniu sobie ze skutkami kryzysu klimatycznego.

Duży mózg i większa odporność na zmiany klimatu? Są wątpliwości

Duży mózg i większa odporność na zmiany klimatu? Są wątpliwości

Źródło:
University of Texas at Austin, tvnmeteo.pl

Indyjskie miasto Byrnihat zostało okrzyknięte najbardziej zanieczyszczonym miastem 2024 roku na świecie. Mieszkańcy opowiadają o tym, jak żyje się w takim miejscu.

"Wszędzie sadza", "córka oddychała jak ryba"

"Wszędzie sadza", "córka oddychała jak ryba"

Źródło:
Reuters, CNN, tvnmeteo.pl

Gwałtowne burze, którym towarzyszyły obfite opady deszczu, doprowadziły do powstania powodzi w południowo-zachodniej części Oklahomy. Ulice w Norman, trzecim co do wielkości mieście tego amerykańskiego stanu, zmieniły się w rwące potoki.

Ulice jak rwące potoki. "Straciliśmy wszystko"

Ulice jak rwące potoki. "Straciliśmy wszystko"

Źródło:
Reuters, CNN, foxweather.com

Przełom kwietnia i maja to idealny moment, aby posłuchać ptasich śpiewów. Dla zwierząt tych nie jest to jednak taka prosta umiejętność. Jak opowiadał ekoaustyk doktor habilitowany Michał Budka, niektóre gatunki potrzebują czasu na naukę śpiewania. Inne, aby zrobić miejsce na nowe dźwięki, muszą "usunąć" stare odgłosy ze swojej pamięci.

Tego o śpiewie ptaków na pewno nie wiedziałeś

Tego o śpiewie ptaków na pewno nie wiedziałeś

Źródło:
PAP

Kilkumetrowa anakonda narobiła strachu pewnej rodzinie z brazylijskiego stanu Amazonas. Na miejsce przyjechali strażacy, którzy schwytali pokaźnych rozmiarów zwierzę. Zdarzenie zostało zarejestrowane na nagraniu.

Na podwórku pojawiła się 3,5-metrowa anakonda

Na podwórku pojawiła się 3,5-metrowa anakonda

Źródło:
Portaldo Holanda, The Reptarium, Amazon Agency

Czerwony alert wulkaniczny wydano na Kostaryce w związku z wybuchem wulkanu Poas. Trwającej od kilku dni erupcji towarzyszą wyrzuty ogromnej ilości materiału wulkanicznego - kolumny pyłu wznoszą się na wysokość ponad 4000 metrów. Popioły osadziły się także w okolicznych rzekach.

Woda w rzekach stała się gęsta i szara. Ogłoszono czerwony alert

Woda w rzekach stała się gęsta i szara. Ogłoszono czerwony alert

Źródło:
cne.go.cr, The Tico Times

Pod powierzchnią Parku Narodowego Yellowstone leży superwulkan, który drzemie od setek tysięcy lat. Naukowcy odkryli pod nim twór o zaskakujących właściwościach.

Pod superwulkanem kryje się "oddychający" twór

Pod superwulkanem kryje się "oddychający" twór

Źródło:
Live Science

W stanie New Jersey trwa walka z gigantycznym pożarem lasu. Od wtorku płomienie strawiły ponad 6100 hektarów, niszcząc kilka budynków i zagrażając wielu innym. Jak podali strażacy, do zaprószenia ognia doszło na skutek niewłaściwie zgaszonego ogniska.

Nastolatek rozpalił ognisko. Wybuchł jeden z największych od 20 lat pożarów

Nastolatek rozpalił ognisko. Wybuchł jeden z największych od 20 lat pożarów

Źródło:
Reuters, ABC News

Kwiecień dobiega końca, a na horyzoncie już maj, który w Polsce jest miesiącem dość ciepłym, choć nocne przymrozki nie są rzadkie. Tak stoi w meteorologicznych annałach i w tej materii niewiele się w Polsce zmieniło. Na najbliższe dni rysują się w prognozach trzy fale chłodu, które przynieść mogą lekki mróz. O ile mieszkańcom miast ujemna temperatura po prostu uprzykrzy życie, o tyle ogrodników zmobilizuje do "działań obronnych". Często polegają one na wstawianiu zapalonych zniczy pomiędzy rabatki, sadzonki, pod tunele oraz w skrzynki z kwiatami, co sprawia, że ogrody w kwietniu i maju roztaczają cmentarną aurę.

Trzy fale chłodu w maju. Kiedy ruszyć do ogrodu z pomidorami

Trzy fale chłodu w maju. Kiedy ruszyć do ogrodu z pomidorami

Źródło:
TVN24+

Nawet 1,5 miliona mieszkańców Polski może nie wiedzieć o tym, że ma astmę. Jak tłumaczą eksperci, nieleczona choroba może prowadzić do poważnego pogorszenia jakości życia. Sama diagnoza jednak nie wystarczy - wśród leków na astmę narosło wiele mitów, które mogą zniechęcać chorych do terapii.

1,5 miliona Polaków może nie wiedzieć, że ją ma

1,5 miliona Polaków może nie wiedzieć, że ją ma

Źródło:
PAP

Na hawajskiej wyspie Oahu odkryto mięsożerny gatunek gąsienicy. Porusza się po pajęczynach, żywiąc się uwięzionymi owadami. Nazwano ją "kolekcjonerką kości", bo kamufluje się przed pająkami, które chętnie by ją zjadły, "ubierając" się w szczątki martwych owadów.

Nazwano ją "kolekcjonerką kości". Odkryto mięsożerną gąsienicę

Nazwano ją "kolekcjonerką kości". Odkryto mięsożerną gąsienicę

Źródło:
Reuters, AP News, science.org