Nieszczelne okna to spory problem dla domowników – nie tylko przepuszczają chłód do pomieszczeń, ale także zdecydowanie podwyższają koszty ogrzewania. Przed nadejściem mrozów warto zatem dowiedzieć się, jak uszczelnić okna, by być pewnym, że mało komfortowa temperatura panująca na zewnątrz nie da się we znaki domownikom.
● Zarówno okna plastikowe, jak i drewniane można uszczelnić za pomocą uszczelek, gąbek, pianek i taśm uszczelniających. ● Uszczelnianie okien taśmami uszczelniającym lepiej jest zlecić fachowcom, gdyż czynność ta wymaga demontażu okna. ● Zanim zdecydujesz się na wymianę uszczelek, sprawdź źródło nieszczelności i wyreguluj okna zgodnie z instrukcją obsługi.
Uszczelnianie okien plastikowych uszczelkami
Szacuje się, że przez nieszczelne okna może uciekać aż 30 proc. ciepła, dlatego przed nadejściem zimy warto dowiedzieć się, jak uszczelnić okna, by nie tylko utrzymać w pomieszczeniach pożądaną temperaturę, ale i zaoszczędzić na ogrzewaniu domu czy mieszkania.
Okna plastikowe są wykonane w technologii PCV lub PVC, dzięki czemu zapewniają doskonały komfort termiczny. Niestety tego typu okna również są narażone na powstawanie nieszczelności. Najczęstszą przyczyną nieszczelności plastikowych okien są zużyte uszczelki. Wymiana tego elementu okna nie jest szczególnie skomplikowana i poradzą sobie z nią nawet mało doświadczeni majsterkowicze. Najlepszymi dostępnymi na rynku materiałami do uszczelniania okien są uszczelki EPDM, które wyróżniają się trwałością zapewniającą zabezpieczenie okien na kilka lat. Można zdecydować się również na uszczelkę z pianki poliuretanowej, która tylko w niewielkim stopniu ustępuje jakością uszczelce EPDM.
Obydwa rodzaje uszczelek są samoprzylepne i nie należą do bardzo drogich, są proste w montażu i świetnie spełniają swoją funkcję. Trzeba jednak pamiętać o wyborze odpowiedniego rozmiaru (grubości) uszczelek, gdyż źle dobrane uszczelnienie nie spełni swojego zadania. Informacja o dedykowanym rozmiarze uszczelek do danego okna znajduje się w karcie gwarancyjnej bądź umowie przekazanej przez firmę, która montowała okno.
W celu uszczelnienia okna plastikowego należy usunąć starą uszczelkę, dokładnie oczyścić całą powierzchnię z pozostałości kleju oraz odtłuścić ją środkami na bazie alkoholu. Następnym krokiem jest odczekanie kilku minut do całkowitego odparowania preparatu odtłuszczającego, w tym czasie można odmierzyć i dociąć nową uszczelkę na wymaganą długość. Uszczelkę montuje się poprzez zdjęcie z niej papieru zabezpieczającego klejącą jej część i przyklejenie do ościeżnicy.
Jak uszczelnić okna plastikowe taśmą uszczelniającą?
Metoda uszczelniania okien plastikowym taśmą uszczelniającą nie jest zalecana do wykonywania przez osoby nieposiadające doświadczenia w tym temacie. Tego typu uszczelnienie wymaga demontażu okna, dlatego najlepiej zatrudnić w tym celu profesjonalistów. Po zewnętrznej stronie okna stosuje się taśmy paroprzepuszczalne lub poliuretanowe, których zadaniem jest zapewnienie ścianie odpowiedniej cyrkulacji powietrza. Od wewnątrz zakłada się taśmy paroszczelne, które tworzą barierę dla wilgoci i zapobiegają wnikaniu jej do muru. Ewentualne ubytki i szpary powstałe między taśmami wypełniane są pianką poliuretanową.
Jak uszczelnić okna plastikowe pianką uszczelniającą?
Piankę uszczelniającą stosuje się zwykle do uszczelnienia okien na styku ramy z murem. Jej aplikacja nie jest szczególnie skomplikowana, jednak należy zwrócić uwagę na zalecenia producenta odnośnie do temperatury czy wilgotności powietrza, w jakich pianka może zostać użyta. Kolejną kwestią, o której należy pamiętać jest to, że pianka poliuretanowa po zaaplikowaniu dwu- lub trzykrotnie zwiększa swoją objętość, dlatego nie można przesadzić z jej ilością. Osoby nieposiadające doświadczenia w używaniu takich pianek mogą zdecydować się na zakup tego typu produktu o obniżonym przyroście objętości, czyli pianki niskoprężnej. Dzięki swojej elastyczności i zwiększaniu objętości, pianka uszczelniająca doskonale wypełnia wszelkie ubytki między murem a oknem, a do tego jest odporna na pleśń i uszkodzenia mechaniczne.
Po aplikacji pianki poliuretanowej we wszystkie ubytki należy chwilę odczekać na jej wyschnięcie, a następnie usunąć nadmiar produktu poprzez odcięcie go nożykiem. Powstałe uszczelnienie należy zabezpieczyć przed obniżającym właściwości izolacyjne pianki promieniowaniem UV – można to zrobić za pomocą tynku, farby lub taśmy.
Czym uszczelnić okna plastikowe – gąbka
Gąbka uszczelniająca ma podobną specyfikę montażu jak uszczelki samoprzylepne, dlatego bez problemu poradzą sobie z nim osoby nie mające wprawy w wymianie uszczelnień okiennych. W przypadku gąbek uszczelniających bardzo ważne jest dobranie odpowiedniej grubości produktu. Tu, podobnie jak przy montażu uszczelek, dane o zalecanej grubości materiału uszczelniającego znajdują się w karcie gwarancyjnej lub umowie z firmą montażową. Kolejnym podobieństwem do innych metod uszczelniania okien jest odpowiednie przygotowanie miejsca, w którym ma znaleźć się samoprzylepna gąbka, czyli usunięcie zużytego uszczelnienia oraz umycie i odtłuszczenie powierzchni. Montaż tego materiału uszczelniającego odbywa się poprzez docięcie długości dopasowanej do rozmiaru okna, odklejenie taśmy zabezpieczającej i przyklejenie gąbki do ościeżnicy. Bardzo ważna jest technika przyklejania uszczelek z gąbki – nie należy od razu odklejać całej taśmy zabezpieczającej, a jedynie około pięciocentymetrowy kawałek, który można przykleić do ościeżnicy, a następnie sukcesywnie odklejać po kolejnym fragmencie taśmy przyklejając i dokładnie dociskając gąbkę.
Istotną informacją dla tych, którzy zdecydują się na tę metodę uszczelnienia okna jest to, że zaleca się montaż gąbki w temperaturze wyższej niż 5 st. Celsjusza. Warto również wiedzieć, że obecnie produkowane gąbki do uszczelniania okien znacznie przewyższają swoją jakością te, które znane są z lat 80. czy 90. Nowoczesne gąbki nie żółkną, nie kruszą się i jeśli są prawidłowo przyklejone, nie powinny się odlepiać.
Jak uszczelnić okna drewniane?
Okna drewniane można uszczelnić dokładnie takimi samymi sposobami, jak okna z PCV czy PVC. Podobnie wygląda kwestia uszczelniania drzwi balkonowych i okien dachowych – w tych przypadkach również świetnie sprawdzą się wszystkie wymienione wyżej metody. I choć każda z tych metod jest skuteczna, to jednak warto zacząć od sprawdzenia, czy uszczelnianie okien którąkolwiek z nich jest konieczne. W tym celu należy zlokalizować nieszczelność i ocenić, czy faktycznie wymagana jest wymiana uszczelki. Jeśli okaże się, że zimne powietrze dostaje się do wnętrza przez szparę między szybą a ramą okna, wystarczy użyć silikonu do uszczelnienia tylko tego fragmentu okna. Najlepiej sprawdzi się bezbarwny silikon, który po utwardzeniu nie będzie widoczny. Na rynku dostępne są silikony neutralne oraz akrylowe, z których te drugie charakteryzują się zwiększoną odpornością na zmiany temperatury i promieniowanie UV.
Zanim przystąpi się do prac związanych z uszczelnianiem okien, warto dowiedzieć się, jak wyregulować okna na zimę. Każdy typ okna może być regulowany inaczej, jednak w większości przypadków nie jest konieczne wzywanie fachowców, gdyż można przeprowadzić te czynności samodzielnie. Informacje na temat regulacji szczelności okien powinny znaleźć się w instrukcji obsługi dołączonej do karty gwarancyjnej.
Źródło: TVN Meteo
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock