Jak uszczelnić okna? Uszczelnianie okien plastikowych i drewnianych

Źródło:
TVN Meteo
Ceny gazu coraz wyższe
Ceny gazu coraz wyższeTVN24
wideo 2/4
Ceny gazu coraz wyższeTVN24

Nieszczelne okna to spory problem dla domowników – nie tylko przepuszczają chłód do pomieszczeń, ale także zdecydowanie podwyższają koszty ogrzewania. Przed nadejściem mrozów warto zatem dowiedzieć się, jak uszczelnić okna, by być pewnym, że mało komfortowa temperatura panująca na zewnątrz nie da się we znaki domownikom.

Zarówno okna plastikowe, jak i drewniane można uszczelnić za pomocą uszczelek, gąbek, pianek i taśm uszczelniających.Uszczelnianie okien taśmami uszczelniającym lepiej jest zlecić fachowcom, gdyż czynność ta wymaga demontażu okna.Zanim zdecydujesz się na wymianę uszczelek, sprawdź źródło nieszczelności i wyreguluj okna zgodnie z instrukcją obsługi.

Uszczelnianie okien plastikowych uszczelkami

Szacuje się, że przez nieszczelne okna może uciekać aż 30 proc. ciepła, dlatego przed nadejściem zimy warto dowiedzieć się, jak uszczelnić okna, by nie tylko utrzymać w pomieszczeniach pożądaną temperaturę, ale i zaoszczędzić na ogrzewaniu domu czy mieszkania.

Okna plastikowe są wykonane w technologii PCV lub PVC, dzięki czemu zapewniają doskonały komfort termiczny. Niestety tego typu okna również są narażone na powstawanie nieszczelności. Najczęstszą przyczyną nieszczelności plastikowych okien są zużyte uszczelki. Wymiana tego elementu okna nie jest szczególnie skomplikowana i poradzą sobie z nią nawet mało doświadczeni majsterkowicze. Najlepszymi dostępnymi na rynku materiałami do uszczelniania okien są uszczelki EPDM, które wyróżniają się trwałością zapewniającą zabezpieczenie okien na kilka lat. Można zdecydować się również na uszczelkę z pianki poliuretanowej, która tylko w niewielkim stopniu ustępuje jakością uszczelce EPDM.

Obydwa rodzaje uszczelek są samoprzylepne i nie należą do bardzo drogich, są proste w montażu i świetnie spełniają swoją funkcję. Trzeba jednak pamiętać o wyborze odpowiedniego rozmiaru (grubości) uszczelek, gdyż źle dobrane uszczelnienie nie spełni swojego zadania. Informacja o dedykowanym rozmiarze uszczelek do danego okna znajduje się w karcie gwarancyjnej bądź umowie przekazanej przez firmę, która montowała okno.

W celu uszczelnienia okna plastikowego należy usunąć starą uszczelkę, dokładnie oczyścić całą powierzchnię z pozostałości kleju oraz odtłuścić ją środkami na bazie alkoholu. Następnym krokiem jest odczekanie kilku minut do całkowitego odparowania preparatu odtłuszczającego, w tym czasie można odmierzyć i dociąć nową uszczelkę na wymaganą długość. Uszczelkę montuje się poprzez zdjęcie z niej papieru zabezpieczającego klejącą jej część i przyklejenie do ościeżnicy.

Jak uszczelnić okna plastikowe taśmą uszczelniającą?

Metoda uszczelniania okien plastikowym taśmą uszczelniającą nie jest zalecana do wykonywania przez osoby nieposiadające doświadczenia w tym temacie. Tego typu uszczelnienie wymaga demontażu okna, dlatego najlepiej zatrudnić w tym celu profesjonalistów. Po zewnętrznej stronie okna stosuje się taśmy paroprzepuszczalne lub poliuretanowe, których zadaniem jest zapewnienie ścianie odpowiedniej cyrkulacji powietrza. Od wewnątrz zakłada się taśmy paroszczelne, które tworzą barierę dla wilgoci i zapobiegają wnikaniu jej do muru. Ewentualne ubytki i szpary powstałe między taśmami wypełniane są pianką poliuretanową.

Jak uszczelnić okna plastikowe pianką uszczelniającą?

Piankę uszczelniającą stosuje się zwykle do uszczelnienia okien na styku ramy z murem. Jej aplikacja nie jest szczególnie skomplikowana, jednak należy zwrócić uwagę na zalecenia producenta odnośnie do temperatury czy wilgotności powietrza, w jakich pianka może zostać użyta. Kolejną kwestią, o której należy pamiętać jest to, że pianka poliuretanowa po zaaplikowaniu dwu- lub trzykrotnie zwiększa swoją objętość, dlatego nie można przesadzić z jej ilością. Osoby nieposiadające doświadczenia w używaniu takich pianek mogą zdecydować się na zakup tego typu produktu o obniżonym przyroście objętości, czyli pianki niskoprężnej. Dzięki swojej elastyczności i zwiększaniu objętości, pianka uszczelniająca doskonale wypełnia wszelkie ubytki między murem a oknem, a do tego jest odporna na pleśń i uszkodzenia mechaniczne.

Po aplikacji pianki poliuretanowej we wszystkie ubytki należy chwilę odczekać na jej wyschnięcie, a następnie usunąć nadmiar produktu poprzez odcięcie go nożykiem. Powstałe uszczelnienie należy zabezpieczyć przed obniżającym właściwości izolacyjne pianki promieniowaniem UV – można to zrobić za pomocą tynku, farby lub taśmy.

Czym uszczelnić okna plastikowe – gąbka

Gąbka uszczelniająca ma podobną specyfikę montażu jak uszczelki samoprzylepne, dlatego bez problemu poradzą sobie z nim osoby nie mające wprawy w wymianie uszczelnień okiennych. W przypadku gąbek uszczelniających bardzo ważne jest dobranie odpowiedniej grubości produktu. Tu, podobnie jak przy montażu uszczelek, dane o zalecanej grubości materiału uszczelniającego znajdują się w karcie gwarancyjnej lub umowie z firmą montażową. Kolejnym podobieństwem do innych metod uszczelniania okien jest odpowiednie przygotowanie miejsca, w którym ma znaleźć się samoprzylepna gąbka, czyli usunięcie zużytego uszczelnienia oraz umycie i odtłuszczenie powierzchni. Montaż tego materiału uszczelniającego odbywa się poprzez docięcie długości dopasowanej do rozmiaru okna, odklejenie taśmy zabezpieczającej i przyklejenie gąbki do ościeżnicy. Bardzo ważna jest technika przyklejania uszczelek z gąbki – nie należy od razu odklejać całej taśmy zabezpieczającej, a jedynie około pięciocentymetrowy kawałek, który można przykleić do ościeżnicy, a następnie sukcesywnie odklejać po kolejnym fragmencie taśmy przyklejając i dokładnie dociskając gąbkę.

Istotną informacją dla tych, którzy zdecydują się na tę metodę uszczelnienia okna jest to, że zaleca się montaż gąbki w temperaturze wyższej niż 5 st. Celsjusza. Warto również wiedzieć, że obecnie produkowane gąbki do uszczelniania okien znacznie przewyższają swoją jakością te, które znane są z lat 80. czy 90. Nowoczesne gąbki nie żółkną, nie kruszą się i jeśli są prawidłowo przyklejone, nie powinny się odlepiać.

Jak uszczelnić okna drewniane?

Okna drewniane można uszczelnić dokładnie takimi samymi sposobami, jak okna z PCV czy PVC. Podobnie wygląda kwestia uszczelniania drzwi balkonowych i okien dachowych – w tych przypadkach również świetnie sprawdzą się wszystkie wymienione wyżej metody. I choć każda z tych metod jest skuteczna, to jednak warto zacząć od sprawdzenia, czy uszczelnianie okien którąkolwiek z nich jest konieczne. W tym celu należy zlokalizować nieszczelność i ocenić, czy faktycznie wymagana jest wymiana uszczelki. Jeśli okaże się, że zimne powietrze dostaje się do wnętrza przez szparę między szybą a ramą okna, wystarczy użyć silikonu do uszczelnienia tylko tego fragmentu okna. Najlepiej sprawdzi się bezbarwny silikon, który po utwardzeniu nie będzie widoczny. Na rynku dostępne są silikony neutralne oraz akrylowe, z których te drugie charakteryzują się zwiększoną odpornością na zmiany temperatury i promieniowanie UV.

Zanim przystąpi się do prac związanych z uszczelnianiem okien, warto dowiedzieć się, jak wyregulować okna na zimę. Każdy typ okna może być regulowany inaczej, jednak w większości przypadków nie jest konieczne wzywanie fachowców, gdyż można przeprowadzić te czynności samodzielnie. Informacje na temat regulacji szczelności okien powinny znaleźć się w instrukcji obsługi dołączonej do karty gwarancyjnej.

Autorka/Autor:ms//az

Źródło: TVN Meteo

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Gdzie jest burza? W środę 17.07 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Grzmi, wieje i pada. Śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Grzmi, pada i mocno wieje w części kraju

Gdzie jest burza? Grzmi, pada i mocno wieje w części kraju

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia. Synoptycy ostrzegają przed burzami, podczas których może spaść grad. Obowiązują też alarmy przed upałem.

Ostrzeżenia IMGW. Tu jest i będzie niebezpiecznie

Ostrzeżenia IMGW. Tu jest i będzie niebezpiecznie

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Pogoda na jutro, czyli na czwartek 18.07. W nocy pojawią się miejscami słabe, przelotne opady deszczu. Dzień przyniesie małe i umiarkowane zachmurzenie. Warunki biometeorologiczne będą neutralne.

Pogoda na jutro - czwartek, 18.07. Miejscami możemy zmoknąć

Pogoda na jutro - czwartek, 18.07. Miejscami możemy zmoknąć

Źródło:
tvnmeteo.pl

W najbliższych dniach synoptycy nie przewidują ekstremalnych upałów. Najcieplej będzie na Dolnym Śląsku, gdzie termometry wskażą 31 stopni Celsjusza. Na początku nowego tygodnia na zachodzie kraju mogą pojawić się burze.

Czeka nas kilka przyjemnych dni, ale na horyzoncie widać powrót upału i burz

Czeka nas kilka przyjemnych dni, ale na horyzoncie widać powrót upału i burz

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zalane autostrady, podtopione budynki, brak prądu - z takimi trudnościami musieli się mierzyć mieszkańcy największego kanadyjskiego miasta. Toronto nawiedziły ulewne deszcze. Takich opadów nie było tu od ponad 80 lat.

Woda sięgała dachów samochodów. Takich opadów nie było od ponad 80 lat

Woda sięgała dachów samochodów. Takich opadów nie było od ponad 80 lat

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, CBC, BBC

Fala upałów nawiedziła Grecję. Ze względu na wysoką temperaturę powietrza w najbardziej gorącą część dnia w środę zamknięty został grecki Akropol. Jak poinformowały władze, decyzję podjęto z uwagi na bezpieczeństwo turystów i pracowników.

Znów zamknięto Akropol

Znów zamknięto Akropol

Źródło:
PAP

Mazurskie nadleśnictwa Maskulińskie i Jedwabno zaapelowały w środę do turystów o zachowanie ostrożności podczas spacerów po lesie. Leśnicy proszą też o niewchodzenie do kompleksów leśnych uszkodzonych przez wtorkowe nawałnice. Burze zniszczyły w tych nadleśnictwach tysiące drzew.

Tysiące uszkodzonych drzew. Leśnicy proszą, by nie wchodzić do tych lasów

Tysiące uszkodzonych drzew. Leśnicy proszą, by nie wchodzić do tych lasów

Źródło:
PAP

Jezioro Rusanda w Serbii całkowicie wyschło na skutek suszy. Zbiornik ze słoną wodą, popularny wśród turystów, odsłonił swoje dno. To skutek fali ekstremalnych upałów, która utrzymuje się na Bałkanach od tygodnia.

Największe słone jezioro w Serbii zniknęło z powierzchni Ziemi

Największe słone jezioro w Serbii zniknęło z powierzchni Ziemi

Źródło:
Reuters

Fala upałów nawiedza południową Europę. To efekt napływu gorących mas powietrza znad Afryki. Temperatury w różnych krajach, wynoszące często ponad 40 stopni Celsjusza, doprowadziły już do śmierci co najmniej kilkunastu osób i sprzyjają rozprzestrzenianiu się pożarów.

Upał dręczy południową Europę. Zginęło co najmniej kilkanaście osób

Upał dręczy południową Europę. Zginęło co najmniej kilkanaście osób

Źródło:
PAP, Reuters

Prawie 5000 interwencji przeprowadzili strażacy po wtorkowych nawałnicach. Najwięcej razy do akcji wyjeżdżali na Pomorzu Gdańskim i Mazowszu oraz w Małopolsce. Cztery osoby zostały ranne. Niebezpiecznie było także w środę na Podkarpaciu.

We wtorek prawie 5000 interwencji po burzach. W środę pogoda załamała się na Podkarpaciu

We wtorek prawie 5000 interwencji po burzach. W środę pogoda załamała się na Podkarpaciu

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

W poniedziałek w Chorwacji zanotowano rekordową temperaturę wody morskiej. Nieopodal Dubrownika wyniosła ona 29,7 stopni Celsjusza. To nie jedyne miejsce na Bałkanach, gdzie upał daje się we znaki mieszkańcom i turystom, a pogoda sprzyja wybuchaniu pożarów.

Niepokojący rekord padł w Chorwacji

Niepokojący rekord padł w Chorwacji

Źródło:
PAP, Balkan Insight, Total Croatia News

Jest tak rzadkim stworzeniem, że nigdy nie odnotowano obecności żywego osobnika, a od XIX wieku udokumentowano istnienie zaledwie sześciu okazów. Martwy najrzadszy wieloryb świata prawdopodobnie został niedawno wyrzucony na brzeg w Nowej Zelandii.

Nigdy nie widziano go żywego. Najrzadszy wieloryb świata mógł zostać wyrzucony na brzeg

Nigdy nie widziano go żywego. Najrzadszy wieloryb świata mógł zostać wyrzucony na brzeg

Źródło:
CNN, doc.govt.nz, AP, tvnmeteo.pl

Picie napojów alkoholowych, gdy jest gorąco, może doprowadzić między innymi do wzrostu ryzyka udaru cieplnego i do odwodnienia. - Wysoka temperatura dodatkowo nasila efekty działania alkoholu, dlatego w czasie upałów warto całkowicie zrezygnować z jego spożywania - tłumaczy kardiolog doktor habilitowany Adam Janas i przypomina, czym najlepiej nawadniać się w takie dni.

Tego nie pij w upalny dzień

Tego nie pij w upalny dzień

Źródło:
PAP

Naukowcy potwierdzili istnienie jaskini na Księżycu. Znajduje się ona w rejonie Morza Spokojnego, gdzie 55 lat temu doszło do pierwszego lądowania człowieka na powierzchni Srebrnego Globu.

Odkryto jaskinię na Księżycu. "W końcu"

Odkryto jaskinię na Księżycu. "W końcu"

Źródło:
PAP

Doszło do kolejnego wybuchu najwyższego wulkanu w Europie. Etna wyrzuciła z siebie czerwoną lawę i pióropusze dymu. Z powodu erupcji na początku lipca czasowo zamknięto lotnisko w Katanii, a na ulice miasta pokrył popiół wulkaniczny.

Etna znowu wybuchła

Etna znowu wybuchła

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Troje turystów zmarło w weekend na szlakach w stanowych i narodowych parkach w amerykańskim stanie Utah, gdzie panował upał przekraczający 38 stopni Celsjusza. To ojciec z córką oraz znaleziona w odległej lokalizacji 30-letnia kobieta.

Zabrakło im wody. Ojciec z córką zmarli podczas wędrówki

Zabrakło im wody. Ojciec z córką zmarli podczas wędrówki

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Parlament Rumunii ponad dwukrotnie zwiększył kwotę odstrzału niedźwiedzi brunatnych. To reakcja na śmierć 19-letniej turystki, którą w ubiegłym tygodniu na górskim szlaku w Karpatach Południowych zaatakowała niedźwiedzica. Ustawę przyjęto niemal jednogłośnie, choć spotkała się również z krytyką.  

19-latka zginęła na karpackim szlaku. Podwojono liczbę niedźwiedzi do odstrzału

19-latka zginęła na karpackim szlaku. Podwojono liczbę niedźwiedzi do odstrzału

Źródło:
PAP, Radio Wolna Europa, The Guardian, tvn24.pl

Perseidy już w tym tygodniu pojawią się na polskim niebie. Ten popularny rój meteorów, zwany także "łzami świętego Wawrzyńca", powiązany jest z kometą Swift-Tuttle, która po raz ostatni zawitała do nas w 1992 roku. Na maksimum zjawiska przyjdzie nam jednak trochę poczekać.

Perseidy wracają! Wiemy, kiedy na niebie pojawi się najwięcej "łez świętego Wawrzyńca"

Perseidy wracają! Wiemy, kiedy na niebie pojawi się najwięcej "łez świętego Wawrzyńca"

Źródło:
Time And Date, tvnmeteo.pl

Fala upałów dotrze w środę do Hiszpanii, przynosząc ze sobą temperaturę sięgającą 45 stopni Celsjusza. Gorąco utrudni pracę strażaków, którzy już w poniedziałek walczyli z ogniem w kilkudziesięciu miejscach. Najtrudniejsza sytuacja panuje na południu kraju.

Potężny skwar nadciąga nad Hiszpanię, a część kraju już płonie

Potężny skwar nadciąga nad Hiszpanię, a część kraju już płonie

Źródło:
PAP, eltiempo.es, INFOCA

Niedzielne burze poważnie uszkodziły nagrobki na cmentarzach w Kielcach. Wiatr powyrywał drzewa i połamał gałęzie, które przewróciły się na granitowe płyty i zabytkowe pomniki. Trwa usuwanie skutków burzy i zabezpieczanie pomników.

Cmentarze w Kielcach po nawałnicy. "Strat jest bardzo dużo"

Cmentarze w Kielcach po nawałnicy. "Strat jest bardzo dużo"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

W sobotę w rejonie miast Kielmy i Szawle przeszło kilka trąb powietrznych. Jak podały litewskie służby meteorologiczne, były to jedne z najsilniejszych tego typu zjawisk w historii.

"Jedne z najpotężniejszych trąb powietrznych w historii" przeszły przez Litwę

"Jedne z najpotężniejszych trąb powietrznych w historii" przeszły przez Litwę

Źródło:
Meteo.lt, ENEX, delfi.lt

Fokę szarą najłatwiej spotkać na plaży nad Morzem Bałtyckim. Tym razem jeden z osobników tego gatunku zapuścił się w głąb lądu. Wylegujące się zwierzę zauważono nad rzeką w Szczecinie.

Foka wylegiwała się nad rzeką w Szczecinie

Foka wylegiwała się nad rzeką w Szczecinie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Najgorętsze chwile czekają nas w połowie tygodnia. Jaka pogoda będzie w dalszej części lipca? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni.

Pogoda na 16 dni: temperatura osiągnie kolejny szczyt

Pogoda na 16 dni: temperatura osiągnie kolejny szczyt

Źródło:
tvnmeteo.pl

W greckim regionie Attyka, na terenie którego znajdują się stołeczne Ateny, rezerwy wody zmniejszyły się o 30 procent względem zeszłego roku. Władze zaapelowały o jej oszczędne używanie. Kłopot jest jednak jeszcze większy na wyspach, zwłaszcza tych najchętniej odwiedzanych przez turystów.

Poważny problem w Grecji. "W tym roku doświadczamy go szczególnie intensywnie"

Poważny problem w Grecji. "W tym roku doświadczamy go szczególnie intensywnie"

Źródło:
PAP, Reuters

Serią śmiertelnych wypadków zaczął się tegoroczny sezon wspinaczkowy na japońską górę Fudżi. Od 10 lipca zginęły cztery osoby - poinformował w poniedziałek portal Japan News. Według policji prefektury Shizuoka liczba ofiar śmiertelnych w całym sezonie w ciągu ostatnich pięciu lat nie przekraczała dwóch.

Tragiczny początek sezonu wspinaczkowego. W drodze na górę Fudżi zginęło kilka osób

Tragiczny początek sezonu wspinaczkowego. W drodze na górę Fudżi zginęło kilka osób

Źródło:
PAP

Służby nie dają nadziei na odnalezienie kolejnych ocalałych z wypadku w Nepalu. W zeszłym tygodniu w wyniku zejścia lawiny dwa autobusy wpadły do rzeki, podróżowało nimi co najmniej 65 osób.

Autobusy stoczyły się do rzeki. "Nie ma szans na odnalezienie ocalałych"

Autobusy stoczyły się do rzeki. "Nie ma szans na odnalezienie ocalałych"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Pleń został zaobserwowany w Dolinie Roztoki. Za to niezwykłe i wciąż słabo poznane zjawisko odpowiedzialne są larwy ziemiórki pleniówki. Materiał otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Pełznąca masa w Dolinie Roztoki. Dokąd się kieruje?

Pełznąca masa w Dolinie Roztoki. Dokąd się kieruje?

Źródło:
Kontakt 24, Lasy Państwowe, tvnmeteo.pl