Jak uszczelnić okna? Uszczelnianie okien plastikowych i drewnianych

Źródło:
TVN Meteo
Ceny gazu coraz wyższe
Ceny gazu coraz wyższeTVN24
wideo 2/4
Ceny gazu coraz wyższeTVN24

Nieszczelne okna to spory problem dla domowników – nie tylko przepuszczają chłód do pomieszczeń, ale także zdecydowanie podwyższają koszty ogrzewania. Przed nadejściem mrozów warto zatem dowiedzieć się, jak uszczelnić okna, by być pewnym, że mało komfortowa temperatura panująca na zewnątrz nie da się we znaki domownikom.

Zarówno okna plastikowe, jak i drewniane można uszczelnić za pomocą uszczelek, gąbek, pianek i taśm uszczelniających.Uszczelnianie okien taśmami uszczelniającym lepiej jest zlecić fachowcom, gdyż czynność ta wymaga demontażu okna.Zanim zdecydujesz się na wymianę uszczelek, sprawdź źródło nieszczelności i wyreguluj okna zgodnie z instrukcją obsługi.

Uszczelnianie okien plastikowych uszczelkami

Szacuje się, że przez nieszczelne okna może uciekać aż 30 proc. ciepła, dlatego przed nadejściem zimy warto dowiedzieć się, jak uszczelnić okna, by nie tylko utrzymać w pomieszczeniach pożądaną temperaturę, ale i zaoszczędzić na ogrzewaniu domu czy mieszkania.

Okna plastikowe są wykonane w technologii PCV lub PVC, dzięki czemu zapewniają doskonały komfort termiczny. Niestety tego typu okna również są narażone na powstawanie nieszczelności. Najczęstszą przyczyną nieszczelności plastikowych okien są zużyte uszczelki. Wymiana tego elementu okna nie jest szczególnie skomplikowana i poradzą sobie z nią nawet mało doświadczeni majsterkowicze. Najlepszymi dostępnymi na rynku materiałami do uszczelniania okien są uszczelki EPDM, które wyróżniają się trwałością zapewniającą zabezpieczenie okien na kilka lat. Można zdecydować się również na uszczelkę z pianki poliuretanowej, która tylko w niewielkim stopniu ustępuje jakością uszczelce EPDM.

Obydwa rodzaje uszczelek są samoprzylepne i nie należą do bardzo drogich, są proste w montażu i świetnie spełniają swoją funkcję. Trzeba jednak pamiętać o wyborze odpowiedniego rozmiaru (grubości) uszczelek, gdyż źle dobrane uszczelnienie nie spełni swojego zadania. Informacja o dedykowanym rozmiarze uszczelek do danego okna znajduje się w karcie gwarancyjnej bądź umowie przekazanej przez firmę, która montowała okno.

W celu uszczelnienia okna plastikowego należy usunąć starą uszczelkę, dokładnie oczyścić całą powierzchnię z pozostałości kleju oraz odtłuścić ją środkami na bazie alkoholu. Następnym krokiem jest odczekanie kilku minut do całkowitego odparowania preparatu odtłuszczającego, w tym czasie można odmierzyć i dociąć nową uszczelkę na wymaganą długość. Uszczelkę montuje się poprzez zdjęcie z niej papieru zabezpieczającego klejącą jej część i przyklejenie do ościeżnicy.

Jak uszczelnić okna plastikowe taśmą uszczelniającą?

Metoda uszczelniania okien plastikowym taśmą uszczelniającą nie jest zalecana do wykonywania przez osoby nieposiadające doświadczenia w tym temacie. Tego typu uszczelnienie wymaga demontażu okna, dlatego najlepiej zatrudnić w tym celu profesjonalistów. Po zewnętrznej stronie okna stosuje się taśmy paroprzepuszczalne lub poliuretanowe, których zadaniem jest zapewnienie ścianie odpowiedniej cyrkulacji powietrza. Od wewnątrz zakłada się taśmy paroszczelne, które tworzą barierę dla wilgoci i zapobiegają wnikaniu jej do muru. Ewentualne ubytki i szpary powstałe między taśmami wypełniane są pianką poliuretanową.

Jak uszczelnić okna plastikowe pianką uszczelniającą?

Piankę uszczelniającą stosuje się zwykle do uszczelnienia okien na styku ramy z murem. Jej aplikacja nie jest szczególnie skomplikowana, jednak należy zwrócić uwagę na zalecenia producenta odnośnie do temperatury czy wilgotności powietrza, w jakich pianka może zostać użyta. Kolejną kwestią, o której należy pamiętać jest to, że pianka poliuretanowa po zaaplikowaniu dwu- lub trzykrotnie zwiększa swoją objętość, dlatego nie można przesadzić z jej ilością. Osoby nieposiadające doświadczenia w używaniu takich pianek mogą zdecydować się na zakup tego typu produktu o obniżonym przyroście objętości, czyli pianki niskoprężnej. Dzięki swojej elastyczności i zwiększaniu objętości, pianka uszczelniająca doskonale wypełnia wszelkie ubytki między murem a oknem, a do tego jest odporna na pleśń i uszkodzenia mechaniczne.

Po aplikacji pianki poliuretanowej we wszystkie ubytki należy chwilę odczekać na jej wyschnięcie, a następnie usunąć nadmiar produktu poprzez odcięcie go nożykiem. Powstałe uszczelnienie należy zabezpieczyć przed obniżającym właściwości izolacyjne pianki promieniowaniem UV – można to zrobić za pomocą tynku, farby lub taśmy.

Czym uszczelnić okna plastikowe – gąbka

Gąbka uszczelniająca ma podobną specyfikę montażu jak uszczelki samoprzylepne, dlatego bez problemu poradzą sobie z nim osoby nie mające wprawy w wymianie uszczelnień okiennych. W przypadku gąbek uszczelniających bardzo ważne jest dobranie odpowiedniej grubości produktu. Tu, podobnie jak przy montażu uszczelek, dane o zalecanej grubości materiału uszczelniającego znajdują się w karcie gwarancyjnej lub umowie z firmą montażową. Kolejnym podobieństwem do innych metod uszczelniania okien jest odpowiednie przygotowanie miejsca, w którym ma znaleźć się samoprzylepna gąbka, czyli usunięcie zużytego uszczelnienia oraz umycie i odtłuszczenie powierzchni. Montaż tego materiału uszczelniającego odbywa się poprzez docięcie długości dopasowanej do rozmiaru okna, odklejenie taśmy zabezpieczającej i przyklejenie gąbki do ościeżnicy. Bardzo ważna jest technika przyklejania uszczelek z gąbki – nie należy od razu odklejać całej taśmy zabezpieczającej, a jedynie około pięciocentymetrowy kawałek, który można przykleić do ościeżnicy, a następnie sukcesywnie odklejać po kolejnym fragmencie taśmy przyklejając i dokładnie dociskając gąbkę.

Istotną informacją dla tych, którzy zdecydują się na tę metodę uszczelnienia okna jest to, że zaleca się montaż gąbki w temperaturze wyższej niż 5 st. Celsjusza. Warto również wiedzieć, że obecnie produkowane gąbki do uszczelniania okien znacznie przewyższają swoją jakością te, które znane są z lat 80. czy 90. Nowoczesne gąbki nie żółkną, nie kruszą się i jeśli są prawidłowo przyklejone, nie powinny się odlepiać.

Jak uszczelnić okna drewniane?

Okna drewniane można uszczelnić dokładnie takimi samymi sposobami, jak okna z PCV czy PVC. Podobnie wygląda kwestia uszczelniania drzwi balkonowych i okien dachowych – w tych przypadkach również świetnie sprawdzą się wszystkie wymienione wyżej metody. I choć każda z tych metod jest skuteczna, to jednak warto zacząć od sprawdzenia, czy uszczelnianie okien którąkolwiek z nich jest konieczne. W tym celu należy zlokalizować nieszczelność i ocenić, czy faktycznie wymagana jest wymiana uszczelki. Jeśli okaże się, że zimne powietrze dostaje się do wnętrza przez szparę między szybą a ramą okna, wystarczy użyć silikonu do uszczelnienia tylko tego fragmentu okna. Najlepiej sprawdzi się bezbarwny silikon, który po utwardzeniu nie będzie widoczny. Na rynku dostępne są silikony neutralne oraz akrylowe, z których te drugie charakteryzują się zwiększoną odpornością na zmiany temperatury i promieniowanie UV.

Zanim przystąpi się do prac związanych z uszczelnianiem okien, warto dowiedzieć się, jak wyregulować okna na zimę. Każdy typ okna może być regulowany inaczej, jednak w większości przypadków nie jest konieczne wzywanie fachowców, gdyż można przeprowadzić te czynności samodzielnie. Informacje na temat regulacji szczelności okien powinny znaleźć się w instrukcji obsługi dołączonej do karty gwarancyjnej.

Autorka/Autor:ms//az

Źródło: TVN Meteo

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Niezwykle ciepła grudniowa aura właśnie dobiegła końca. Czego możemy się spodziewać w święta Bożego Narodzenia i w sylwestra? Sprawdź długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Źródło:
tvnmeteo.pl

Rozpoczęła się kalendarzowa zima, a wraz z nią miejscami spadł słaby śnieg. Biało zrobiło się w niedzielę na wschodzie Mazowsza. Zdjęcia lekko zaśnieżonego krajobrazu otrzymaliśmy na Kontakt24.

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

IMGW wydał alarmy pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu. Obowiązują też ostrzeżenia przed silny wiatrem, który w porywach może rozpędzać się do 70 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie należy uważać.

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Źródło:
IMGW

W Nowym Jorku spadł śnieg i zrobiło się biało. Amerykańska Narodowa Służba Pogodowa (NWS) poinformowała, że są to pierwsze, mierzalne grudniowe opady w tym mieście od trzech lat.

Tutaj spadł pierwszy od lat śnieg w grudniu

Tutaj spadł pierwszy od lat śnieg w grudniu

Źródło:
Reuters, NBC New York

Sztuczne światło może powodować wyraźne zmiany w nocnym działaniu ekosystemu raf koralowych. Do takich wniosków doszli badacze z Uniwersytetu Brystolskiego. Jak przekazał jeden z autorów publikacji, sztuczne naświetlanie naraża morskie organizmy na "niespodziewane niebezpieczeństwo".

"Niespodziewane niebezpieczeństwo" w morskich głębinach

"Niespodziewane niebezpieczeństwo" w morskich głębinach

Źródło:
PAP, Uniwersytet Brystolski

Na portugalskiej Maderze wieje silny wiatr. Przez wichury odwołano ponad 30 połączeń lotniczych. Wstrzymano też połączenia morskie z wyspą Porto Santo, wchodzącą w skład tego położonego na Atlantyku archipelagu.

Odwołane loty i rejsy na Maderę   

Odwołane loty i rejsy na Maderę   

Źródło:
PAP, madeira.rtp.pt

Pożar, który wybuchł w australijskim buszu, zmusił setki mieszkańców stanu Wiktoria do ewakuacji. Walka z żywiołem trwać może jeszcze co najmniej kilka dni - poinformowały w niedzielę lokalne władze.

Pożar buszu. Wydano nakaz natychmiastowej ewakuacji

Pożar buszu. Wydano nakaz natychmiastowej ewakuacji

Źródło:
PAP, The Guardian

Pogoda na dziś. W niedzielę 22.12 w miejscach kraju czekają nas opady deszczu, a wiatr w porywach mocno się rozpędzi. Termometry wskażą od 2 do 7 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - niedziela 22.12. Jesiennie w całym kraju

Pogoda na dziś - niedziela 22.12. Jesiennie w całym kraju

Źródło:
tvnmeteo.pl

Przez pół wieku przepisy chroniły wilki na naszym kontynencie, teraz znów będzie można do nich strzelać. Ale póki co - nie w Polsce. Komisja Europejska uchyliła wprawdzie furtkę do polowań na wilki, ale polski rząd deklaruje, że nie zamierza na razie z niej korzystać. Na ten moment więc wilk pozostaje w naszym kraju zwierzęciem pod ścisłą ochroną.

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

Źródło:
tvn24.pl

W niedzielę 22 grudnia rozpoczęła się kalendarzowa zima. Astronomiczną powitaliśmy dzień wcześniej - w sobotę. Zimowe niebo będzie pełne ciekawych zjawisk astronomicznych.

Rozpoczęła się kalendarzowa zima

Rozpoczęła się kalendarzowa zima

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Pierwszy dzień astronomicznej zimy nie jest w tym roku rekordowo ciepły, ale jak zaznaczyła synoptyczka IMGW Ewa Łapińska, widać tendencję do tego, że temperatura w tym okresie jest coraz wyższa. Po odwilży w tym tygodniu śnieg w górach zdążył już spaść, ale i tak jest go mało. W Zakopanem w sobotę leżały cztery centymetry białego puchu.

Cała Polska na czerwono. "Jest tendencja"

Cała Polska na czerwono. "Jest tendencja"

Źródło:
PAP, IMGW, tvnmeteo.pl

Do pewnej rodziny z amerykańskiego stanu Wirginia zawitał niespodziewany gość. Do domu przez komin wleciała sowa, która usiadła na szczycie choinki. Jej przegonienie nie było łatwe.

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Źródło:
cbsnews.com, nbcwashington.com

Tysiące osób świętowały w sobotę o świcie przesilenie zimowe, czyli moment rozpoczęcia astronomicznej zimy i zarazem najkrótszy dzień roku na półkuli północnej, na stanowisku archeologicznym Stonehenge w Wielkiej Brytanii.

Najkrótszy dzień roku. Tłumy zebrały się w Stonehenge

Najkrótszy dzień roku. Tłumy zebrały się w Stonehenge

Źródło:
PAP, Reuters, tvnmeteo.pl

W słynącym z charakterystycznych czerwonych skał parku stanowym w amerykańskim stanie Utah część z nich została zabarwiona na niebiesko. Według władz prawdopodobnie ktoś użył armaty prochowej. Żeby wyczyścić skały, trzeba było użyć 90 litrów wody.

"Co wolelibyście zobaczyć?". Incydent w parku narodowym

"Co wolelibyście zobaczyć?". Incydent w parku narodowym

Źródło:
Miami Herald, The Sacramento Bee

Smog spowił w sobotę Nowe Delhi, stolicę Indii. Spowodował, że widzialność była mocno ograniczona. Mieszkańcy skarżyli się na trudności z oddychaniem. Jakość powietrza była znacznie powyżej normy.

"Pieką mnie oczy i ciągle kaszlę, brakuje mi tchu"

"Pieką mnie oczy i ciągle kaszlę, brakuje mi tchu"

Źródło:
Reuters

Tydzień temu w Majottę uderzył potężny cyklon Chido. Sytuacja we francuskim terytorium zamorskim jest trudna - wiele domów nie ma prądu, brakuje wody i jedzenia. - Wieczorami, po zachodzie słońca na ulicach robi się dość niebezpiecznie - powiedziała pani Anna, która wysłała nam swoją relację na Kontakt24. Polka mieszka tam od kilku lat.

"Nie ma prądu, dochodzi do kradzieży, słychać wystrzały z broni gazowej"

"Nie ma prądu, dochodzi do kradzieży, słychać wystrzały z broni gazowej"

Źródło:
BBC, Reuters, Kontakt24

Naukowcy z organizacji Conservation International odkryli w peruwiańskiej Amazonii 27 nieznanych dotąd gatunków zwierząt. Najbardziej dziwacznymi są ryby z głowami przypominającymi "wielki, napuchnięty nos", a także wodno-lądowe myszy.

Ryby z "kluchowatymi głowami", pływające myszy

Ryby z "kluchowatymi głowami", pływające myszy

Źródło:
PAP, CNN

Położna z Majotty opowiedziała historię porodu, do którego doszło w noc po uderzeniu cyklonu Chido w wyspy. Jak wspominała, aby dotrzeć do rodzącej, musiała wspinać się i czołgać przez połamane drzewa. Na zdewastowanym przez żywioł terytorium nie ma wody i prądu, co utrudnia pracę szpitalom położniczym.

Czołgała się pod połamanymi drzewami, by odebrać poród. W szpitalu nie ma wody i prądu

Źródło:
Reuters, BBC

Naukowcy z Koreańskiego Instytutu Nauki i Technologii opracowali pływające drony. Wyposażone są one w "hydrofilowe zęby", dzięki którym mogą wychwytywać unoszący się w wodzie mikroplastik.

Pływające drony z "zębami". Nowy sposób walki z mikroplastikiem

Pływające drony z "zębami". Nowy sposób walki z mikroplastikiem

Źródło:
PAP, onlinelibrary.wiley.com

Silny wiatr szalał w piątek nad Włochami. W Como na północy kraju podmuchy przewróciły stojącą na placu choinkę. Trudna sytuacja panowała także na wybrzeżu Ostii, gdzie wiatr uszkodził kilka konstrukcji w porcie i na plaży.

Wiatr przewracał świąteczne dekoracje i budynki na nabrzeżu

Wiatr przewracał świąteczne dekoracje i budynki na nabrzeżu

Źródło:
ANSA, Fiumicino Online

Z raportu opublikowanego przez brytyjską Agencję Ochrony Środowiska wynika, że 6,3 miliona domów i budynków przedsiębiorstw w Anglii może znaleźć się pod wodą na skutek powodzi. W związku ze zmianami klimatu, które zostały po raz pierwszy uwzględnione w takiej analizie, do 2050 roku liczba ta może wzrosnąć nawet do ośmiu milionów.

Ponad sześć milionów nieruchomości w Anglii zagrożonych powodziami. Alarmujący raport

Ponad sześć milionów nieruchomości w Anglii zagrożonych powodziami. Alarmujący raport

Źródło:
The Guardian, gov.uk, independent.co.uk

Kotik południowy odpoczywał na plaży w Rio de Janeiro. Pojawienie się zwierzęcia o tej porze roku jest rzadkością w tych rejonach Brazylii - zazwyczaj są one częstszymi gośćmi na zimę, nie na początku lata. Obecność ssaka wzbudziła spore zainteresowanie ze strony plażowiczów.

Kotik na kultowej plaży. To rzadki widok o tej porze roku

Kotik na kultowej plaży. To rzadki widok o tej porze roku

Źródło:
G1 Globo, Folha do Leste

Najstarsze na świecie szczątki praprzodka ssaków zostały odnalezione na Majorce. Skamieniałość gorgonopsa, szablozębnego drapieżnika, zachowała się w zaskakująco dobrym stanie. Naukowców zdziwiła jeszcze jedna kwestia - szczątki tych zwierząt znajdowano znacznie dalej od równika.

Na Majorce znaleziono szczątki gorgonopsa

Na Majorce znaleziono szczątki gorgonopsa

Źródło:
CNN, ICP

Gdy my szykujemy się do zimy, na półkuli południowej zaczyna się lato. Mieszkańcy Chile mierzą się już z falą upałów. Temperatura znacząco przekracza 30 stopni Celsjusza.

34 stopnie w cieniu. Wydano pierwsze ostrzeżenie

34 stopnie w cieniu. Wydano pierwsze ostrzeżenie

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Naukowcy z Królewskich Ogrodów Botanicznych w Kew w Wielkiej Brytanii opisali w tym roku łącznie 172 nowych gatunków roślin i grzybów i wybrali z nich 10 najciekawszych. Części nowo odkrytych gatunków już nadano status zagrożonych. Jak podkreślają badacze, "trzeba się ścigać z czasem, aby zdążyć je wszystkie odnaleźć".

"Palma widmo", grzyby zębowe, liany o zapachu marcepanu. Oto nowe gatunki opisane w tym roku

"Palma widmo", grzyby zębowe, liany o zapachu marcepanu. Oto nowe gatunki opisane w tym roku

Źródło:
PAP, kew.org

Z powodu ocieplenia warstwa lodu na tatrzańskich jeziorach, w tym na Morskim Oku, jest bardzo cienka. Pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego apelują do turystów, aby nie wchodzili na zamarznięte stawy, ponieważ lód z łatwością może się załamać.

"Może dojść do tragedii". Apel do turystów

"Może dojść do tragedii". Apel do turystów

Źródło:
PAP

Sporo szczęścia miał kot z Massachusetts, który we wtorek znalazł się na środku zamarzniętego jeziora. W pewnym momencie pod zwierzakiem załamał się lód. Na pomoc ruszyli mu świadkowie, którzy wskoczyli do łódki i w ostatniej chwili wyciągnęli go z lodowatej wody.

Lód pękł pod kotem. To, że żyje, jest "cudem od początku do końca"

Lód pękł pod kotem. To, że żyje, jest "cudem od początku do końca"

Źródło:
CNN, Westford Animal Control

Wysoka temperatura w grudniu sprzyja aktywności kleszczy, dlatego ten niebezpieczny pajęczak może znaleźć się na choince, którą przyniesiemy do domu. Warto przejrzeć swoje zwierzęta, aby sprawdzić czy nie złapały kleszcza, przebywając w pobliżu świątecznego drzewka.

Razem z choinką możemy przynieść do domu nieproszonego gościa. To ryzyko wzrosło

Razem z choinką możemy przynieść do domu nieproszonego gościa. To ryzyko wzrosło

Źródło:
PAP

Potężne tornado przetoczyło się przez miasto Scotts Valley w amerykańskim stanie Kalifornia. Jego niszczycielską siłę widać na nagraniu uchwyconym przez kamerkę samochodową w ciężarówce.

Tornado przewróciło ciężarówkę. Nagranie z wnętrza pojazdu

Tornado przewróciło ciężarówkę. Nagranie z wnętrza pojazdu

Źródło:
CNN