Na terenie gminy Grado na północy Hiszpanii, a dokładniej w jednej z tamtejszych jaskiń, badacze odnaleźli ponad 200 monet z czasów starożytnych. Naukowcy podejrzewają, że wykopał je przez przypadek borsuk, który szukał pożywienia.
Pierwsze monety hiszpańscy badacze znaleźli przy wejściu do jaskini w lasach w Grado w północnej Hiszpanii w kwietniu 2021 roku. Naukowcy podejrzewają, że cenne przedmioty zostały odkopane przez borsuka europejskiego (łac. Meles meles). W tamtym czasie region ten nawiedziła silna burza, która sprowadziła duże opady śniegu. To utrudniło zwierzętom poszukiwanie pożywienia. Głodny borsuk prawdopodobnie wszedł do jaskini i zamiast jedzenia odkrył monety.
Znalezisko z czasów Imperium Rzymskiego
W jaskini badaczom udało się odnaleźć 209 monet datowanych na trzeci i piąty wiek naszej ery. Dalsze analizy wykazały, że przedmioty wykonane były z miedzi i brązu, a wybito je na terenie ówczesnego Imperium Rzymskiego.
Swoimi odkryciami badacze podzielili się na łamach pisma "Cuadernos de Prehistoria y Arqueología de la Universidad Autanoma de Madrid".
- To największe znalezisko rzymskich monet w jaskini w północnej Hiszpanii - napisali naukowcy w swoim artykule, nazywając odkrycie "wyjątkowym".
To nie pierwsze takie znalezisko w tym regionie Hiszpanii. Pod koniec lat 30. ubiegłego wieku znaleziono tam 14 rzymskich monet. Naukowcy podejrzewają, że ubiegłoroczne odkrycie jest częścią większego zbioru i powrócą do jaskini na dalsze wykopaliska, aby poszukać dowodów na to, że jaskinia ta mogła być zamieszkana.
anw,dd
Źródło: livescience.com
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock