Oni na 2025 rok musieli czekać najdłużej

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP
Nowy Rok w Berlinie
Nowy Rok w BerlinieReuters
wideo 2/6
Nowy Rok w BerlinieReuters

Cały świat powitał 2025 rok. Jako ostatni kartkę w kalendarzu zmienili mieszkańcy Dalekich Wysp Mniejszych Stanów Zjednoczonych. Wcześniej Nowy Rok rozpoczął się też w Meksyku oraz Stanach Zjednoczonych.

Rok 2025 rozpoczął się już na całym świecie. Ostatnim regionem, który powitał nowy rok, były Dalekie Wyspy Mniejsze Stanów Zjednoczonych, niewielkie terytorium położone w większości na Oceanie Spokojnym. Jedną z wysp wchodzących w skład tego odległego terytorium jest Baker. Stało się to wtedy, kiedy w Polsce była godzina 13.

Zmiana daty w Honolulu w stanie Hawaje i Anchorage na Alasce nastąpiła o godzinie 10 polskiego czasu.

Północ w meksykańskim Acapulco wybiła o godzinie 7 rano czasu polskiego. Również w kolejnych amerykańskich miastach - Chicago, Los Angeles, San Francisco, Las Vegas - rozpoczął się nowy rok.

Meksyk PAP/EPA/DAVID GUZMAN

W Nowym Jorku północ wybiła o godzinie 6 rano czasu polskiego. Tłumy powitały nowy rok na słynnym Times Square na Manhattanie.

Tłum na Times SquareGary Hershorn/Getty Images

O tej samej porze, co w Polsce, świętowano między innymi w Niemczech.

Berlin wita Nowy RokFILIP SINGER/PAP/EPA

Nowy Rok zawitał o tej samej porze również do Francji.

A tak wglądał ParyżPAP/EPA/YOAN VALAT

Później północ wybiła w Wielkiej Brytanii.

Londyńczycy świętowali takPAP/EPA/ANDY RAIN
Świętowanie nowego roku 2025 we WłoszechPAP/EPA/ANDREA MEROLA

Wśród państw i regionów, które już rozpoczęły kolejny rok, są Nowa Zelandia, Tajwan, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Tajwan czy Hongkong.

2025 rok zaczął się w Zjednoczonych Emiratach Arabskich
2025 rok zaczął się w Zjednoczonych Emiratach ArabskichReuters

Tłum na czeskim rynku

Nowy Rok powitano też w Pradze. Sylwestrowa zabawa w poprzednich latach koncentrowała się m.in. na Placu Wacława, jednak w tym roku jego część znajduje się w remoncie i dostępu bronią ogrodzenia i bariery, więc uczestnicy w większości przesunęli się na Rynek Staromiejski.

Świętowało około 100 tys. osób. Rynek i sąsiednie uliczki szybko się zaludniły, policja zaczęła regulować dostęp. W konsekwencji świętujący przesunęli się na wybrzeża Wełtawy oraz kilka mostów. Władze miasta przyznały, że sytuacja zaskoczyła je i potrzebne były dodatkowe regulacje ruchu, szczególnie komunikacji miejskiej.

Ratownicy medyczni musieli opatrzyć kilkanaście osób, które odniosły lżejsze obrażenia spowodowane wybuchem petard i sztucznych ogni. Ich użycie jest w ścisłym, historycznym centrum czeskiej stolicy zakazane, zatem policja wszczęła kilka postępowań.

Na Placu Wacława rany odniosła cudzoziemka, a dwie osoby podejrzewane o odpalenie sztucznych ogni trafiły do komisariatu. Podobna sytuacja miała miejsce na ulicy Spalanej, gdzie race spowodowały krótkotrwały pożar na balkonie.

Nowy Rok w Kijowie

O godzinie 23 czasu polskiego - kiedy Nowy Rok zawitał do Kijowa - na głównym placu w centrum ukraińskiej stolicy symboliczna była panująca tam cisza. Zabrakło fajerwerków czy kolorowych świateł. Ostatni dzień starego roku był jednocześnie dla Ukraińców 1042. dniem wojny z Rosją.

W Kijowie wybiła północReuters

ZOBACZ NA KONTAKT24: Hucznie czy spokojnie? Na mieście czy w domu? Jak spędzicie sylwestra?

Tajlandia stawia na przyjazne dla środowiska fajerwerki

Tajlandia powitała rok 2025 przyjaznymi dla środowiska fajerwerkami na bazie kleistego ryżu. Główny pokaz odbył się nad rzeką Chao Phraya w samym sercu Bangkoku. Spektakl był podzielony na sześć aktów nawiązujących do historii, dziedzictwa kulturowego i przyrody kraju.

W innych częściach stolicy mieszkańcy gromadzili się w centrach handlowych i wzdłuż rzeki, aby oglądać fajerwerki rozświetlające panoramę miasta, z Wielkim Pałacem Królewskim w tle.

Rok 2025 zaczął się w Tajlandii
Rok 2025 zaczął się w TajlandiiReuters

Pokaz świateł w Chinach

W Pekinie powitano Nowy Rok pokazem świateł i tańców w parku Shougang, gdzie zebrały się tysiące mieszkańców stolicy Chin. Główne obchody noworoczne odbędą się tam jednak dopiero 29 stycznia, kiedy nastanie chiński Nowy Rok.

W Państwie Środka Nowy Rok Księżycowy, tym razem drewnianego węża, jest najważniejszym świętem w roku. Wówczas Chińczycy siadają wraz z rodzinami przy stołach, na ogół ubrani na czerwono, aby wspólnie zjeść wyjątkowy posiłek i złożyć sobie życzenia.

Kalendarz księżycowy wyznacza w Chinach porządek świąt, a z okazji swojego Nowego Roku Chińczycy wracają do rodzinnych domów, tym samym powodując największy tymczasowy ruch migracyjny na świecie.

Nowy Rok w PekinieEPA/ANDRES MARTINEZ CASARES

Noworoczne tradycje w Japonii

Dla wielu Japończyków 1 stycznia to jedna z ważniejszych dat w kalendarzu świąt publicznych. Wiele restauracji i sklepów było we wtorek już nieczynnych, a te, które działały, zamknięto wcześniej. Wiele rodzin korzysta z okazji, aby wymienić się podarunkami i razem spędzić czas.

Przed nocą sylwestrową wielu Japończyków urządza imprezę zwaną bonenkai, czyli "zapomnij ten rok", gdzie przyjaciele i znajomi z pracy wspólnie żegnają mijający rok, a wraz z nim stres i kłopoty. Mimo że dla wielu zabawa sylwestrowa kojarzy się z fajerwerkami, to w stolicy Japonii, Tokio, nie są one popularne i pokazy odbywają się na przedmieściach.

Świat wchodzi w Nowy RokPAP

Jedną z ważniejszych tradycji jest hatsumode, czyli pierwsza w roku wizyta w świątyni. Najważniejsze miejsca kultu są odwiedzane w pierwszych dniach stycznia przez miliony osób. Wokół świątyń panuje wtedy wyjątkowa atmosfera, a przed miejscami kultu stoją stragany z jedzeniem i upominkami. Oficjalne powitanie 2025 roku w Tokio zostało tradycyjnie zorganizowane w buddyjskiej świątyni Zojo-ji, która pochodzi z końca XIV wieku. Obchodom o charakterze bardziej kulturalnym niż religijnym towarzyszył pokaz świateł.

Japonia wita rok 2025
Japonia wita rok 2025Cable News Network Inc. All rights reserved 2024

Huczne świętowanie w Australii

Australia przywitała 2025 rok spektakularnym pokazem fajerwerków w Sydney, który przyciągnął na żywo ponad milion widzów. Australijskie media podają, że przygotowania do tegorocznej sylwestrowej uroczystości trwały 4,5 tysiąca godzin, a nad miastem rozbłysło aż dziewięć ton fajerwerków.

Pierwszy pokaz fajerwerków, zaplanowany z myślą o rodzinach z dziećmi, odbył się o godzinie 21 czasu lokalnego - poinformował serwis ABC News. Główne widowisko rozpoczęło się, gdy na zegarach w Australii wybiła północ i ma trwać około godziny.

Fajerwerki odpalane są z mostu nad zatoką Port Jackson. Turyści i mieszkańcy spędzili cały dzień na poszukiwaniu najlepszych miejsc do podziwiania tego widowiska. Portale internetowe z poradnikami dla turystów ostrzegały, że najpopularniejsze punkty widokowe będą zajęte już na 24 godziny przed pokazem.

Sydney to niejedyne miasto w Australii, które hucznie wita Nowy Rok. W Melbourne również odbył się pokaz fajerwerków. Władze miasta przygotowały punkty obserwacyjne, ale w komunikacie zaznaczyły, że ich zdaniem show ogląda się najlepiej z oddali.

Powitanie nowego roku w Australii
Powitanie nowego roku w AustraliiReuters

Poland, wioska w Kiribati - to oni świętowali najwcześniej

Najwcześniej, o godzinie 11 polskiego czasu, północ wybiła na wyspie Kiritimati, która należy do składającego się z 33 wysp państwa Kiribati na Oceanie Spokojnym. Leży prawie na samym równiku, a tuż obok niej przebiega linia zmiany daty. Na Kiritimati jedną z trzech zamieszkałych osad jest Poland.

Według legendy wioska Poland została nazwana dla uczczenia Polaka Stanisława Pełczyńskiego, członka załogi amerykańskiego statku handlowego przewożącego koprę, który trafił na wyspę na przełomie XIX i XX wieku, gdy jej mieszkańcy mieli problemy z nawadnianiem plantacji palmowych.

Pełczyński pomógł im rozwiązać problem i stworzył zmodyfikowany system nawadniania, pomagając w jego budowie i ucząc korzystania z niego. Na jego cześć osadę nazwano Poland, zbudowano w niej kościół pod wezwaniem św. Stanisława, a zatokę w lagunie nazwano Zatoką Świętego Stanisława.

Google Maps

Autorka/Autor:ps, as, akr/dd, ads

Źródło: tvnmeteo.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/ANDREA MEROLA

Pozostałe wiadomości

W drugiej połowie lipca zanosi się w Polsce na więcej pochmurnych i deszczowych dni niż upalnych i słonecznych. Klin gorąca wsuwający się w najbliższych dniach w nasz rejon Europy przyniesie wzrosty temperatury powyżej 30 stopni, ale daleko im będzie do szalonych 38-40 stopni wyliczanych jeszcze przez modele pogodowe tydzień temu.

Co z tym deszczem? Mamy lipiec jak przed laty, ale tylko pozornie

Co z tym deszczem? Mamy lipiec jak przed laty, ale tylko pozornie

Źródło:
TVN24+

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed silnym deszczem i burzami. Eksperci przewidują, że lokalnie może spaść nawet do 60 litrów na metr kwadratowy. Sprawdź, gdzie mieć się na baczności.

Silny deszcz z burzami. Kolejne alarmy IMGW

Silny deszcz z burzami. Kolejne alarmy IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

"Dobrze, że już koniec tej żenady i mistyfikacji nakręconej gdzieś w studiu" - wbrew pozorom nie jest to recenzja kiepskiego filmu klasy B, a jeden z wielu komentarzy dotyczących misji Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego. W sieci nie brakuje zwolenników teorii spiskowych zakładających, że lot Polaka w kosmos był jednym wielkim oszustwem. Filmy ukazujące rzekome oszustwo cieszą się dużą popularnością w serwisach społecznościowych.

Lot to "mistyfikacja" i "fikcja", astronauta jest "aktorem". Fake newsy wokół misji Polaka

Lot to "mistyfikacja" i "fikcja", astronauta jest "aktorem". Fake newsy wokół misji Polaka

Źródło:
TVN24+

Największy marsjański meteoryt znaleziony na Ziemi trafił na aukcję i znalazł nowego właściciela za ponad 5 milionów dolarów. Tak wysoka cena wynika z kilku czynników.

Ponad pięć milionów dolarów za kawałek Marsa na Ziemi

Ponad pięć milionów dolarów za kawałek Marsa na Ziemi

Źródło:
PAP

Koreę Południową trzeci dzień z rzędu zalewa deszcz. W wyniku powodzi zginęły co najmniej cztery osoby. Jedna z nich zginęła, kiedy na jej samochód spadł fragment budowli.

Fragment muru spadł na kierowcę. Powódź zbiera śmiertelne żniwo

Fragment muru spadł na kierowcę. Powódź zbiera śmiertelne żniwo

Źródło:
Reuters

W południowych i środkowych częściach USA mają pojawić się ulewy. Prognozowane sumy opadów są tak duże, że grożą całkowitym nasyceniem gleby i powodziami błyskawicznymi. Niebezpieczeństwo dotyczy zwłaszcza stanów nad Zatoką Meksykańską.

Wielkie ulewy nadciągają. Ryzyko powodzi błyskawicznych

Wielkie ulewy nadciągają. Ryzyko powodzi błyskawicznych

Źródło:
PAP

Sławosz Uznański-Wiśniewski jest już na Ziemi. Powrót załogi misji Axiom 4 na Błękitną Planetę nagrał dowódca Międzynarodowej Stacji Kosmicznej Takuya Onishi.

"To jedne z najbardziej niesamowitych scen, jakie kiedykolwiek widziałem"

"To jedne z najbardziej niesamowitych scen, jakie kiedykolwiek widziałem"

Źródło:
x.com/Astro_Onishi

W czwartek po południu w centralnej Hiszpanii wybuchł pożar lasu. Ogień szybko się rozprzestrzenił i strawił ponad 3000 hektarów roślinności. W piątek rano wciąż był aktywny, ale pozostawał pod kontrolą strażaków.

Dym dotarł nad Madryt. W Hiszpanii wybuchł duży pożar

Dym dotarł nad Madryt. W Hiszpanii wybuchł duży pożar

Źródło:
apnews.com, El Pais

Czy drożdże mogą nam pomóc w podboju Marsa? Polscy naukowcy będą to sprawdzać, korzystając z próbek, które wróciły razem ze Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Czy drożdże z genem z niesporczaka pomogą nam w podboju Marsa?

Czy drożdże z genem z niesporczaka pomogą nam w podboju Marsa?

Źródło:
PAP

Pogoda na dziś. W piątek 18.07 będzie pochmurno i deszczowo, w części kraju mogą pojawić się burze. Termometry wskażą maksymalnie od 18 do 25 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - piątek, 18.07. Przydadzą się parasole

Pogoda na dziś - piątek, 18.07. Przydadzą się parasole

Źródło:
tvnmeteo.pl

W weekend pogodę w Polsce będzie nadal kształtował pochmurny i deszczowy niż Horst. Przyniesie on części kraju przelotne opady i burze. Nie zabraknie też miejsce, gdzie będzie pogodnie, a temperatura wzrośnie do 30 stopni.

Pogoda na weekend: już wkrótce będzie 30 stopni

Pogoda na weekend: już wkrótce będzie 30 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Kamera zainstalowana przy wejściu do domu uchwyciła przerażające nagranie. Widać na nim, jak piorun uderza tuż obok kuriera doręczającego paczkę.

"Myślałem, że piorun uderzył we mnie". Przerażające nagranie

"Myślałem, że piorun uderzył we mnie". Przerażające nagranie

Źródło:
CNN, live5news.com

Co najmniej 63 osoby zginęły w ciągu minionej doby w pakistańskiej prowincji Pendżab w powodzi - poinformowała w czwartek agencja Reuters. Dodała, że w tym samym czasie prawie 300 osób zostało rannych. Powódź wywołały obfite opady związane z monsunem.

Stan wyjątkowy. W ciągu doby zginęło ponad 60 osób

Stan wyjątkowy. W ciągu doby zginęło ponad 60 osób

Źródło:
Reuters, PAP

Czwartek to kolejny burzowy dzień. Na Górnym Śląsku pojawił się lej kondensacyjny, czyli zalążek trąby powietrznej. Ponadto na terenie województwa doszło do obfitych opadów deszczu, w wyniku których została zablokowana droga ekspresowa.

Lej kondensacyjny wirował nad Śląskiem

Lej kondensacyjny wirował nad Śląskiem

Źródło:
Sieć Obserwatorów Burz, TVN24

Intensywne opady deszczu doprowadziły do powstania powodzi błyskawicznej w mieście Kansas City położonym w stanie Missouri. Pod wodą znalazły się auta, ulice i domy.

Brodzili w wodzie sięgającej pasa, aby pomóc ludziom

Brodzili w wodzie sięgającej pasa, aby pomóc ludziom

Źródło:
Reuters, foxweather.com

Lokalne podtopienia i setki interwencji służb - to niektóre skutki wielogodzinnych ulew, jakie od środy nawiedziły Warmię i Mazury. Opady deszczu doprowadziły także zalania kilku pomieszczeń szpitalnego oddziału ratunkowego w szpitalu powiatowym w Giżycku.

Silny deszcz na Warmii i Mazurach. Podtopienia na ulicach, zalany SOR

Silny deszcz na Warmii i Mazurach. Podtopienia na ulicach, zalany SOR

Źródło:
TVN24

Mieszkańcy zachodnich regionów Korei Południowej zmagają się z skutkami powodzi wywołanej przez ekstremalne opady deszczu. Według najnowszych informacji zginęły co najmniej trzy osoby, a ponad tysiąc zostało ewakuowanych. W niektórych miejscach padły historyczne rekordy.

Pierwsze tak silne ulewy w historii. Nie żyją trzy osoby

Pierwsze tak silne ulewy w historii. Nie żyją trzy osoby

Źródło:
Reuters, Channel News Asia

Jedna osoba nie żyje, a 13 zostało rannych po tym, jak piorun uderzył w grupę osób przebywających na strzelnicy łuczniczej w stanie New Jersey. Wśród poszkodowanych są także dzieci. Od kilku dni nad wschodnimi i środkowymi regionami Stanów Zjednoczonych występują ulewy oraz groźne burze.

Piorun uderzył w grupę osób. Jeden zabity, wielu rannych

Piorun uderzył w grupę osób. Jeden zabity, wielu rannych

Źródło:
PAP, ABC News, CNN

Amerykańscy policjanci otrzymali nietypowe wezwanie - zostali poproszeni o pomoc w złapaniu owcy. Funkcjonariusze udali się w pogoń za zwierzęciem, a po drodze znaleźli nawet jego właściciela.

Pogoń za owcą. "Nazwiemy ją sierżant"

Pogoń za owcą. "Nazwiemy ją sierżant"

Źródło:
CNN, CBS News

Mieszkańcy okolic góry Skarfjellet w środkowej Norwegii żyją w niepewności z powodu jej niepokojąco wysokiej aktywności. Służby monitorują sytuację, a władze wydały ostrzeżenia dla turystów i wspinaczy.

Góra zaczęła się szybko "poruszać". Mieszkańcy zaniepokojeni

Góra zaczęła się szybko "poruszać". Mieszkańcy zaniepokojeni

Źródło:
Reuters

Kilkanaście zniszczonych budynków i tysiące hektarów spalonego terenu - to skutki pożaru Deer Creek, który od tygodnia trawi amerykański stan Utah. Walkę z ogniem utrudniają między innymi silne porywy wiatru. Ekstremalne warunki doprowadziły do powstania ognistego tornada w rejonie Old La Sal.

W Utah pojawiło się ogniste tornado

W Utah pojawiło się ogniste tornado

Źródło:
KTVZ, The Weather Channel, The Watchers, Colorado Public Radio, abc4, denver7

Ulewne deszcze doprowadziły do paraliżu komunikacyjnego w Nowym Jorku. Na jednej ze stacji metra położonych na Manhattanie powstał gejzer. Eric Adams, burmistrz miasta, powiedział, że nie przypomina sobie tak obfitych opadów.

Gejzer na stacji metra. "Powrót do domu zajął mi ponad dwie godziny"

Gejzer na stacji metra. "Powrót do domu zajął mi ponad dwie godziny"

Źródło:
CNN, Reuters

Ulewne deszcze dały się we znaki mieszkańcom Pomorza i Podlasia. Na Kontakt24 dostaliśmy nagranie, na którym pokazane są intensywne opady deszczu w Augustowie. Podobna sytuacja miała miejsce w Słupsku i jego okolicach.

Mocno pada. Zalane piwnice

Mocno pada. Zalane piwnice

Źródło:
tvnmeteo.pl

Samolot ze Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim na pokładzie wylądował w Kolonii, gdzie znajduje się Europejskie Centrum Astronautów ESA. Polak we wtorek wrócił z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, gdzie pracował w ramach misji kosmicznej Axiom-4. Teraz astronautę czekają badania lekarskie i proces adaptacji do ziemskich warunków.

Sławosz Uznański-Wiśniewski: najważniejsze, ale i najtrudniejsze wyzwanie w życiu

Sławosz Uznański-Wiśniewski: najważniejsze, ale i najtrudniejsze wyzwanie w życiu

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Finlandię nawiedziły upały. Gorąco jest nie tylko na południu kraju, ale również na północy, w tym w Rovaniemi, które znane jest jako miejsce zamieszkania Świętego Mikołaja.

Upały nawet w domu Świętego Mikołaja

Upały nawet w domu Świętego Mikołaja

Źródło:
Reuters

W południowo-zachodniej Islandii doszło do erupcji wulkanu Sundhnukur na półwyspie Reykjanes. Miejscowe służby ewakuowały mieszkańców okolicznych miejscowości oraz turystów wypoczywających w kurortach. To już dziewiąty wybuch tego wulkanu od grudnia 2023 roku.

Erupcja wulkanu na Islandii. Ewakuowano mieszkańców i turystów

Erupcja wulkanu na Islandii. Ewakuowano mieszkańców i turystów

Źródło:
Reuters, The Mirror

Wtorek to kolejny burzowy dzień w Polsce. W województwach warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskim zaobserwowano leje kondensacyjne, czyli zalążki trąb powietrznych.

Lej kondensacyjny w Kołobrzegu i nie tylko

Lej kondensacyjny w Kołobrzegu i nie tylko

Aktualizacja:
Źródło:
Sieć Obserwatorów Burz

W poniedziałek wschodnie stany USA nawiedziły silne opady, które wywołały powodzie. Woda pochłonęła życie co najmniej dwóch osób. Mieszkańcy i służby oceniają skalę zniszczeń i sprzątają po przejściu żywiołu.

"To było trochę postapokaliptyczne"

"To było trochę postapokaliptyczne"

Źródło:
CNN, CBS News

Burze i przyniesione przez nie ulewy powodują szkody na południu kraju. W Jelczu-Laskowicach (woj. dolnośląskie) doszło do zalania drogi na odcinku kilku metrów, a na Opolszczyźnie żywioł uszkodził dach stodoły. Padało także w Szczecinie.

Zalane drogi i uszkodzony dach. Skutki wtorkowych burz

Zalane drogi i uszkodzony dach. Skutki wtorkowych burz

Źródło:
Oława na Sygnale, TVN24

Sąd koronny w Newcastle skazał we wtorek Daniela Grahama i Adama Carruthersa na cztery lata i trzy miesiące więzienia za ścięcie 100-letniego jaworu, który pojawił się w filmie o przygodach Robin Hooda. Mężczyźni odpowiedzieli też za uszkodzenie muru Hadriana z II wieku naszej ery, wpisanego na listę UNESCO.

Ścięli drzewo znane z "Robin Hooda". Idą do więzienia

Ścięli drzewo znane z "Robin Hooda". Idą do więzienia

Źródło:
PAP