Na początku przyszłego tygodnia obok Ziemi przemknie dużych rozmiarów planetoida. Odległość, z jaką minie naszą planetę ten obiekt, może wynieść niemal tyle, ile dzieli nas do Księżyca.
Obiekt nosi tymczasową nazwę (2021 CZ2). Moment przelotu ma nastąpić 16 stycznia o godzinie 23.30 czasu uniwersalnego, z dokładnością do około dwóch minut. Asteroida, której średnica wynosi 100-200 metrów, minie nas z prędkością około 14 kilometrów na sekundę.
Odległość przelotu szacowana jest w pewnym przedziale. Najbliżej naszej planety asteroida znajdzie się w odległości około 370 tysięcy kilometrów. To wielkość porównywalna z odległością do Księżyca (384 tys. kilometrów). Jest to bezpieczny dystans.
Obiekt ten należy do grupy planetoidy Aten, czyli obiektów krążących wokół Słońca, których orbity przebiegają zwykle wewnątrz orbity Ziemi. Nazwa grupy pochodzi od planetoidy (2062) Aten. Znanych jest ponad 2,6 tysiąca podobnych ciał. 2021 CZ2 jednego obiegu dookoła Słońca dokonuje w około 272 dni.
Asteroidy blisko Ziemi
Planetoidy dość często przelatują w pobliżu Ziemi, przy czym zwykle są to obiekty o niewielkich średnicach kilku czy kilkunastu metrów. Centrum ds. Badań Obiektów Bliskich Ziemi (ang. Center for Near Earth Object Studies, w skrócie CNEOS) szacuje, że średnio raz na kilka dni w okolicach naszej planety pojawiają się takie obiekty z kosmosu. Na szczęście rzadko zdarza się jednak, żeby jeden z nich znajdował się na kursie kolizyjnym z Ziemią.
Według NASA zgodnie z obecnymi obliczeniami w ciągu najbliższych 100 lat zderzenie z Ziemią którejś z asteroid nie jest prawdopodobne.
Źródło: PAP, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: stock.adobe.com