Niemal dziesięć tysięcy ludzkich mózgów znajduje się w piwnicach Uniwersytetu Południowej Danii. To największy taki zbiór na świecie, powstały w przeszłości w celu leczenia osób z chorobami psychicznymi. Według uczelni, "zbiór nie ma sobie równych i umożliwia naukowcom prowadzenie badań na dużych próbach".
Z okazji Międzynarodowego Tygodnia Mózgu we wtorek na teren Uniwersytetu Południowej Danii w Odense wpuszczeni zostali dziennikarze. Zobaczyć i nagrać mogli oni największą na świecie kolekcję ludzkich mózgów. Umieszczone pojedynczo w wiaderkach narządy znajdują się w piwnicy budynku należącego do uczelni.
Kolekcja ludzkich mózgów
Zbiór uczelni liczy dokładnie 9479 ludzkich mózgów, najstarszy z nich pochodzi z 1945 roku. Patolog i szef kolekcji Martin Wirenfeldt Nielsen wyjaśnił, że kiedy w przeszłości przeprowadzano sekcje zwłok, zamiast wyrzucać mózgi, wkładano je do wiader i umieszczano na półkach w poczuciu, iż "możliwe, że za 50, 100, lub 200 lat ludzie będą wiedzieć więcej, niż wówczas wiedzieli". Głównym celem stworzenia kolekcji miało być wypracowanie lepszych metod leczenia osób z chorobami psychicznymi.
Organy przez całe dekady były przechowywane w Aarhaus, gdzie mieścił się szpital psychiatryczny. Dopiero w 2018 roku kolekcja trafiła do Odense. Historyk nauk medycznych i konsultant badawczy na Uniwersytecie w Aarhus Thomas Erslev w rozmowie z CNN ocenił, że połowa wszystkich pacjentów psychiatrycznych w Danii, zmarłych w latach 1945-1982, nieświadomie i bez zgody "przekazała" wówczas swoje mózgi.
Cenne ludzkie mózgi
Proceder trwał przez 37 lat. Gromadzenia mózgów zaprzestano dopiero w 1982 roku, jednak organy wciąż wykorzystywane są do celów naukowych. "Znaczna liczba mózgów osób, u których zdiagnozowano demencję, schizofrenię, manię i silną depresję, nie ma sobie równych i umożliwia naukowcom prowadzenie badań na dużych próbach" - czytamy na stronie Uniwersytetu Południowej Danii.
Mózgi z Odense uznawane są za cenne naukowo także dlatego, że należały do pacjentów, którzy nigdy nie otrzymali nowoczesnej opieki medycznej. W związku z tym "badając te mózgi, naukowcy są w stanie zbadać wpływ nowoczesnego leczenia". Ponadto, dzięki rozmiarowi kolekcji, znajdują się w niej kilka mózgów osób, które cierpiały na rzadkie zaburzenia.
Źródło: ENEX, Syddansk Universitet, CNN