Czad - co to jest? Co zrobić przy zatruciu czadem?

Źródło:
KG PSP, UOKiK
Atakuje po cichu i jest śmiertelnie niebezpieczny ["Fakty po Południu"]
Atakuje po cichu i jest śmiertelnie niebezpieczny ["Fakty po Południu"]Fakty po południu
wideo 2/4
Atakuje po cichu i jest śmiertelnie niebezpieczny ["Fakty po Południu"]Fakty po południu

Czad nazywany jest „cichym zabójcą”, ponieważ trudno jest go wykryć w pomieszczeniu, a jest śmiertelnie niebezpieczny. To właśnie dlatego warto jest zamontować w domu czujnik czadu.

● Czad może powstawać również podczas pożarów. ● Pamiętaj o regularnych przeglądach technicznych przewodów kominowych. ● Nie zapominaj o regularnej wymianie baterii w czujniku.

Co to jest czad?

Jak powstaje czad? Czad, czyli tlenek węgla (II) [(wzór - CO)], to bezwonny i bezbarwny gaz, który powstaje w wyniku niepełnego spalania paliw. Nazywany jest „cichym zabójcą”, ponieważ ze względu na jego właściwości bardzo trudno jest go wykryć samodzielnie

Może też się wydzielać w wyniku nieprawidłowego działania urządzeń, niewłaściwie działającej wentylacji lub niedrożnych kanałów spalinowych. Czad szczególnym zagrożeniem będzie w pomieszczeniach, w których zamknięte są wszystkie okna.

Czy tlenek węgla jest cięższy od powietrza? Czad jest nieco lżejszy od powietrza.

Tlenek węgla - co trzeba wiedziećPAP

Zatrucie czadem

Czad dostaje się do organizmu przez układ oddechowy, a następnie zaburza dystrybucję tlenu dostarczanego do całego organizmu przez krew. Duże stężenie tlenku węgla może być śmiertelnie niebezpieczne.

Objawy zatrucia czadem: - ból głowy, - zawroty głowy, - ogólne zmęczenie, - duszność, - senność, - nudności, - zaburzenia orientacji, - trudności z oddychaniem, przyspieszony i nieregularny oddech, - utrata przytomności.

Czad powstaje czasem również podczas pożarów. Strażacy podkreślają, że każdy uczestnik pożaru powinien być podejrzewany o ekspozycję na tlenek węgla. Pierwsze objawy mogą bowiem przypominać bardziej grypę lub zatrucie pokarmowe. Sami ratownicy, wchodząc do budynku objętego pożarem, powinni stosować sprzęt ochronny dróg oddechowych.

Co zrobić przy zatruciu czadem?

W pierwszej kolejności należy otworzyć okna, aby zapewnić dopływ świeżego powietrza do pomieszczenia. Następnie osobę, która zatruła się czadem, należy wynieść jak najszybciej na świeże powietrze, w miejsce, w którym będzie bezpieczna. Dobrze jest też poluzować takiej osobie ubranie, ale nie zdejmować go, aby nie przemarzła. 

Jeżeli jesteś bezpieczny, zadzwoń po służby ratownicze (112 lub pogotowie ratunkowe - 999, straż pożarna - 998) oraz po pogotowie gazowe (992). Jeśli poszkodowana osoba nie oddycha, należy przystąpić do udzielania pierwszej pomocy.

Jak pozbyć się czadu z domu? Najważniejsze jest dokładne i długie przewietrzenie pomieszczenia.

Jak uniknąć zaczadzenia?

Bardzo ważne jest regularne przeprowadzanie kontroli technicznych i sprawdzanie szczelności przewodów kominowych. Nie używać niesprawnych urządzeń, w których dochodzi do spalania. Nie należy również zaklejać czy zasłaniać kratek wentylacyjnych w pomieszczeniu. Ważne, aby systematycznie sprawdzać poprawność działania wentylacji.

Jak sprawdzić, czy ulatniał się czad? Przede wszystkim obserwować siebie i zwracać uwagę na wszystkie możliwe objawy. Drugim sposobem jest zaopatrzenie się w czujnik tlenku węgla. Czujnik czadu włącza się, kiedy w pomieszczeniu pojawi się czad.

Czujnik czadu - jaki czujnik tlenku węgla kupić?

Są dwa typy czujników. Typ A emituje alarm wizualny i dźwiękowy oraz może doprowadzić do uruchomienia wentylacji. Typ B jedynie emituje alarm wizualny i dźwiękowy.

Do wyboru są czujniki czadu zasilane z domowej sieci elektrycznej lub na baterie. Specjaliści zalecają - jeżeli mieszkasz w miejscu, gdzie często występują awarie prądu, zdecyduj się na czujnik na baterię. Pamiętaj jednak o wymienianiu ich.

Zwróć uwagę, czy czujnik jest oznakowany normą PN-EN 50291-1:2010/A1:2013-05. Jest to poświadczenie, że zostały przeprowadzone badania pod kątem wymagań bezpieczeństwa. Dodatkowo upewnij się, czy instrukcja obsługi jest w języku polskim i zawiera pełne oraz jasno wytłumaczone informacje.

Gdzie zamontować czujnik czadu? Najlepszym pomieszczeniem będzie te, gdzie znajdują się urządzenia grzewcze. Powinien wisieć na wysokości głowy, czyli około 150 centymetrów (niżej powinien wisieć w sypialni) i nie można go zasłaniać.

ZOBACZ >> Strażacy polecają czujniki dymu i czadu jako idealny prezent

Czujnik czadu piszczy - co robić?

Otwórz wszystkie okna i drzwi w mieszkaniu lub domu, aby wleciało do niego świeże powietrze.

Powiadom o zagrożeniu domowników i sąsiadów.

Wyjdź razem z domownikami na zewnątrz.

Wezwij pomoc - służby ratunkowe i pogotowie gazowe.

Czujnik może pikać co jakiś czas. Dzieje się tak najczęściej w przypadku rozładowanych baterii, dlatego należy regularnie je wymieniać.

Autorka/Autor:aw//mro

Źródło: KG PSP, UOKiK

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne. Najtrudniejsze warunki związane z intensywnymi opadami śniegu, oblodzeniem i opadami marznącymi występują w północnych oraz południowych regionach Polski. Obowiązują pomarańczowe i żółte alarmy.

Niebezpiecznie na północy i południu Polski. Ostrzeżenia IMGW

Niebezpiecznie na północy i południu Polski. Ostrzeżenia IMGW

Źródło:
IMGW

Pogoda w poniedziałek się poprawi. Śnieg będzie padać słabo już tylko w południowo-wschodniej Polsce. Termometry wskażą od -3 do 2 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - poniedziałek 13.01. Opady w części kraju, od -3 do 2 stopni

Pogoda na dziś - poniedziałek 13.01. Opady w części kraju, od -3 do 2 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Z powodu cofki zalana została droga z Kamienia Pomorskiego do dwóch miejscowości na Wyspie Chrząszczewskiej (województwo zachodniopomorskie). Ochotnicza straż pożarna poinformowała, że w poniedziałek rano będzie organizować transport dla mieszkańców obu wsi.

Mieszkańcy odcięci przez zalaną drogę. "Ważny komunikat"

Mieszkańcy odcięci przez zalaną drogę. "Ważny komunikat"

Źródło:
TVN24

Po śnieżnym i zimnym weekendzie wkrótce czeka nas duże ocieplenie. Sprawdź, co przyniesie pogoda w kolejnych 16 dniach w długoterminowej prognozie temperatury, przygotowanej przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: zima wpadła do nas na krótko

Pogoda na 16 dni: zima wpadła do nas na krótko

Źródło:
tvnmeteo.pl

Lód z przejeżdżającego auta uszkodził szybę innego pojazdu. Zdarzenie, do którego doszło w jednym z amerykańskich miast w stanie Kansas, zostało uchwycone przez kamerkę samochodową.

Kawałek lodu leciał w jego kierunku. Nagranie

Kawałek lodu leciał w jego kierunku. Nagranie

Źródło:
CNN, KCTV

Szalejący nad Bałtykiem sztorm spowodował cofkę w kilku miejscowościach, m.in. w Sztutowie, Kątach Rybackich, Świerznicy, Rewie i Mechelinkach. W portach w Ustce i Mrzeżynie woda zalała bulwary oraz znajdujące się tam lokale usługowe.

Cofka nad Bałtykiem. Zalane ulice i bulwary, przesiąkające wały w kilku miejscowościach

Cofka nad Bałtykiem. Zalane ulice i bulwary, przesiąkające wały w kilku miejscowościach

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Północ Grecji przygotowuje się na intensywne opady śniegu. W niektórych regionach w poniedziałek szkoły będą zamknięte, kierowcy mają używać łańcuchów śniegowych na koła, wprowadzono zakaz ruchu ciężarówek.

Uderzenie zimy w Grecji. Zamknięto szkoły

Uderzenie zimy w Grecji. Zamknięto szkoły

Źródło:
PAP

Pod naporem mokrego śniegu w miejscowości Łobez (województwo zachodniopomorskie) zawaliły się dach i ściana w hurtowni materiałów budowlanych. Straż pożarna poinformowała, że nie ma osób rannych.

Pod naporem śniegu zawalił się dach magazynu

Pod naporem śniegu zawalił się dach magazynu

Źródło:
TVN24

Ratownicy TOPR ogłosili w niedzielę drugi stopień zagrożenia lawinowego. Z powodu intensywnych opadów śniegu i silnego wiatru panują bardzo niekorzystne warunki turystyczne.

"Gwałtowne pogorszenie sytuacji" w Tatrach

"Gwałtowne pogorszenie sytuacji" w Tatrach

Źródło:
PAP

Sobotni atak zimy zakończył się prawie tysiącem interwencji strażaków, głównie na Pomorzu. W dzień doszło do wielu kolizji i wypadków. Mokry, ciężki śnieg łamał konary i przewracał drzewa, uszkadzał linie energetyczne i utrudniał podróżowanie.

Prawie tysiąc interwencji po ataku zimy. Kolizje, nieprzejezdne drogi, podtopienia

Prawie tysiąc interwencji po ataku zimy. Kolizje, nieprzejezdne drogi, podtopienia

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24, PAP, TVN24

W hrabstwie Los Angeles w południowej Kalifornii trwa gaszenie kilku potężnych pożarów, które od wtorku trawią zachodnie i północne obrzeża miasta. W akcji bierze udział blisko 1000 więźniów-strażaków - poinformował w niedzielę portal dziennika "Washington Post". Żywioł pochłonął już życie co najmniej 16 osób, taka sama jest liczba zaginionych. Meteorolodzy ostrzegają przed powrotem silnego wiatru.

Trwa walka z ogniem, silny wiatr może wrócić. "Nie wygląda to dobrze"

Trwa walka z ogniem, silny wiatr może wrócić. "Nie wygląda to dobrze"

Źródło:
PAP, NBC News, CNN

Alert RCB został wysłany do mieszkańców południowej Polski. Eksperci z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa ostrzegają przed bardzo silnym wiatrem i intensywnymi opadami śniegu.

Alert RCB wciąż w mocy. "Zachowaj ostrożność"

Alert RCB wciąż w mocy. "Zachowaj ostrożność"

Aktualizacja:
Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

"Wyspa widmo" pojawiła się na Morzu Kaspijskim - i bardzo szybko zniknęła. Do powstania niewielkiego skrawka lądu doszło w 2023 roku po wybuchu wulkanu błotnego. Wystarczyło jednak kilkanaście miesięcy, by wyspa się rozmyła.

Satelita wykrył "wyspę widmo"

Satelita wykrył "wyspę widmo"

Źródło:
NASA Earth Observatory, anl.az

Do silnego trzęsienia ziemi doszło w nocy z soboty na niedzielę w Meksyku. Wstrząsy o magnitudzie 6,2 spowodowały panikę wśród mieszkańców kilku stanów, którzy w środku nocy wybiegli na ulice.

W środku nocy wybiegali z domów na ulice

W środku nocy wybiegali z domów na ulice

Źródło:
USGS, El Informador

Zimowa burza przeszła nad wschodnimi i południowymi Stanami Zjednoczonymi. Intensywne opady śniegu doprowadziły do odwołania tysięcy lotów, przerwania dostaw prądu i wody pitnej oraz zamknięcia niektórych szkół. Na oblodzonych drogach dochodziło do groźnych wypadków.

Tyle śniegu nie spadło tam od lat. Auta ślizgały się na "czarnym lodzie"

Tyle śniegu nie spadło tam od lat. Auta ślizgały się na "czarnym lodzie"

Źródło:
PAP, CBS News, NWS Atlanta

Początek roku jedynie miejscami przyniósł nam powrót zimy. W wielu regionach Polski zamiast śniegu pada deszcz, a szare krajobrazy uparcie nie chcą się zabielić. To, czy w styczniu 2025 możemy spodziewać się jeszcze porządnego mrozu, sprawdza nasza synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

"Bestia ze wschodu" śpi, a co z wirem polarnym? Najnowsze prognozy na styczeń

"Bestia ze wschodu" śpi, a co z wirem polarnym? Najnowsze prognozy na styczeń

Źródło:
tvnmeteo.pl

Apokaliptyczne sceny rozgrywają się w hrabstwie Los Angeles, gdzie pożary spowodowały katastrofalne szkody i zmusiły dziesiątki tysięcy ludzi do opuszczenia swoich domów. Zdjęcia zniszczonych budynków pokazują, jak niszczycielski jest żywioł.

Tylko zgliszcza. Los Angeles po "piekielnej" pożodze

Tylko zgliszcza. Los Angeles po "piekielnej" pożodze

Źródło:
Reuters

Do Majotty zbliża się cyklon Dikeledi. Francuskie terytorium zamorskie objęte zostało pomarańczowym alarmem. Wstrzymano kursowanie promów, na stacjach benzynowych utworzyły się bardzo długie kolejki. Niemal miesiąc temu region ten został spustoszony przez cyklon Chido.

Prawie miesiąc temu spustoszył ich Chido, teraz nadciąga Dikeledi

Prawie miesiąc temu spustoszył ich Chido, teraz nadciąga Dikeledi

Źródło:
PAP

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej pokazał długoterminową eksperymentalną prognozę na najbliższe cztery miesiące. Jaka pogoda będzie w lutym i czego spodziewać się wiosną w 2025 roku? Sprawdź.

Wiosna przyjdzie wcześniej? Jest nowa długoterminowa prognoza IMGW

Wiosna przyjdzie wcześniej? Jest nowa długoterminowa prognoza IMGW

Źródło:
IMGW

Rok 2024 był najcieplejszym w historii pomiarów. Jak przekazali specjaliści z serwisu Copernicus Climate Change Service (C3S), zapisał się on w historii jako pierwszy rok kalendarzowy, w którym średnia globalna temperatura przekroczyła 1,5 stopnia Celsjusza powyżej poziomu z czasów preindustrialnych.

To już pewne. Spełnił się najczarniejszy scenariusz

To już pewne. Spełnił się najczarniejszy scenariusz

Źródło:
PAP, Copernicus Climate Change Service (C3S)

Listopad był jedynym miesiącem w 2024 roku, w którym średnia temperatura powietrza była w Polsce niższa niż zazwyczaj. Jak podaje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, wszystkie pozostałe miesiące okazały się cieplejsze niż zwykle, a wśród nich szczególnie wyróżnił się luty.

Te mapy pokazują, jak gorący był 2024 rok w Polsce. "Luty był gamechangerem"

Te mapy pokazują, jak gorący był 2024 rok w Polsce. "Luty był gamechangerem"

Źródło:
IMGW

Start rakiety New Glenn jest zaplanowany na poniedziałkowy poranek. Sprzęt został zaprojektowany przez Blue Origin, firmę Jeffa Bezosa, i ma służyć do wynoszenia dużych ładunków na orbitę okołoziemską. Jak zapowiadają przedstawiciele przedsiębiorstwa, niektóre elementy systemu polecą w kosmos wielokrotnie.

New Glenn czeka na start. Wyniesie ładunek, jakiemu nie sprostają nawet rakiety Elona Muska

New Glenn czeka na start. Wyniesie ładunek, jakiemu nie sprostają nawet rakiety Elona Muska

Źródło:
CNN, AFP