Zbliża się całkowite zaćmienie Słońca, które będzie widoczne w Meksyku, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Za jedno z najlepszych miejsc do obserwacji tego zjawiska jest uznawane kanadyjskie miasto Niagara Falls, gdzie spodziewany jest milion turystów. Już w ubiegłym tygodniu regionalne władze ogłosiły stan wyjątkowy.
Zaćmienie Słońca nastąpi w najbliższy poniedziałek. Zacznie się na Oceanie Spokojnym w okolicach wysp Kiribati, a kilka minut po godzinie 12 lokalnego czasu (w Polsce będzie godz. 20) będzie można obserwować je z terytorium Meksyku. Po 13.30 pojawi się nad amerykańskim Teksasem, a potem w kolejnych stanach USA, między innymi w Oklahomie, Arkansas, Missouri, Kentucky, Illinois, Indianie, Ohio, Pensylwanii, stanie Nowy Jork, Vermont i Maine. Następnie będzie widoczne wzdłuż granicy z Kanadą. Na terenie Kanady pas, w którym będzie widoczne całkowite zaćmienie Słońca, ma szerokość około 200 kilometrów i przebiega przez Ontario, Quebec, Nowy Brunszwik, Nową Szkocję, Nową Fundlandię i Wyspę Księcia Edwarda.
Faza całkowitego zaćmienia, jak mówi w rozmowie serwisem Nauka w Polsce wicedyrektor Planetarium Śląskiego Damian Jabłeka, "potrwa około 4,5 minuty w Meksyku, w USA nieco krócej i będzie skracała się w drodze do Kanady, gdzie wyniesie 3,5 minuty".
Zaćmienie zakończy się o o godz. 21.35 czasu polskiego nad północną częścią Oceanu Atlantyckiego. To - jak zwraca uwagę autor bloga "Z głową w gwiazdach" Karol Wójcicki - "pozwoli zaobserwować jego częściową formę na przykład na Islandii". Dodaje, że "mieszkańcy Irlandii i części Hiszpanii będą mogli zobaczyć bardzo płytkie zaćmienie częściowe tuż przed zachodem Słońca. To jednak będzie już sport ekstremalny".
Jak powstaje zaćmienie Słońca
Do zaćmienia Słońca dochodzi, kiedy Księżyc znajduje się pomiędzy Ziemią a Słońcem i całkowicie lub częściowo przesłania tarczę naszej dziennej gwiazdy. W takiej konfiguracji Księżyc znajduje się w nowiu, ale nie przy każdym nowiu zachodzi zaćmienie, orbita naturalnego satelity Ziemi jest bowiem nieco nachylona względem płaszczyzny orbity naszej planety i Księżyc na niebie zwykle znajduje się nad albo pod tarczą słoneczną.
Długość zaćmienia zależy od proporcji odległości Księżyca i Słońca od miejsca obserwacji. - Kiedy Księżyc jest najbliżej Ziemi, czyli na niebie wydaje się największy, a Ziemia jest najdalej od Słońca, to wtedy będzie miał większą tarczę od tarczy słonecznej i będzie dłużej zakrywać gwiazdę - wyjaśnia Damian Jabłeka.
Stan wyjątkowy, dodatkowe pociągi i przygotowania w szkołach
W związku ze zbliżającym się zaćmieniem w centralnej i wschodniej Kanadzie trwają przygotowania do tłumnego przyjazdu turystów. Szacuje się, że do miasta Niagara Falls na południu prowincji Ontario, które zostało uznane przez magazyn "National Geographic" za jedną z najlepszych lokalizacji do oglądania tego zjawiska, przybędzie około miliona ludzi. Ostatni raz w Ontario całkowite zaćmienie Słońca było widoczne w 1979 roku.
Lokalne władze w ubiegłym tygodniu ogłosiły stan wyjątkowy. Oznacza on zwiększone możliwości koordynowania i zarządzania sytuacją bieżącą w przypadku korków na drogach czy przeciążenia sieci telefonii komórkowej.
Koleje GO Transit zwiększyły liczbę planowanych pociągów do Niagara Falls, odjeżdżających z Union Station, ważnej stacji przesiadkowej w śródmieściu Toronto oraz liczbę powrotnych pociągów. Wszystkie składy w poniedziałek zostaną wydłużone do 12 piętrowych wagonów. W Montrealu, gdzie całkowite zaćmienie potrwa prawie półtorej minuty, Uniwersytet McGill zaplanował na kampusie spotkanie dla zainteresowanych zaćmieniem. Gościom wydarzenia zostanie rozdanych 20 tysięcy specjalnych ochronnych okularów do obserwacji zjawiska.
Przygotowania trwają też w szkołach. Wiele kuratoriów w Ontario tak zmienia rozkład zajęć w poniedziałek, by dzieci nie były już w szkołach podczas zaćmienia. W Montrealu szkoły będą w większości zamknięte. W Nowym Brunszwiku i na Wyspie Księcia Edwarda lekcje skończą się wcześniej.
Jak informowały media, przez platformę Airbnb najwięcej rezerwacji na nadchodzący weekend dokonano w Niagara Falls i Montrealu.
Całkowite zaćmienie w Polsce za ponad 100 lat
W Polsce ostatnie całkowite zaćmienie Słońca było widoczne w 1954 r. (Suwałki, Sejny), a do następnego dojdzie w 2135 r. Wcześniej w latach 2075 i 2093 czekają nas w Polsce zaćmienia obrączkowe.
Źródło: PAP, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock