Informacje
 • Wszechświat zanika. "Zamierza zapaść w wieczną drzemkę"

  13-08-2015 09:23 Nowe wyniki badań dotyczące Wszechświata
  Wszechświat zanika. "Zamierza zapaść w wieczną drzemkę"

  Wszechświata ubywa

  NASA

  Wszechświat ciemnieje i zanika, a energia emitowana przez niego zmniejszyła się w ciągu ostatnich dwóch miliardów lat o połowę - odkryli naukowcy, biorący udział w projekcie GAMA. Wszystko przez fakt, że liczba nowo powstałych gwiazd stale maleje.

  Wyniki badań naukowców, którzy brali udział w projekcie Galaxy and Mass Assembly (GAMA), przedstawiono w środę na dorocznym zgromadzeniu ogólnym Międzynarodowej Unii Astronomicznej w Honolulu na Hawajach.

  Gdzie są nowe gwiazdy?

  Jak oświadczył szef zespołu prof. Simon Driver z Międzynarodowego Centrum Radioastronomii w Zachodniej Australii, ustalenia te potwierdzają wcześniejsze, według których przyczyną stopniowego ciemnienia Wszechświata jest fakt, iż liczba nowo powstających gwiazd systematycznie spada.

  - Wykorzystaliśmy tyle kosmicznych i naziemnych teleskopów, ile byliśmy w stanie, aby zmierzyć emisję energii ponad 200 tys. galaktyk w najszerszym możliwym zakresie fal - powiedział prof. Driver.

  Okazało się, że wskaźnik powstawania nowych gwiazd, które formują się w olbrzymich obłokach pyłu i gazu, zmniejsza się w takim tempie, że spada ogólna ilość energii emitowanej przez Wszechświat.
  Naukowcy, którzy biorą udział w projekcie GAMA zamierzają udostępnić uzyskane dane innym astronomom aby je zweryfikowali.

  - O wiele więcej naszych kolegów, poza naszym zespołem, będzie mogło wykorzystać te dane do dalszych badań, które mają niezwykle ważne znaczenie - powiedział dr Stephen King z uniwersytetu Sussex.

  Dodał on, że nowe ustalenia wynikają z faktu, iż naukowcy z projektu GAMA wykorzystywali do badań o wiele więcej zakresów fal, niż dotychczasowe, które koncentrowały się na zaledwie kilku. Zakres ten obejmował fale świetlne od ultrafioletowych do podczerwonych, w tym wąski zakres fal widzialnych dla ludzkiego oka. Oznacza to, że naukowcy mogli analizować światło zarówno gwiazd nowo powstałych jak i bardzo starych, w tym także fale świetlne, które wcześniej zostały pochłonięte przez pył międzygwiezdny.

  - Wiemy, że powstawanie nowych gwiazd osiągnęło swój punkt szczytowy kilka miliardów lat temu i od tego czasu systematycznie spada. Odkryliśmy po prostu nową metodę mierzenia tempa tego spadku – powiedział dr Wilkins.

  Coraz mniej energii

  Naukowcom udało się ustalić, że w okresie od ok. 2,25 mld lat do 0,75 mld lat temu emisja energii przez Wszechświat zmniejszyła się o ok. 40 proc. Jak wyjaśnia dr Wilkins, dzieje się tak dlatego, że nowych gwiazd powstaje coraz mniej a stare, jak nasze Słońce, starzeją się, stają się coraz mniejsze i emitują coraz mniej energii.

  - Wszechświat w istocie usiadł na sofie, przykrył się kocem i zamierza zapaść w wieczną drzemkę - powiedział obrazowo prof. Driver.

  Niepewność

  Dla pocieszenia naukowcy zapewnili, że ewentualny koniec Wszechświata jest wciąż niezwykle odległy i jest stanowczo zbyt wcześnie aby prognozować kiedy nastąpi.

  - Tempo powstawania nowych gwiazd będzie wciąż spadać. Tak więc spodziewamy się, że Wszechświat będzie coraz ciemniejszy. Jednak należy dodać, że istnieje tu olbrzymi margines niepewności bowiem wciąż nie rozumiemy tak wielu zachodzących w nim procesów - powiedział dr Wilkins.

  Okrycia naukowców z projektu GAMA rzucają też nowe światło na znane od dawna zjawisko tzw. ucieczki galaktyk, czyli stałego rozszerzania się Wszechświata. Okazuje się, że nie tylko emitują one coraz mniej światła ze względu na rosnące odległości, ale także dlatego, że wchodzące w ich skład gwiazdy powoli przygasają. Kwestia czy Wszechświat będzie się stale rozszerzać, czy w pewnym momencie zacznie się kurczyć aby wrócić do punktu początkowego, który zaowocuje kolejnym Wielkim Wybuchem, pozostaje otwarta.

  Zobacz film przedstawiający 14 miliardów lat z życia Kosmosu:


 • TO JUŻ PRAWIE TYDZIEŃ
  Jak tak dalej będziecie nudzić, nie tylko Wszechświat zapadnie w drzemkę.
  ~Dobranoc /2015-08-14 13:00
 • zapewnienie
  a prezydent Andrzej Duda powiedział w Rabie Wyżnej, że on nie dopuści do zaniku wszechświata i dał rządowi termin do końca roku, żeby się wszechświat natychmiast zacząl kurczyć. Inne zdanie ma Prezes, ale krdynał Depo i Nycz oświadczyli, że mają dojście do Pana B i jakoś to załatwią. Oczywiście w sali sejmowej wszechświata ma wisieć - no,wiecie co.....
  ~Hanys /2015-08-13 21:45
 • ehe
  To na pewno wina globalnego ocieplenia
  ~bartek /2015-08-13 16:41
 • no i co z tego ????
  Otrzymałem dzisiaj info z zus-u, że w wieku 67 lat będę miał 6 stów emy .... he, he, he .... Co mi tam galaktyki .....
  ~keyser soze /2015-08-13 16:06
 • Wiedzący
  Wszechświat istnieje od zawsze i na wieczność (w naszym rozumieniu). Nie ma początku. Nie ma końca. Gwiazdy spalają się i powstają nowe. Tak będzie zawsze. Energia w różnych pasmach i formie produkowana przez gwiazdy, kwazary itd. w innym wszechświecie powstaje jako materia i na odwrót. Z innego wszechświata (a jest ich prawdopodobnie nie skończenie dużo) przenika do naszego. My jesteśmy tu tylko marnym istnieniem, istnieniem którego długość jest tak krótka na tle wszechświata, że nie da się określić w liczbach ułamkowych. Czy to ma sens? Nie jesteśmy wrzodem wszechświata, bo choćbyśmy posiedli nie wyobrażalnie większą wiedzę i tak nic nie zrobimy. Ani negatywnego, ani pozytywnego dla całego wszechświata. Zatem po co jesteśmy? Skoro nasze istnienie nawet przeczy podstawowemu prawu fizyki: entropii.
  ~Mirek /2015-08-13 15:57

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zaraz po ciepłym weekendzie czeka nas szokująca zmiana temperatury....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...