Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 7°C 11°C 6°C Zachmurzenie umiarkowane z przelotnymi opadami
zwiń
Informacje
 • NASA: lodowiec Larsen zniknie za pięć lat

  18-05-2015 13:05 Lodowce szelfowe topią się zaskakująco szybko

  Lodowiec Larsen B roztopi się w 2020 roku

  NASA

  Z najnowszych badań wynika, że lodowiec Larsen B rozpadnie się w ciągu zaledwie pięciu lat. Odpowiedzialnym za to jest globalne ocieplenie.

  Lodowiec Larsen B to jeden z trzech fragmentów lodowca szelfowego Larsena (istnieje jeszcze Larsen A i Larsen C). Lodowce szelfowe stanowią brzeżną część lądolodu, która unosi się swobodnie na powierzchni wody, podczas gdy jego podstawa jest zanurzona.

  Jedna z części całego lodowca szelfowego Larsena może zniknąć do 2020 roku. Do takich wniosków doszła grupa naukowców na czele z Ala Khazendar z NASA.

  Lodowiec Larsen A rozpadł się w styczniu 1995, a Larsen B w lutym 2002. Larsen C wydaje się być stabilny.

  Rzeki wody

  Khazendar wraz ze swoją ekipą znaleźli dowody, że lód szelfowy topnieje szybciej. Przepływ wody tworzy pęknięcia w pokrywie lodowej, co powoduje, że lodowiec rozpada się na mniejsze fragmenty.

  - Lodowce szelfowe stają się mało stabilne, szybko tracą lód. - powiedział Khazendar w komunikacie prasowym NASA. - To zła wiadomość dla naszej planety - dodał.

  Przełom w 2002 roku

  Lodowiec szelfowy Larsen B istnieje od co najmniej 10 tysięcy lat. Przełomowym rokiem okazał się 2002, kiedy to w ciągu sześciu tygodni do morza trafiła rekordowa liczba lodu. Nigdy nie zaobserwowano, żeby w tak krótkim czasie Larsen B stracił tak dużo na swojej powierzchni. Naukowcy tłumaczą, że było to wynikiem szeregu ciepłych lat, które wystąpiły na Antarktydzie w tym okresie.

  Lodowiec się "kurczy"

  Lodowiec w styczniu 1995 roku miał 11,51 tys. km. kw. Powierzchni. 6,66 tys. km. kw. liczył już w lutym 2002 roku, a zaledwie miesiąc później zaledwie 3,46 tys. km. kw. Obecnie lodowiec Larsen  ma obecnie 1,6 tys. km.kw. Jest to o połowę mniej niż najmniejszy z amerykańskich stanów - Rhode Island.

  Wpływ klimatu

  Specjaliści podkreślają, że w tym czarnym scenariuszu dużą rolę odgrywa ocieplenie klimatu. Wpływa to zarówno na wzrost temperatury powietrza, jak i wody, skutkiem czego lód lodowcowy rozpuszcza się.

 • Nie dobrze
  Tak szybkie topnienie lodowców to zły znak.
  ~specu /2015-05-18 19:19

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...