W wieku 63 lat zmarł prof. Jerzy Samp, historyk literatury, pisarz i popularyzator historii Gdańska i Pomorza. - Niezwykły człowiek i piewca Gdańska - mówił o naukowcy Paweł Adamowicz.
Jerzy Samp urodził się 23 marca 1951 r. w Gdańsku. Był profesorem nadzwyczajnym UG, od połowy lat 70. ub. wieku związany z gdańską uczelnią, pełniąc tam m.in. funkcję kierownika Zakładu Pomorzoznawstwa. Wykładał też m.in. na uniwersytecie w Bremie, w Ostsee Akademie Luebeck-Travemuende (Niemcy) oraz na uniwersytecie w Ottawie (Kanada).
"Był piewcą Gdańska"
Profesor Samp był bardzo popularnym i cenionym naukowcem o czym wspomniał na antenie prezydent Gdańska, który znał go osobiście.
- Był niezwykłym znawcą Gdańska, który potrafił ciekawie i jasno opowiadać o historii tego miasta. Zawsze robił to przez pryzmat ludzi, którzy tu mieszkają. Nie tylko świetnie znał historię, ale miał też wiedzę literacką i religijną - mówił Paweł Adamowicz na antenie Radia Gdańsk.
Adamowicz podkreślał również, że trudno będzie znaleźć kogoś kto mógłby być następcą.
Msza święta w intencji profesora odbędzie się w sobotę 21.02.2015 o godz. 11.00 w Kościele Mariackim w Gdańsku. Uroczystości pogrzebowe zaplanowano tego samego dnia o godz. 12.30 na Cmentarzu Łostowickim w Gdańsku.
Współpracował z mediami
Przez wiele lat współpracował z redakcjami "Dziennika Bałtyckiego" oraz miesięcznika "Pomerania", wydawanego przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie. Był też twórcą licznych felietonów radiowych w "Radiu Gdańsk".
Ten znany naukowiec był również autorem wielu książek i publikacji poświęconych dziejom Pomorza, Gdańska i Kaszub. W jego dorobku są takie pozycje jak: "Smętek. Studium kreacji literackich" (1984), "Zaklęta stegna. Bajki kaszubskie" (1985), "Z woli morza. Bałtyckie mitopeje" (1987), "Gdańsk w relacjach z podróży 1772-1918" (1991), "Gdańsk. Przewodnik po mieście" (1991), "Orunia, Zabytki, historia, kultura" (1992), "Bedeker gdański" (1994), "Uczta stulecia. Dawne i nowe legendy gdańskie" (1994), "Legendy gdańskie. Dawne, nowe i najnowsze" (2000), "Mitopeje pobrzeża Bałtyku" (2009).
Profesora Sampa odznaczono m.in. Nagrodą im. Lecha Bądkowskiego (1986), Nagrodą Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury i Sztuki (2007) oraz Medalem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Gloria Artis” (2009).
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: aa / Źródło: PAP/TVN 24 Pomorze/Radio Gdańsk
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia CC BY-SA 3.0 | Artur Andrzej