Na budowie gdańskiego Teatru Szekspirowskiego zawisła we wtorek wiecha. Teraz budowniczy rozpoczną montaż rozkładanego, olbrzymiego dachu. Otwarcie placówki zaplanowano na wrzesień 2014 r. Inwestycję współfinansuje Unia Europejska.
Jak podkreślił na uroczystości zawieszenia wiechy prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, kultura "jest tak samo ważna jak infrastruktura". - W kulturze człowiek się rodzi, rozwija i dorasta - zauważył. - Ta inwestycja miastu na pewno się opłaci - ocenił.
Powstająca siedziba Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku to niezwykły, wielofunkcyjny obiekt teatralny. Jego niepowtarzalność mają potęgować: otwierany dach, chowana w podłogę scena i "ruchoma" widownia. Ta ostatnia sprawia, że jedna scena będzie zawierała w sobie trzy - klasyczną włoską "pudełkową", elżbietańską, wysuniętą w głąb widowni oraz centralną - arenę, z widownią umieszczoną wokół sceny. Na potrzeby różnorodnych wydarzeń może być wykorzystywana również przestrzeń wokół teatru, a także taras nad górną kondygnacją zaplecza, skąd rozpościerać się będzie niezwykły widok na gdańską starówkę.
- To wielki dzień w długiej historii budowy naszego teatru. Można by użyć metafory z lekkoatletyki, że było to jak bieg na trzy tysiące metrów z przeszkodami. Tylko, że w naszym przypadku były to trzy lata z przeszkodami, ale meta jest już coraz bliżej – powiedział podczas uroczystości dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego (GTC) prof. Jerzy Limon. Obiekt o powierzchni ośmiu tysięcy metrów kwadratowych (z czego 4,5 tys. metrów kwadratowych w części nadziemnej) w zależności od rozmieszczenia dwóch scen i widowni będzie mógł pomieścić od 500-600 osób.
Wznowiona budowa
Budowa Teatru Szekspirowskiego została wstrzymana we wrześniu 2012 r. GTC zerwał umowę z poprzednim wykonawcą obiektu, spółką Pol-Aqua, z powodu znacznych opóźnień w pracach budowlanych. Budynek miał być gotowy do końca listopada 2012 r., gdy tymczasem zaawansowanie inwestycji, gdy roboty zostały przerwane, wyniosło 38 procent. Ogłoszono nowy przetarg na dokończenie inwestycji, który wygrała spółka NDI SA z Sopotu. Wartość kontraktu z tą firmą to ponad 43,3 mln zł brutto. Za opóźnienie w budowie GTC domaga się od Pol-Aqua odszkodowania w wysokości siedmiu milionów złotych. Pozew w tej sprawie trafił już do sądu.
Włoski, ceniony architekt
Pomysł budowy Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku sięga 1991 r., kiedy to z inicjatywy anglisty, prof. Jerzego Limona powstała Fundacja Theatrum Gedanense, pod patronatem księcia Walii Karola i Andrzeja Wajdy. Kamień węgielny pod budowę placówki wmurowano we wrześniu 2009 r. W uroczystości tej uczestniczyli m.in. premier Donald Tusk i minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski. Budynek zaprojektował włoski architekt Renato Rizzi - autor m.in. Pałacu Sportu we włoskim Trento i Muzeum Egipskiego w Kairze.
Działalność na zasadzie impresariatu
Teatr Szekspirowski powstaje w pobliżu zabytkowego centrum Gdańska na placu Bogusławskiego. W tym miejscu w XVII wieku działała podobna instytucja pod nazwą Szkoła Fechtunku, w której wystawiano sztuki Williama Szekspira. Pierwsze wzmianki historyczne o występach aktorów angielskich w Szkole Fechtunku pochodzą z ok. 1611 r. Po rozebraniu Szkoły Fechtunku w 1740 r. powstał w tym samym miejscu inny teatr, zwany Komedienhaus, który funkcjonował do początku XIX wieku. Teatr Szekspirowski będzie działał przez cały rok, na zasadzie impresariatu. Nie będzie miał stałego zespołu aktorskiego. W budynku organizowane będą również widowiska pozateatralne - koncerty, wystawy, spotkania itp. Udostępniany będzie również w celu organizacji konferencji, sympozjów, zjazdów oraz innych tego typu przedsięwzięć.
Koszt budowy i wyposażenia Teatru Szekspirowskiego wyniesie 95 mln zł, z czego 75 proc. stanowi dotacja z Unii Europejskiej, resztę po połowie finansują samorządy: gdański i marszałkowski.
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Tu powstaje Teatr Szekspirowski:
Autor: dp / Źródło: PAP, TVN24 Pomorze