Wałęsa: Ile trzeba krwi, by porozmawiać? Pojedzie na Ukrainę?

"Porozumienie na Ukrainie jest niemożliwe"
"Porozumienie na Ukrainie jest niemożliwe"
tvn24
tvn24Zdaniem Wałęsy protestujący powinni złagodzić swoje postulaty

- Protestujący powinni złagodzić swoje żądania, bo tylko w ten sposób może dojść do rozmów. – Teraz tak są ustawione sprawy, że porozumienie nie jest możliwe – mówił w TVN24 były prezydent Lech Włęsa. I odnosząc się do aktualnej sytuacji na Ukrainie pytał: Ile trzeba krwi? Dwie ofiary to za mało, żeby porozmawiać o Ukrainie?

- To nie mogą być żądania, że Janukowycz musi odejść. Takich postulatów nie może być, jeśli chcemy rozmawiać – mówił były prezydent. - Dopóki nie będzie roztropnych postulatów z jednej strony to nie ma co liczyć na roztropność drugiej strony– dodał.

Wałęsa podkreślił, że najważniejsze jest by postulaty były możliwe do zaakceptowania przez stronę rządzącą.

Były przywódca „Solidarności” odniósł się też do kwestii nałożenia ewentualnych sankcji na Ukrainę. – Wiemy, w jakiej sytuacji jest ekonomia Ukrainy i wiemy, że sankcje niezależnie od tego i tak uderzą w naród. Trzeba pomyśleć o marchewce, ale takiej, która jeszcze bardziej by obudziła ludzi, albo siłę w nich i to taką, która by przestraszyła rząd – powiedział.

Dwie ofiary starć

Zdaniem prezydenta każdy, kto chce pomóc Ukrainie powinien robić wszystko, by doprowadzić do rozmów. W tej chwili sytuacja w Kijowie wciąż jest bardzo napięta.

W rozmowie z Radiem Gdańsk Wałęsa zapowiedział, że jest gotów pojechać na Ukrainę, ale tylko wtedy, kiedy będzie widział możliwość dojścia do jakiegoś rozwiązania.

Według agencji prasowych trzy osoby zginęły od ran postrzałowych w pobliżu barykad w Kijowie, gdzie od ponad dwóch dni trwają walki ukraińskiej milicji i antyrządowych demonstrantów.

- Jedna i druga strona używa argumentów nie fair. Ile trzeba krwi? Dwie ofiary to za mało, żeby porozmawiać o Ukrainie? Więc, ile trzeba krwi? - pytał prezydent. To jest największy problem - podkreślił Wałęsa w czasie, gdy potwierdzone były dwie ofiary dzisiejszych starć.

ŚLEDŹ RELACJĘ Z WYDARZEŃ NA UKRAINIE

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: md/i / Źródło: TVN24, Radio Gdańsk

Źródło zdjęcia głównego: tvn24 | PAP/EPA

Raporty:
Pozostałe wiadomości