"21 postulatów dla Gdańska" – to hasło posła Andrzeja Jaworskiego, kandydata PiS na prezydenta Gdańska, w nadchodzących wyborach samorządowych. Kandydat poinformował, że program powstał po kilkudziesięciu spotkaniach z mieszkańcami.
Podczas konferencji prasowej w niedzielę w centrum miasta Jaworski zwrócił uwagę, że przedstawia swój program po zapoznaniu się z opiniami mieszkańców.
- Wierzyłem, że Gdańszczanie mają zdolność i wiedzą, jak Gdańsk ma wyglądać - tłumaczył. - Dzięki tej wolności, odpowiedzialności i solidarności Gdańszczan mamy program (…), który został stworzony przez gdańszczan dla gdańszczan, nie władzy dla władzy - mówił.
Jaworski twierdzi, że dzięki temu programowi, PIS wygra w mieście.
Poseł powiedział, że "postulaty nawiązują do historii i czasów, kiedy gdańszczanie byli dumni, że mieszkają w Gdańsku, a o mieście mówiono na całym świecie".
Kandydat przedstawił 21 postulatów, podobnie jak strajkujący w Stoczni Gdańsk w 1980 roku stoczniowcy sformułowali swoich 21 postulatów i spisali je na tablicy, która obecnie jest jednym z eksponatów w Europejskim Centrum Solidarności.
Dostęp do internetu, przyjazna administracja
Kandydat wyjaśnił, że postulaty dotyczą m.in. sposobu funkcjonowania miasta, tego, w jaki sposób władza powinna traktować mieszkańców. Zostało to ujęte w hasłach: "przyjazna i uczciwa administracja", "e-Gdańsk, czyli inteligentne rozwiązania dla mądrego społeczeństwa realizowane przez mądrą władzę", "powszechny dostęp do internetu w komunikacji miejskiej i w szkołach" czy "Gdańsk bez układów".
Część postulatów odnosi się do poszczególnych dzielnic miasta. - Mieszkańcy chcą, aby, ich osiedla były dowartościowane, żeby w dzielnicach też były inwestycje - tłumaczył Jaworski. Są to postulaty: "więcej inwestycji w dzielnicach", "czysta dzielnica, przejezdna ulica", "wspieranie aktywnych mieszkańców”, "budżet obywatelski bez ściemy", "Solidarni od zawsze - likwidacja niedostrzeganych obszarów biedy i patologii".
"Złoty Gdańsk"
Jak zaznaczył kandydat, "trzecia część postulatów, najważniejsza, dotyczy wykorzystania położenia, potencjału Gdańska, aby miasto było słynne w Polsce i w Europie". Do tej grupy można zaliczyć: "Wykorzystanie unikalnego położenia i tradycji morskich", "miasto wolności - szanse rozwoju przedsiębiorczości i kreatywności", "złoty Gdańsk - Nowa Hanza, europejski format przedsiębiorstw i instytucji".
Propozycje dotyczą też oświaty, zdrowia i bezpieczeństwa. Radna z Wrzeszcza Anna Wirska wyjaśniła, że "chodzi przede wszystkim o zwiększenie liczby miejsc w publicznych przedszkolach, bo obecna jest wielokrotnie za mała w stosunku do potrzeb mieszkańców". - Zwrócimy też uwagę na kształcenie ludzi młodych, tak, aby mogli znaleźć pracę, aby kształcenie było zbieżne z rynkiem pracy - tłumaczyła. Mówi o tym postulat nr 19: "kompetentni z Gdańska - edukacja dająca pracę na każdym poziomie nauczania".
Startuje trzeci raz
Kandydatka PiS do sejmiku województwa Anna Sikora jest przekonana, że "realizując te 21 postulatów Andrzej Jaworski będzie rozwijał miasto i spełniał oczekiwania mieszkańców, poprawiając jakość ich życia".
Jaworski na stanowisko prezydenta Gdańska kandyduje po raz trzeci. Osiem lat temu zdobył niespełna 29 proc. głosów (zwycięzca Paweł Adamowicz - ponad 59 procent); cztery lata temu - niespełna 22 proc. poparcia (zwycięzca Adamowicz - ponad 53 proc.).
Jaworski ma 44 lata, jest posłem drugą kadencję. Jest absolwentem etnologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W latach 2006-2007 był prezesem Stoczni Gdańsk. Od 4 lat szef gdańskiego oddziału PiS. Jest żonaty, ma dwie córki.
Kilku chętnych na jedno stanowisko
Swoje kandydatury na najwyższy urząd w Gdańsku oficjalnie ogłosili: pełniący funkcję prezydenta od 1998 r. Paweł Adamowicz, jako kandydat Platformy Obywatelskiej, b. szef koncernu Energa (2002-2006) i prezes Pomorskiego Wojewódzkiego Związku Piłki Siatkowej Waldemar Bartelik oraz przewodnicząca zarządu rady dzielnicy Wrzeszcz Dolny Ewa Lieder. Bartelik zadeklarował, że jest kandydatem niezależnym i bezpartyjnym. Lieder popiera grupa społeczników, która założyła komitet Gdańsk Obywatelski. SLD w wyborach reprezentuje lider pomorskich struktur tej partii Jarosław Szczukowski. Kongres Nowej Prawicy wystawił informatyka, szefa gdańskiego oddziału KNP Zbigniewa Wysockiego.
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: aa/mz / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN 24