Tygrys, Rekin, Orka i Mors – to cztery lodołamacze, które od ponad tygodnia walczą z lodową pokrywą na Wiśle. Kruszą ją, by umożliwić swobodne spływanie lodu do Zatoki Gdańskiej. Brak przepływu mógłby spowodować nawet powódź. Dodatnia temperatura na Pomorzu sprzyja pracy lodołamaczy.
Lodołamacze wypłynęły na rzekę pod koniec stycznia. Wtedy sytuacja na Wiśle i w jej okolicach zrobiła się niebezpieczna z powodu utrzymujących się niskich temperatur. Gruba pokrywa lodu (około 50 cm) na rzece uniemożliwiała spływanie do Zatoki Gdańskiej lodu z wyższych partii rzeki, co mogło spowodować nawet powódź. Teraz sytuacja jest już opanowana, jednak lodołamacze wciąż pracują.
- Najgorsze już za nami. Lodołamacze rozkruszyły lód w ujściu Wisły. Rzeka radzi sobie teraz ze swobodnym spływem. Lód swobodnie się przemieszcza i nie ma zagrożenia powodzią. Pomogły w tym także dodatnie temperatury, które utrzymują się od kilku dni – mówi Bogusław Pinkiewicz, rzecznik prasowy Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku.
Koniec pracy w niedzielę
Sytuacja poprawiła się na tyle, że prawdopodobnie w niedzielę lodołamacze zakończą swoją pracę i zacumują na przystaniach. W Świbnie stanie Tygrys, Rekin oraz Orka, w Przegalinie zacumuje natomiast Mors.
- W niedzielę planujemy zakończyć działania na Wiśle. Dzisiaj lodołamacze przeczeszą jeszcze teren w okolicy Tczewa, ale nic nie zapowiada dalszych utrudnień. Pogoda jest póki co dobra i nie ma mrozu. Lodołamacze wypłyną ponownie, jeśli warunki atmosferyczne się pogorszą – podkreśla Pinkiewicz.
Teraz warstwa lodu ma grubość od 10 do 25 cm. Na początku lodołamania musiały sobie poradzić z około 50 cm lodu.
50 km wzdłuż rzeki
Lodołamacze wypłynęły 28 stycznia z przystani w Świbnie . Potem kierowały się Martwą Wisłą przez Zatokę Gdańską aż do ujścia Wisły. Przetarły szlak aż do Białej Góry w okolicy Sztumu. Teraz pływają w okolicy Tczewa w dół Wisły. W sumie skruszyły lód wzdłuż rzeki na odcinku 50 km.
Lodołamacze kruszą lód w ujściu Wisły:
Autor: mcz/par / Źródło: TVN24 Pomorze
Źródło zdjęcia głównego: RZGW Gdańsk