W Sopocie wiatr przeniósł plaże do pobliskiego parku. Teraz zamiast trawnika można podziwiać wydmy. Wszystko przez szalejący nad Bałtykiem sztorm, fale przykrywają tam plaże niemal w całości.
Na Bałtyku nadal szaleje sztorm. IMGW utrzymuje ostrzeżenia I stopnia przed silnym wiatrem.
W Sopocie wyraźnie widać konsekwencje. W nadmorskim parku w pobliżu molo piasek z plaży zasypał trawniki i chodniki. - Taka sytuacja jest w wielu miejscach przy plaży, jak tylko pogoda się uspokoi to oczywiście zajmiemy się uporządkowaniem tych terenów - powiedziała Magdalena Jachim z sopockiego magistratu.
Molo uszkodzone
Z kolei we wtorek wieczorem fale uszkodziły dolne pomosty sopockiego mola. Ze względów bezpieczeństwa zostało ono zamknięte dla turystów. - Prognozy wskazują, że pogoda znacznie poprawi się dopiero w nocy, zatem otwarcia obiektu można spodziewać się w piątek rano - informuje zarządca obiektu.
Zapowiada też, że prace remontowe przy molo rozpoczną się już w niedzielę. W Sopocie obowiązuje również zakaz wstępu do parków i na cmentarz komunalny.
Wichura na Pomorzu
W związku z silnym wiatrem na wybrzeżu strażacy od środy interweniowali już ponad 270 razy. - Głównie w sprawie powalonych konarów drzew, połamanych gałęzi. W sumie strażacy na Pomorzu wyjeżdżali do akcji 273 razy, na szczęście nie było żadnych osób poszkodowanych - informuje st. kpt. Łukasz Płusa, rzecznik Komendy Wojewódzkiej PSP w Gdańsku.
Jak dodaje, najgroźniej było na gdańskiej Morenie, kiedy w środę popołudniu runęło rusztowanie i uszkodziło sześć samochodów. - Rusztowanie stało przy tamtejszej przychodni, która akurat była remontowana. Konstrukcja przewróciła się i spadła na samochody, które stały na pobliskim parkingu - wyjaśnia Płusa.
Również przy Akademii Medycznej w Gdańsku drzewo spadło na samochód, a w Pucku wiatr zerwał dach z budynku gospodarczego.
Strażacy podkreślają, że na tym na pewno nie koniec. - Ciągle dostajemy informacje po nocy, że gdzieś potrzebna jest nasza pomoc, ale sytuacja powili stabilizuje się - dodaje rzecznik Komendy Wojewódzkiej PSP w Gdańsku.
Jak zachować się w czasie wichury?
Centrum Zarządzania Kryzysowego przypomina o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Przede wszystkim warto sprawdzać na bieżąco lokalne komunikaty pogodowe. Jeśli nie ma takiej potrzeby najlepiej nie wychodzić z domu. Wiatr może strącić przedmioty i donice, które znajdują się na balkonach i parapetach, dlatego należy je odpowiednio zabezpieczyć.
Przy takie pogodzie lepiej nie parkować samochodów w pobliżu drzew, szyldów, stalowych konstrukcji czy trakcji elektrycznych. Również podczas jazdy autem trzeba zachować szczególną ostrożność - głównie przy wyjeżdżaniu na otwartą przestrzeń.
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl
Autor: ws/sk / Źródło: TVN24 Pomorze
Źródło zdjęcia głównego: tvn24 | Maciej Cnota