Przetrwało wojny światowe, zawieruchy polityczne i kryzysy, ale koronawirus nie daje mu szans

Źródło:
TVN24 Pomorze
Kino działa nieprzerwanie od 1907 roku
Kino działa nieprzerwanie od 1907 rokutvn24
wideo 2/7
TVN24 Clean_20200924144457(2852)_aactvn24

Szczeciński Pionier to jedno z najstarszych kin na świecie, działa nieprzerwanie w tym samym miejscu od 113 lat. Przetrwało dwie wojny, zmiany granic i ustrojów oraz kryzysy gospodarcze, ale z pandemią COVID-19 przegrywa. Już musiało zawiesić działalność. Pomogli wierni fani i znów można tam oglądać filmy. Nikt jednak nie wie, co będzie dalej.

Pani Zosia, jak nazywali ją bileterzy, przez kilkadziesiąt lat prawie codziennie przychodziła do kina Pionier. Wszyscy ją tu znali, wiedzieli, że jest lekarką, zawsze serdecznie witali. Miała swoje ulubione miejsce na tyle sali, które kasjerki zawsze starały się dla niej trzymać do końca.

Na emeryturze przychodziła nawet częściej. Pewnego dnia już się nie pojawiła. Później okazało się, że zmarła. – Była jednym z naszych najczęstszych gości i najwierniejszych fanów. To dla nich istniejemy – mówi Jerzy Miśkiewicz, współwłaściciel kina. Przyznaje, że duża część stałych klientów to osoby starsze. – Mają wspomnienia z młodości, poczucie bezpieczeństwa. U nas jest spokojnie, cicho, nie ma schodów – dodaje.

Cinema Paradiso w Szczecinie

Jednak to nie tylko sentyment i wygoda przyciąga widzów do Pioniera, ale atmosfera, którą tworzą ludzie kochający kino. Kino inne niż to oferowane przez multipleksy – ambitne, kameralne, rodem z filmów takich jak "Cinema Paradiso". W XX wieku rocznie odwiedzało Pioniera 40 tysięcy osób.

Pani Zosia nie doczekała momentu, który na pewno by ją zasmucił. 21 września tego roku kierownictwo jej ulubionego kina ogłosiło, że zmuszone jest zawiesić działalność. Wszystko przez epidemię i związane z nią restrykcje.

- Jeśli możemy wpuścić jedynie 50 czy 25 procent osób na salę, to nie mamy szans na utrzymanie się. Takie są realia – wyjaśnia współwłaściciel kina. Aby miejsce mogło się utrzymać, potrzebuje dziennie sprzedać przynajmniej 130 biletów, a ostatnio sprzedawało ich po około 30.

Strata to tym większa, że Pionier, jak przekonuje Miśkiewicz, jest najstarszym nieprzerwanie działającym kinem na całym globie. Na ścianie w widocznym miejscu wisi potwierdzający to certyfikat rekordów Guinnessa przyznany w 2005 roku.

Narodziny kina

Oficjalnie kino zostało otwarte 26 września 1909 roku w niemieckim Stettinie. Pierwszym właścicielem był niemiecki restaurator Otto Blauert. Kino nazywało się wtedy Helios, a ówczesny adres to Falkenwalder Strasse 2 (po wojnie nazwa ulicy została zmieniona na Aleję Wojska Polskiego). Mieścił się tu najpierw bar, ale Blauert dostrzegł, jak oblegane są małe sale kinowe i postanowił wejść w ten biznes.

Niedawno dokumentaliści odnaleźli dokumenty udowadniające, że sala kinowa działała, prawdopodobnie przy jadalni Blauerta, już w 1907 roku. Stąd też tę datę podaje się obecnie jako początek działalności Pioniera.

Filmy nieme, jak ponad sto lat temu, ubarwia pianistaKino Pionier 1907

Po roku ówczesnego Heliosa przejął Albert Pietzke, który nazwę zmienił na Welt-Theater i rozwijał jego działalność do I wojny światowej. Pietzke był młodym biznesmenem znanym w Stettinie. Gdy w trakcie I wojny światowej jako 27-latek zginął na froncie, klepsydry i wspominki o nim pojawiły się w wielu lokalnych gazetach.

Rodzina Pietzke po tej tragedii kina nie sprzedała i rozwijała jego działalność aż do końca II wojny światowej. Gdy po wojnie kino zostało przejęte przez komunistyczne władze, a miasto znalazło się w granicach Polski, na miejscu zastano wszystko w perfekcyjnym stanie, gotowe do kolejnej projekcji.

W imię partii

Najpierw nazwę zmieniono na Odra, a zamiast produkcji niemieckich, zaczęły królować tu radzieckie – pierwszym po wojnie filmem wyświetlanym w Odrze był "Iwan Groźny" w reżyserii Sergieja Eisensteina. Dokładnie 26 grudnia 1945 roku. Film ten już w XXI wieku wrócił na afisze kina. Sala znów była pełna.

Pod koniec 1950 roku kino wreszcie przechrzczono na Pioniera. Nie ma pewności, ale jak podejrzewa Miśkiewicz, miało to związek z tym, że repertuar kierowany był głównie do młodzieży. Dziewięć lat później kilkanaście metrów od kameralnego Pioniera wybudowano nowoczesne jak na tamte czasy panoramiczne kino Kosmos, którego front zdobiła mozaika autorstwa artystów Sławomira Lewińskiego i Emanuela Messera.

Co ciekawe, oba kina cieszyły się zainteresowaniem, a ich bliskość nie szkodziła im, a nawet pomagała, bo gdy na jeden seans w Kosmosie brakło miejsc, publika szła do Pioniera. Gdy film w Pionierze nie nadawał się na randkę, zawsze można było sprawdzić repertuar w Kosmosie i na odwrót. Oczywiście najnowsze projekcje najpierw trafiały na ekran większego kina, ale i tak przez cały czas komuny oba kina funkcjonowały jak naczynia połączone. Oboma zarządzał też jeden podmiot – Okręgowe Przedsiębiorstwo Rozpowszechniania Filmów w Szczecinie.

Problemy z rentownością zaczęły się już wiele lat po upadku komuny. W 2013 roku Kosmos zamknięto. Historyczny budynek został wyremontowany i teraz ma służyć jako sala koncertowo-widowiskowa. Filmy może też tam zobaczymy, ale już nie w formacie kinowym i raczej sporadycznie.

Kino posiada działający zabytkowy kinematograftvn24

Kontra do multipleksów

Pionier, bardziej kameralny niż większy sąsiad, przetrwał, a po 1999 roku, gdy kino przejęli Jerzy Miśkiewicz oraz Wacław Szewczyk, zaczął się szybko rozwijać, wykorzystując swoje atuty – kultowość oraz klimat oraz stawianie na repertuar, którego w multipleksach nie dało się zobaczyć.

W 2002 roku Pionier przeszedł kompleksowy remont. Salę zmniejszono do 82 miejsc, z Hiszpanii sprowadzono najlepsze siedzenia, wygłuszenie z Francji. – Postawiliśmy na jakość – chwali się Miśkiewicz.

Obok sali kinowej otwarto również Kiniarnię - połączenie kawiarni z tradycyjnym kinem - filmy puszcza się tu z zabytkowego kinematografu, a projekcje filmów niemych ubarwia muzyk grający na XIX-wiecznym pianinie.

Wtedy właściciele zaczęli sprawdzać, kiedy właściwie kino zaczęło działać. – Zacząłem plany przeglądać, stare gazety i znalazłem informację, że w 1909 roku miało miejsce uroczyste otwarcie kina – opowiada Miśkiewicz. Wniosek z dokumentacją wysłany został do Księgi Guinnessa. Ponad rok później przyszła koperta, a w niej certyfikat. – Była radość nie z tej ziemi. Taka gratka i to właśnie w Szczecinie – przypomina sobie pan Jerzy.

Obecnie Księga Guinnessa za najstarsze nieprzerwanie działające kino uznaje Plaza Cinema w Ottawie, ale nie w stolicy Kanady, a małym 12-tysięcznym miasteczku w Kansas w Stanach Zjednoczonych. Jego otwarcie miało miejsce 22 maja 1907 roku. Co prawda w czasach Wielkiego kryzysu (lata 1929-1933) kino zostało zamknięte na kilka lat, ale w tym czasie w miejscu kina nie otworzono żadnej innej działalności, więc redaktorzy Księgi uznali, że nie jest to przeszkodą w przyznaniu certyfikatu. Pierwszym kinem jest jednak L’Eden Théâtre w La Ciotat w południowej Francji otwarte w 1889 roku. To w tym kinie w 1896 roku bracia Lumiere pokazali swój 50-sekundowy słynny film "Wjazd pociągu na stację w La Ciotat", który rzekomo miał doprowadzić publikę do paniki na widok jadącej wprost na nich lokomotywy. W 1995 roku kino zostało zamknięte z powodów bezpieczeństwa i dopiero w 2013 roku odnowiono je i znów otwarto.

Odrestaurowany Eden Théâtre w La CiotatUn Fou, CC BY-SA 4.0

"Jak epidemia zwolni, to sobie poradzimy"

Miłość do kinematografii nie pozwoliła fascynatom zamknąć tego miejsca przez dwie wojny światowe, exodus niemieckiej społeczności z tych rejonów po II wojnie światowej, czasy komuny czy wejście na rynek sieci kin multipleksowych.

Pionier przetrwał to wszystko i wydawało się, że - mając sporą grupę fanów - będzie działał jeszcze bardzo długo. Wszystko zmieniło się jednak przez COVID-19.

- Staram się nie dopuszczać myśli o zamknięciu kina. Jak epidemia zwolni, to sobie poradzimy. Jestem optymistą – mówi Miśkiewicz. Obecnie ma do tego podstawy – odzew mieszkańców Szczecina był ogromny. Zorganizowano zbiórkę funduszy na portalu crowdfundingowym i do 2 października zebrano ponad 45 tysiące złotych. To pomoże odroczyć wyrok na Pioniera na dwa-trzy miesiące. Kino wznowiło działalność 2 października.

Sprawą pomocy Pionierowi zainteresowały się także władze Szczecina. Jednak mimo chęci na razie nie ma pomysłu, co będzie, gdy pieniądze ze zbiórki się skończą. Szczecin trafił właśnie na listę "żółtych" stref zagrożenia epidemiologicznego, a to oznacza dalsze kłopoty.

Kino działa bez przerw od 1907 rokutvn24/Pionier 1907
Google Maps

Autorka/Autor:Łukasz Krajewski

Źródło: TVN24 Pomorze

Źródło zdjęcia głównego: tvn24/Pionier 1907

Pozostałe wiadomości

Produkcja przemysłowa w październiku 2024 roku wzrosła o 4,7 procent rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 10 procent - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). "Produkcję przemysłową w październiku wyrwało z butów" - napisali ekonomiści Pekao.

"Produkcję wyrwało z butów"

"Produkcję wyrwało z butów"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Wreszcie! Według prognoz analityków produkcja miała wzrosnąć o 1,8 procent, a tymczasem mamy 4,7! I to mimo pogarszającej się sytuacji u naszych zachodnich sąsiadów - napisał w mediach społecznościowych premier Donald Tusk.

Donald Tusk komentuje. "Wreszcie!"

Donald Tusk komentuje. "Wreszcie!"

Źródło:
tvn24.pl

32-latek zastrzelił podczas rodzinnego spotkania w Namysłowie rodziców i brata, a następnie zabarykadował się z trzema innymi osobami - kobietą i dwójką dzieci. Do akcji wysłano oddziały antyterrorystów. Mężczyzna ignorował negocjatorów i według wstępnych ustaleń popełnił samobójstwo przed szturmem policjantów.

Rodzinna tragedia. Zastrzelił trzy osoby, zabarykadował się z dziećmi

Rodzinna tragedia. Zastrzelił trzy osoby, zabarykadował się z dziećmi

Źródło:
Kontakt24, tvn24.pl, TVN24

Austriacka policja poinformowała o zatrzymaniu matki noworodka, który został znaleziony martwy w pojemniku na śmieci w pobliżu szpitala w Wiedniu. Władze podały również wstępne wyniki sekcji zwłok dziecka. 

Nie żyje noworodek, który zniknął ze szpitala. Zatrzymanie matki dziecka - nowe ustalenia

Nie żyje noworodek, który zniknął ze szpitala. Zatrzymanie matki dziecka - nowe ustalenia

Źródło:
ENEX, tvn24.pl

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w październiku 2024 roku wyniosło 8316,57 złotego, co oznacza wzrost o 10,2 procent rok do roku - przekazał Główny Urząd Statystyczny.

Tyle zarabiają Polacy. Nowe dane GUS

Tyle zarabiają Polacy. Nowe dane GUS

Źródło:
tvn24.pl

W Rumunii odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich. Nieoczekiwanie zwyciężył ją radykalnie prawicowy i prorosyjski Calin Georgescu. To kandydat bezpartyjny, który po inwazji Rosji na Ukrainę chwalił Władimira Putina, mówiąc między innymi, że "bardzo kocha swój kraj". Krytykował NATO i tarczę antyrakietową w rumuńskim Deveselu. Kolejnym wyborczym zaskoczeniem jest trzecie miejsce faworyta, premiera Marcela Ciolacu, który  - jeśli wyniki ostatecznie się potwierdzą - odpadnie z wyścigu. 

Niespodzianka w pierwszej turze. Prorosyjski kandydat na prowadzeniu, faworyt może odpaść 

Niespodzianka w pierwszej turze. Prorosyjski kandydat na prowadzeniu, faworyt może odpaść 

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Radio Swoboda

Samolot transportowy lecący z Niemiec rozbił się w poniedziałek nad ranem w pobliżu lotniska w stolicy Litwy, Wilnie. Maszyna uderzyła w budynek mieszkalny. Centrum Zarządzania Kryzysowego wyjaśnia przyczyny katastrofy. "W tej chwili nie ma żadnych danych mówiących o tym, że na pokładzie doszło do eksplozji" - czytamy w komunikacie.

Katastrofa w Wilnie. Samolot uderzył w budynek mieszkalny

Katastrofa w Wilnie. Samolot uderzył w budynek mieszkalny

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP, Delfi
Po 24 latach odnaleźli ojca, teraz znów muszą go szukać. "Modliliśmy się nad pustym grobem"

Po 24 latach odnaleźli ojca, teraz znów muszą go szukać. "Modliliśmy się nad pustym grobem"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Gdańscy policjanci zatrzymali na terenie Gdańska, Gdyni i Bydgoszczy pięć osób, które miały brać udział w procederze legalizowania pobytu cudzoziemców na terytorium Polski. Wśród nich była urzędniczka Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego. Wszyscy usłyszeli już prokuratorskie zarzuty.

Cudzoziemcy mogli uzyskać nielegalnie karty pobytu. Wśród zatrzymanych urzędniczka

Cudzoziemcy mogli uzyskać nielegalnie karty pobytu. Wśród zatrzymanych urzędniczka

Źródło:
tvn24.pl, Policja Pomorska, gov.pl

Już prawie wszystkie największe partie polityczne zaprezentowały swoich kandydatów w wyborach prezydenckich. W wyścigu tym zmierzą się na pewno: Rafał Trzaskowski, Karol Nawrocki, Szymon Hołownia, Sławomir Mentzen i Marek Jakubiak. Wciąż nie wiadomo, na kogo postawi Lewica.

Oni powalczą o prezydenturę

Oni powalczą o prezydenturę

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Potentat branży finansowej Klarna otwiera w Warszawie centrum innowacji. Założona przez Sebastiana Siemiątkowskiego firma jest jedną z wielu, które chcą inwestować w Polsce w nowe technologie - czytamy w poniedziałkowej "Rzeczpospolitej".

Szwedzki gigant otwiera centrum w Polsce

Szwedzki gigant otwiera centrum w Polsce

Źródło:
PAP

Premier zamierza powołać specjalny superurząd do walki z szarą strefą - przekazał w poniedziałek "Dziennik Gazeta Prawna". W zespole zasiądą między innymi przedstawiciele Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Państwowej Inspekcji Pracy, a także Krajowej Administracji Skarbowej.

W Polsce ma powstać "superurząd"

W Polsce ma powstać "superurząd"

Źródło:
PAP

18,2 stopnia Celsjusza - nawet tyle w poniedziałkowy poranek pokazywały termometry na przedgórzu sudeckim. Jak tłumaczył na antenie TVN24 prezenter tvnmetro.pl Tomasz Wasilewski, tak wysokie wartości związane są z występowaniem efektu fenowego. Aby jednak doszło do takiego wzrostu, musi zostać spełnione kilka warunków.

"Sensacja pogodowa w poniedziałek rano". Ponad 18 stopni przed wschodem Słońca

"Sensacja pogodowa w poniedziałek rano". Ponad 18 stopni przed wschodem Słońca

Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl, TVN24

W poniedziałek nad ranem w Pułtusku 18-letni kierowca auta osobowego najechał na tył ciężarówki. W wypadku zginęła 16-letnia pasażerka samochodu.

18-latek za kierownicą, zginęła 16-letnia pasażerka

18-latek za kierownicą, zginęła 16-letnia pasażerka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W meksykańskim mieście Villahermosa "uzbrojeni mężczyźni weszli do baru w poszukiwaniu konkretnej osoby". Zastrzelili co najmniej sześć osób, a dziesięć zostało rannych.

"Uzbrojeni mężczyźni weszli do baru w poszukiwaniu konkretnej osoby". Otworzyli ogień

"Uzbrojeni mężczyźni weszli do baru w poszukiwaniu konkretnej osoby". Otworzyli ogień

Źródło:
PAP

Powodzie i lawiny błotne nawiedziły w weekend stolicę Boliwii. Na skutek ulewnych opadów deszczu wielu mieszkańców zostało uwięzionych w domach. Wzburzony nurt rzeki Pasajahuira porwał jedno dziecko.

Lawiny błota spadły w nocy na stolicę. "Był krzyk i straszna rozpacz"

Lawiny błota spadły w nocy na stolicę. "Był krzyk i straszna rozpacz"

Źródło:
Reuters, Globovision

Trzy osoby zatrzymano w Zjednoczonych Emiratach Arabskich w związku z morderstwem obywatela Izraela, 28-letniego rabina. Biuro izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu potępiło atak jako "antysemicki akt terrorystyczny" i zapewniło, że Izrael zrobi wszystko, co w jego mocy, aby postawić winnych przed sądem.

Znaleźli ciało rabina. Trzy osoby zatrzymane

Znaleźli ciało rabina. Trzy osoby zatrzymane

Źródło:
Reuters

W Haiti to gangi w dużej mierze przejęły kontrolę nad państwem. Z najnowszego raportu UNICEF wynika, że od 30 do 50 procent członków gangów stanowią nieletni. UNICEF podkreśla, że "rodziny stają się coraz bardziej zdesperowane z powodu skrajnego ubóstwa" i nieletni są zmuszani przez gangi do udziału w atakach z bronią.

Co drugi gangster może być nieletni. "Nawet jeśli są uzbrojone, dzieci są tutaj ofiarami"

Co drugi gangster może być nieletni. "Nawet jeśli są uzbrojone, dzieci są tutaj ofiarami"

Źródło:
PAP

Odór niewiadomego pochodzenia wydostawał się z rosyjskiego modułu transportowego na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Jak przekazała NASA, kosmonauci natychmiast odcięli maszynę od reszty stacji i przeprowadzili procedury oczyszczania.

Rosyjski statek dotarł na ISS, kosmonauci poczuli "toksyczny" odór

Rosyjski statek dotarł na ISS, kosmonauci poczuli "toksyczny" odór

Źródło:
NASA, Ars Technica

Kandydat centrolewicowego Szerokiego Frontu Yamandu Orsi pokonał Alvaro Delgado z centroprawicowej Partii Narodowej i zostanie prezydentem Urugwaju - podały w niedzielę miejscowe media, przytaczając oficjalne wyniki drugiej tury wyborów po zliczeniu prawie wszystkich głosów.

Poparł go "najbiedniejszy prezydent świata". Kandydat "nowoczesnej lewicy" triumfuje  

Poparł go "najbiedniejszy prezydent świata". Kandydat "nowoczesnej lewicy" triumfuje  

Źródło:
PAP

Co najmniej 19 osób zostało rannych w wyniku poniedziałkowego ataku sił rosyjskich na Charków w północno-wschodniej części Ukrainy. Lokalne władze podały, że według wstępnych ustaleń rejon w centrum miasta został ostrzelany z systemu rakietowego S-400.

Rakiety spadły na Charków. Rośnie liczba rannych

Rakiety spadły na Charków. Rośnie liczba rannych

Źródło:
NV, tvn24.pl

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy pokazała dziennikarzom fragmenty szczątków nowego eksperymentalnego pocisku balistycznego średniego zasięgu Oriesznik, którego Rosjanie użyli do ataku na miasto Dniepr.

Nowa broń Putina. Tak wyglądają szczątki Oriesznika

Nowa broń Putina. Tak wyglądają szczątki Oriesznika

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Nie wyobrażam sobie, by ktoś w ramach zakończenia wojny polsko-polskiej nawoływał, żeby pan Zbigniew Ziobro i pan Adam Bodnar usiedli do stołu i określili, jak ma wyglądać prokuratura - mówił w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. - Trzeba twardo bronić swoich racji, ale jednocześnie odróżniać spór polityczny od codziennego życia - wyjaśniał.

"Nie ma za wiele miejsca na wyciąganie ręki do politycznych przeciwników"

"Nie ma za wiele miejsca na wyciąganie ręki do politycznych przeciwników"

Źródło:
TVN24

"Każdy z rywali jest poważnym wyzwaniem, kto zlekceważy konkurentów - przegra wybory. W takich wyścigach nie ma pewniaków. Coś o tym wiemy" - napisał Donald Tusk. Wpis premiera został zamieszczony po ogłoszeniu, że kandydatem PiS na prezydenta będzie Karol Nawrocki.

PiS odsłoniło karty. Donald Tusk komentuje i przestrzega

PiS odsłoniło karty. Donald Tusk komentuje i przestrzega

Źródło:
TVN24, PAP

We wpisie Instytutu Pamięci Narodowej - zdaniem europosła Krzysztofa Brejzy - zamieszczono wpis o charakterze "czysto partyjnej i politycznej agitacji na rzecz jednego z kandydatów na prezydenta". Post pojawił się niespełna dwie godziny po ogłoszeniu Karola Nawrockiego na prezydenta PiS. W związku z tym Brejza zwrócił się do IPN z "pilną interwencją".

Wpis o Karolu Nawrockim na profilu IPN. "Pilna interwencja" Krzysztofa Brejzy

Wpis o Karolu Nawrockim na profilu IPN. "Pilna interwencja" Krzysztofa Brejzy

Źródło:
tvn24.pl

Publicznie wszyscy mówią, że to jest świetna decyzja, ale już nieoficjalnie jest na razie wyczekiwanie - mówiła dziennikarka "Faktów" TVN Arleta Zalewska o reakcji polityków PiS na kandydaturę Karola Nawrockiego na prezydenta. - "Bez szału, ale do ukształtowania" - to jedna wiadomość od znanego polityka. "Mogło być lepiej, ale i mogło być gorzej" - to drugi SMS - cytowała Zalewska w programie "W kuluarach".

"Bez szału, ale do ukształtowania". Co w kuluarach mówi się o Nawrockim

"Bez szału, ale do ukształtowania". Co w kuluarach mówi się o Nawrockim

Źródło:
TVN24

Karol Nawrocki - prezes Instytutu Pamięci Narodowej, były bokser i piłkarz, a z wykształcenia historyk - będzie kandydatem Prawa i Sprawiedliwości w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. Oto, co wiemy o 41-letnim kandydacie.

Karol Nawrocki z poparciem PiS. Kim jest 41-letni prezes IPN?

Karol Nawrocki z poparciem PiS. Kim jest 41-letni prezes IPN?

Źródło:
tvn24.pl

Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, został kandydatem Prawa i Sprawiedliwości w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. W swoim przemówieniu w trakcie konwencji w Krakowie odniósł się między innymi do kwestii bezpieczeństwa, gospodarki czy rządów prawa. Oto najważniejsze punkty jego wystąpienia.

"Pierwsza obietnica", podatki i "wielkie projekty". Kluczowe momenty przemówienia Nawrockiego

"Pierwsza obietnica", podatki i "wielkie projekty". Kluczowe momenty przemówienia Nawrockiego

Źródło:
TVN24, PAP

Ulewny deszcz i grad nawiedził w piątek stolicę Madagaskaru. Warunki pogodowe zaskoczyły mieszkańców Antananarywy - do opadów doszło w suchym okresie, na długo przed początkiem pory deszczowej. Zjawisko miało dość nietypowe wyjaśnienie.

Sztucznie wywołali deszcz, zalało stolicę

Sztucznie wywołali deszcz, zalało stolicę

Źródło:
PAP, Madagascar-Tribune.com

Komenda Stołeczna Policji poinformowała, że policjant, który postrzelił swojego kolegę podczas interwencji na ulicy Inżynierskiej w Warszawie, pełnił służbę od ponad roku. W związku ze śmiercią funkcjonariusza prokuratura wszczęła śledztwo. Według ustaleń dziennikarza tvn24.pl, policjant, który strzelał, był bardzo dobrze oceniany przez przełożonych.

Policjant, który oddał śmiertelny strzał, pełnił służbę od ponad roku. "Powstrzymajmy się od wyroków"

Policjant, który oddał śmiertelny strzał, pełnił służbę od ponad roku. "Powstrzymajmy się od wyroków"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Stała, cotygodniowa rehabilitacja i perspektywa jeszcze co najmniej siedmiu operacji. Do tego specjalne ubranie, dzięki któremu życie z potężnymi bliznami jest życiem bez bólu. Po koszmarnym wypadku 9-letni Olek ma tylko jedno marzenie: chce wyzdrowieć. Można mu w tym pomóc.

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Źródło:
Fakty TVN
"Tu jest taka rurka, a tu dziurka". Marek Raczkowski chciał sprzedać nerkę, by ratować pęcherz

"Tu jest taka rurka, a tu dziurka". Marek Raczkowski chciał sprzedać nerkę, by ratować pęcherz

Źródło:
tvn24.pl
Premium