Schrony przeciwlotnicze i bunkry nową atrakcją. Gdynia zaprasza na wycieczkę

Schrony przeciwlotnicze i bunkry nową atrakcją w Gdyni
Schrony przeciwlotnicze i bunkry nową atrakcją w Gdyni
tvn24
tvn24Nadziemny schron przeciwlotniczy typu T-750

Nowy szlak turystyczny poświęcony jest w całości obiektom militarnym i fortyfikacjom, które od kwietnia będą dostępne dla mieszkańców i turystów. Obiektom z II wojny światowej teraz będzie można przyjrzeć się z bliska. Na trasie znajdują się takie miejsca jak schrony przeciwlotnicze, czy lotnisko w Babich Dołach.

Początek 6,5-kilometrowej trasy zaplanowano w Orłowie, gdzie znajduje się wyremontowany i odświeżony niedawno schron na urządzenia techniczne z czasów II wojny światowej. Koniec trasy będzie w Kapitanacie Portu.

- Na mapie jest dokładnie 79 punktów militarnych, które są w większości ogólnodostępne. Są to budynki, schrony wzniesione przed II wojną światową i w jej czasie przez niemieckiego okupanta - mówi Jarosław Kłodziński, radny Gdyni i pomysłodawca szlaku fortyfikacji.

Jak dodaje, na specjalnej mapie dokładnie opisano miejsca, które można zobaczyć. – Wiele dobrze zachowanych obiektów wciąż pozostaje dla mieszkańców Gdyni nieznanych. Dzięki mapie można przeczytać o ich historii i stanie obecnym – opowiada.

Kilkadziesiąt miejsc na terenie Gdyni

Do tej pory informacje o schronach i obiektach militarnych docierały głównie do pasjonatów. Teraz mają być łatwo dostępne dla mieszkańców i turystów. By odwiedzić wszystkie miejsca trzeba przygotować się na kilka godzin wyprawy. Na mapie umieszczono kilkadziesiąt obiektów z całego miasta.

Na Kępie Redłowskiej zwiedzić można utworzony w 1955 r. zespół schronów Stanowiska Dowodzenia 32. Dywizjonu Artylerii Nadbrzeżnej, a także pierwszą ze zbudowanych po wojnie baterię artylerii nadbrzeżnej, czyli zespół fortyfikacji 11 Baterii Artylerii Stałej. Obecnie to trzy działa na betonowych fortach oraz jeden fort zsunięty z klifu. Na zboczu Kamiennej Góry zobaczyć można schron tunelowy dla załogi Gestapo. To obiekt unikatowy w skali kraju.

Na trasie Szpital im. PCK, który był jednostką wojskową

Na liście umieszczono także lotnisko w Babich Dołach oraz Szpital im. PCK w Redłowie, który kiedyś był jednostką wojskową i znajdowały się tam budynki koszarowe 2. Morskiego Pułku Strzelców z 1937 r. Trasa prowadzi również do Muzeum Marynarki Wojennej, a także najstarszego na świecie zachowanego niszczycielaORP Błyskawica.

Wśród miejsc do odwiedzenia znalazły się także: budynek Dowództwa Marynarki Wojennej,szczelina przeciwlotnicza na Placu Kaszubskim z wejściem przy pomniku Antoniego Abrahama, schron przeciwlotniczy dla 108 osób pod budynkiem mieszkalnym na ul. Chrzanowskiego 14,schron przy Urzędzie Morskim,schron typu T-750 przy ul. Polska Rondo Karlskrona, a także Kapitanat Portu.

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: ws//ec/kwoj / Źródło: TVN24 Pomorze

Źródło zdjęcia głównego: gdynia.pl

Pozostałe wiadomości