Przed gdańską siedzibą "Solidarności" odbędzie się dziś dalszy ciąg Czarnego Protestu. Hasłem przewodnim manifestacji jest "Solidarność naszą bronią – strajk kobiet, runda II". Strajk odbędzie się w poniedziałek po południu przed siedzibą Komisji Krajowej "Solidarności". Związkowcy już odpowiedzieli wywieszeniem banera.
Organizatorki z kolei uważają, że takie zachowanie to wypaczenie i zaprzeczenie znaczenia Solidarności. Wzywają NSZZ „Solidarność” do wycofania się z walki przeciwko protestującym. Jak piszą: "Tak, jak w stanie wojennym komuna używała prokuratury, by zdławić Solidarność walczącą o prawa człowieka, tak teraz Solidarność używa prokuratury by zastraszyć kobiety walczące o należne im prawa. Czy słowo SOLIDARNOŚĆ jest już tylko znakiem towarowym? Czy nic więcej już nie znaczy? Nie pozwolimy, aby symbol walki o wolność stał się narzędziem używanym do niszczenia osób, które miały odwagę stanąć naprzeciwko nadchodzącej tyranii! Nie pozwolimy, aby miasto w którym rodziła się WOLNOŚĆ stało się miejscem, w którym ta wolność umrze! Nie pozwolimy, żeby politycy używali naszych narodowych symboli do walki z narodem! Wzywamy Związek Zawodowy Solidarność do wycofania się z walki przeciwko protestującym!".
Nie będzie śledztwa ws. znieważenia logo
W ubiegły piątek Prokuratura Okręgowa w Gdańsku poinformowała, że śledztwo w tej sprawie nie zostanie wszczęte, ponieważ "organizatorki nie znieważyły nikogo wykorzystując logo Solidarności". - Według śledczych użycie plakatu zawierające ten znak w internecie oraz podczas zgromadzeń nie wyczerpało znamion czynu zabronionego stanowiącego zniesławienie - powiedziała Tatiana Paszkiewicz, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.
KK "Solidarności" zapowiedziała, że do czasu otrzymania od prokuratury pisemnego uzasadnienia odmowy wszczęcia śledztwa – nie będzie komentować tej decyzji.
Jednak związkowcy w odpowiedzi na protest postanowili wywiesić na budynku Komisji Krajowej baner prezentujący uchwałę Komisji Krajowej Solidarności z 19.08.1989 o ochronie znaku "Solidarności" podpisaną m.in. przez: Bogdana Borusewicza, Andrzeja Celińskiego, Władysława Frasyniuka, Bogdana Lisa, Mariana Krzaklewskiego, Lecha Kaczyńskiego, Jerzego Stępnia, Lecha Wałęsę i Henryka Wujca.
"Nie traktować jak logo handlowe"
Słynne logo "Solidarności" powstało podczas gdańskiego strajku w stoczni w sierpniu 1980 r. Jego autorem jest grafik Jerzy Janiszewski, mieszkający dziś w Hiszpanii. Sam znak i nazwa są zastrzeżone przez związek.
- Nie można tego znaku traktować jak logo handlowe, żeby udzielać na niego pozwoleń - komentował po Czarnym Proteście wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz, jeden z legendarnych działaczy "Solidarności". - Ludzie o tę solidarność walczyli i nie można im odebrać tego prawa - dodawał.
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: ws/gp / Źródło: TVN24 Pomorze