Odkryli podziemny tunel w krzyżackim zamku. Wcześniej szukano tam Bursztynowej Komnaty

Na zamku w Pasłęku szukają podziemnego tunelu
Na zamku w Pasłęku szukają podziemnego tunelu
Źródło: Wikipedia (CC BY-SA 3.0 PL)

Podziemny korytarz, który łączył warownię z pobliskim kościołem św. Bartłomieja, odkryli archeolodzy przy zamku krzyżackim w Pasłęku. Na zawalony tunel trafiono podczas badań geofizycznych gruntu. Po raz pierwszy przebadano te tereny przy pomocy nowoczesnych metod. Wcześniej szukano tu m.in. Bursztynowej Komnaty.

Archeolodzy i geolodzy za pomocą georadarów, tomografii elektrooporowej i magnetometru cezowego badali struktury gruntów w pobliżu zamku zbudowanego w XIV w. przez Krzyżaków w Pasłęku. Badania przeprowadzono na zlecenie władz miejskich. Wszystko dlatego, że według miejskich legend pod zamkiem mogą być nieznane podziemia czy korytarze.

Szukali zmian

Na miejscu dokonano też wierceń geologicznych. W ten sposób naukowcy szukali wszelkich anomalii, które byłyby wskazówką dla przyszłych badań archeologicznych

- Wykrycie takich anomalii oznacza miejsca, w których coś występuje pod współczesną warstwą gruntu. Mogą to być np. fragmenty murów, pozostałości po fosie lub nasypach związanych technologią budowania zamków przez Krzyżaków - powiedział kierujący pracami dr Jacek Wysocki z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Jak wyjaśnił, w najbliższych tygodniach wyniki tych poszukiwań i badań zostaną na siebie nałożone i przeanalizowane, aby uzyskać możliwie dokładny obraz tego, co znajduje się pod ziemią. Chodzi o to żeby wyjaśnić czy źródłem wykrytych zmian są właściwości geologiczne gruntu czy obiekty związane z działalnością człowieka.

Resztka stropu na głębokości 4 metrów

Według kierownika badań ze wstępnych ustaleń wynika, że badaczom udało się natrafić na zarwany tunel. - Podczas wierceń na głębokości ponad 4 m ukazała się resztka stropu tej konstrukcji - mówił.

Archeolog zastrzegł, że odkrycie wymaga jeszcze bliższych analiz. Prawdopodobnie jednak - jak przyznał - jest to podziemny korytarz, który w średniowieczu łączył zamkowe podziemia z gotyckim kościołem św. Bartłomieja. Dodał, że informacje o domniemanym istnieniu takiego tunelu pojawiały się w wielu opracowaniach historycznych, ale dotychczas nie było jednoznacznych dowodów, że rzeczywiście istniał.

- Jeśli nasze informacje się potwierdzą, w przyszłym roku moglibyśmy prowadzić tam prace wykopaliskowe - ocenił dr Wysocki.

Według miejskich legend inny, znacznie dłuższy tunel miał prowadzić z zamku w kierunku rzeki Wąskiej i wsi Robity. Jednak obecne badania geofizyczne tego nie potwierdziły.

Pod zamkiem mogą być nieznane podziemia czy korytarze

Pasłęcki zamek został spalony przez Armię Czerwoną w 1945 r., więc po II wojnie światowej dostęp do większości dawnych podziemi nie był już możliwy. Został co prawda odbudowany w latach 50. i 60. ub. wieku, ale tylko w niewielkim stopniu przypomina pierwotną warownię.

Według burmistrza Pasłęka Wiesława Śniecikowskiego, to właśnie głównie z powodu hipotez, że pod zamkiem mogą być nieznane podziemia czy korytarze, zlecono geologom i archeologom wykonanie specjalistycznych badań. Samorząd liczy, że takie odkrycie przyciągnęłoby do miasta turystów.

- Jeśli okaże się, że te lochy rzeczywiście istnieją i do tego są w na tyle dobrym stanie, że można je pokazać zwiedzającym, to będą stanowić kolejną atrakcją turystyczną naszego miasta - ocenił.

Burmistrz powiedział też, że będzie przekonywał radnych, by w budżecie na przyszły rok znalazły się pieniądze na prace wykopaliskowe w miejscu, w którym geofizycy natrafili na tunel. Miasto zamierza też starać się o dofinansowanie na ten cel.

Jedno z potencjalnych miejsc ukrycia Bursztynowej Komnaty

Śniecikowski przypomniał, że bogata historia pasłęckiego zamku może kryć wiele innych tajemnic. Poszukiwacze skarbów od lat uważają, że jest to jedno z potencjalnych miejsc ukrycia Bursztynowej Komnaty.

Pod koniec II wojny światowej - z powodu sytuacji na froncie wschodnim i zagrożenia alianckimi nalotami - Niemcy ewakuowali z Królewca wiele cennych kolekcji muzealnych i dokumentów. Część zabytków zdeponowano lub ukryto we wschodniopruskich majątkach, również w okolicach Pasłęka.

Większość poniemieckich zbiorów zostało wywiezionych lub zniszczonych przez Armię Czerwoną. Tworzącej się zaraz po wojnie polskiej administracji udało się m.in. uratować blisko 20 tys. rękopisów i starodruków z Królewca, które odnaleziono w podpasłęckich Karwinach i Słobitach. Szczególnie cenną część tego księgozbioru stanowiła tzw. Srebrna Biblioteka księcia Albrechta Pruskiego z XVI w., uważana - za unikatowy w skali światowej - zabytek renesansowego złotnictwa.

Z kolei na Zamku Książ w Wałbrzychu na Dolnym Śląsku odkryto studnię, która może pochodzić z czasów średniowiecza.

Na Zamku Książ odkryto studnię, która może pochodzić z czasów średniowiecza

Na Zamku Książ odkryto studnię, która może pochodzić z czasów średniowiecza

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: ws//ec / Źródło: TVN24 Pomorze / PAP

Czytaj także: