Kraków wie jak zmusić rodziców do szczepienia dzieci. Gdańsk jeszcze szuka "przepisu"

Część rodziców nie chce szczepić dzieci
Część rodziców nie chce szczepić dzieci
Źródło: tvn 24

Chcesz posłać dziecko do przedszkola, najpierw musisz je zaszczepić. W Krakowie może tak być już niedługo, w Gdańsku na razie nie. Prawnicy z gdańskiego magistratu twierdzą, że stawianie rodziców pod ścianą byłoby niezgodne z prawem. - Może nasi koledzy z Krakowa znaleźli jakiś inny przepis, który pozwoli im przyjąć tą uchwałę. Na pewno to sprawdzimy – mówi Beata Dunajewska-Daszczyńska, która złożyła interpelację w sprawie szczepień.

Być może Kraków będzie pierwszym miastem, w którym do przedszkoli trafią tylko dzieci, których rodzice przedstawią zaświadczenie o szczepieniu.

Projekt zyskał aprobatę sanepidu i wojewody małopolskiego. Ta inicjatywa spodobała się też Beacie Dunajewskiej-Daszczyńskiej, gdańskiej radnej, która poprosiła prawników, by sprawdzili, czy taka uchwała byłaby zgodna z prawem.

W Małopolsce można, na Pomorzu nie?

Gdańscy prawnicy przygotowali opinię na temat pomysłu radnej. Ich zdaniem taka uchwała nie ma racji bytu, bo byłaby niezgodna z prawem.

- Opinia sporządzona w tej sprawie wskazuje, że wprowadzenie tego kryterium łamałoby zapisy dwóch ustaw regulujących kwestie naboru do żłobków i przedszkoli. Obie te ustawy mają charakter społeczny i kryteria rekrutacyjne w nich określone odnoszą się głównie do warunków socjalno-bytowych rodziców, nie zaś zdrowotnych - informuje Ewa Kuczyńska z gdańskiego magistratu.

Urzędnicy obawiają się, że gdyby kazali rodzicom przedstawiać zaświadczenia o szczepieniach dzieci wraz z nimi pojawiłaby się fala pozwów sądowych.

- Gdańsk nie wprowadzi dodatkowego kryterium naboru do żłobków i przedszkoli, bo zapis ten można by podważyć w sądzie – tłumaczy Kuczyńska.

Publiczne przedszkole tylko dla szczepionych

Publiczne przedszkole tylko dla szczepionych

Jest jeszcze szansa?

Mimo to Beata Dunajewska-Daszczyńska nie zamierza się poddać. Jak mówi, cały czasie jest w kontakcie z krakowskim radnym, któremu udało się uzyskać pozytywne opinie dla swego projektu.

- W Krakowie się udało. Częstochowa też się do tego przymierza, a nasi prawnicy twierdzą, że to niezgodne z prawem. Już ich poprosiłam, żeby przyjrzeli się jeszcze tej krakowskiej uchwale. Może nasi koledzy znaleźli jakiś przepis, który umożliwia im realizację tego pomysłu – tłumaczy radna Platformy Obywatelskiej.

Dlatego Dunajewska- Daszczyńska ma nadzieję, że to jeszcze nie koniec i może w niedalekiej przyszłości podobną uchwałę przyjmą gdańscy radni.

- Nie narzucamy sobie żadnych ram czasowych, ale warto o tym pamiętać - dodaje radna.

Na razie debaty

Magistrat zamierza promować szczepienia, ale bezstresowo. Urzędnicy chcą poruszyć ten temat podczas paneli dyskusyjnych z okazji Dnia Dziecka.

- Jesienią chcemy też zorganizować dużą debatę, na która zaprosimy ekspertów, rodziców i to zarówno przeciwników jak i zwolenników szczepień. Chcemy wszystkich przekonać, że szczepienia chronią dzieci i maja więcej zalet niż wad - mówi Dunajewska- Daszczyńska.

Szczepieniami, a raczej ich brakiem zainteresował się też pomorski wojewoda, który nakład kary na rodziców, którzy uchylają się od tego obowiązku. O karach pisaliśmy na początku kwietnia.

Moda na nieszczepienie dzieci

Moda na nieszczepienie dzieci

CZYTAJ WIĘCEJ

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: aa / Źródło: TVN 24

Czytaj także: