Trzeba było "kliknąć wybraną mszę" i zielony przycisk "zarezerwuj". Później podać adres e-mail i nazwisko. Po rejestracji na podany adres przyszło potwierdzenie rezerwacji. Tak kościół w Mierzynie (Zachodniopomorskie) wybrał wśród wiernych tych, którzy mogą przyjść na Niedzielę Palmową. Miejsc było mało, wierni zarezerwowali wszystkie.
Do wyboru były cztery punkty: w kościele, w namiocie przy kościele lub przy plebanii i w biurze parafialnym. Łącznie podczas Niedzieli Palmowej w parafii pw. Matki Boskiej Bolesnej w Mierzynie (Zachodniopomorskie) zaplanowano odprawienie 46 mszy świętych. Zgodnie z obostrzeniami podczas jednej może przebywać maksymalnie pięciu wiernych. Kościół zorganizował więc wcześniejszą rezerwację miejsc.
"Rezerwacje miejsc na Mszach Świętych wynikają z obwarowań prawnych związanych z ryzykiem zarażenia koronawirusem i pozwalają zminimalizować przemieszczanie się wiernych. Na każdej Mszy w każdym z czterech punktów przewidziano 5 miejsc dla wiernych. Jedna osoba, podając swój adres e-mail i nazwisko, może jednorazowo zarezerwować max. 2 miejsca na daną Mszę. System nie pozwoli zarejestrować więcej miejsc, niż jest w tym punkcie i na tę godzinę wolnych. Po rejestracji na podany adres e-mail wysłane zostanie potwierdzenie rezerwacji" - czytamy na oficjalnej stronie parafii.
Są też dokładne wskazówki, jak zabukować sobie miejsce. Najpierw trzeba było "kliknąć wybraną mszę", później zielony przycisk. Dalej podać nazwisko, adres e-mail i wpisać liczę zarezerwowanych miejsc (maksymalnie dwa).
W niedzielę rano wszystkie miejsca były już zarezerwowane.
"W Niedzielę Palmową Msze Święte z poświęceniem palm będą odprawiane zgodnie z przepisami i zaleceniami wynikającymi z obowiązującego stanu epidemii koronawirusa" - przekonuje parafia.
Jak można przeczytać na stronie, proboszcz nie tylko stosuje się do obowiązujących restrykcji, ale też wspomaga walkę z koronawirusem. Z pieniędzy na budowę nowego kościoła, ponad 69 tysięcy złotych przeznaczył na zakup dwóch respiratorów dla Szpitala Klinicznego nr 1 przy Unii Lubelskiej.
Wirtualna "procesja z palmami"
Z powodu epidemii COVID-19 na terenie całej Polski wprowadzono ograniczenia, przez które wierni nie będą mogli uczestniczyć w mszach świętych w swoich parafiach. Rzecznik prasowy Konferencji Episkopatu Polski zachęca więc do robienia palemek w domu.
- Z powodu epidemii zakup tradycyjnych palm będzie utrudniony, ale możemy przygotować je z materiałów, które mamy w domu, możemy też wykorzystać zielone gałązki. Ważne, żeby zaangażować do tego dzieci – zachęca ks. Paweł Rytel-Andrianik.
Rzecznik proponuje też, by zamieszać w mediach społecznościowych zdjęcia palemek i dodawać do nich #Palma. - Dzięki temu powstanie wielka wirtualna "procesja z palmami". W ten sposób będziemy też dzielili się z innymi przeżywaniem Niedzieli Palmowej - przekonuje kapłan.
Mszę Świętą w Niedzielę Palmową możesz obejrzeć na portalu. Co tydzień o godzinie 11 na naszym portalu udostępniamy transmisję nabożeństwa z kościoła seminaryjnego pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Józefa w Warszawie.
Źródło: TVN24/PAP
Źródło zdjęcia głównego: Google Maps