Zabytkowa drukarnia, biuletyny czy kartka do internowanej Anny Walentynowicz – do Europejskiego Centrum Solidarności wciąż trafiają kolejne eksponaty. W sobotę zbiory ECS wzbogaciła nagroda im. Jana Karskiego. Amerykańska ambasada uhonorowała nią Komitet Obrony Robotników za zasługi dla demokracji.
Kilka tygodni temu amerykańska ambasada przyznała Komitetowi Obrony Robotników nagrodę im. Jana Karskiego. W ten sposób Amerykanie podziękowali Polakom za zasługi dla rozwoju demokracji.
W sobotę, podczas uroczystego otwarcia Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku, ambasador USA Stephen Mull przekazał medal Basilowi Kerskiemu, dyrektorowi ECS-u.
- To dla nas bardzo ważny moment. KOR został odznaczony medalem imienia wielkiego Polaka, Amerykanina i naukowca, ale przede wszystkim człowieka, który potrafił połączyć serdeczność z intelektem - mówił Kerski.
Nagroda trafiła do ECS-u na życzenie członków KOR-u.
"To zasłużona nagroda"
Co roku amerykańska ambasada przyznaje nagrodę im. Jana Karskiego organizacjom bądź osobom, które szczególnie przyczyniły się do rozwoju i obrony demokracji. Tym razem postanowiono wyróżnić Komitet Obrony Robotników - opozycyjną organizację, która pomagała osobom represjonowanym za udział w wydarzeniach z czerwca 1976 roku.
- W tym roku obchodziliśmy 25. rocznicę pierwszych wolnych wyborów w Polsce. Jednym z elementów, które budowały ten sukces, był KOR. Organizacja, która we wschodniej Europie dbała o demokrację. To zasłużone - tłumaczył Mull.
Patronem nagrody jest Jan Karski, który od 1939 roku działał w konspiracji jako kurier i emisariusz władz Polskiego Państwa Podziemnego. Był także świadkiem zagłady Żydów. Za swoje bohaterstwo i zasługi został odznaczony polskim Orderem Orła Białego. Miał polskie i amerykańskie obywatelstwo.
Budynek jak statek
Medal będzie można obejrzeć w nowej siedziba ECS-u przy placu Solidarności na terenie Stoczni Gdańskiej. Jest to jeden z najbardziej rozpoznawalnych budynków miasta. Bryła budynku nawiązuje swoim rdzawym kolorem do elementów kadłubów stoczniowych.
Budowa ECS trwała od jesieni 2010 roku. Oprócz wystawy stałej w placówce będą także: archiwum, sala wielofunkcyjna na 430 słuchaczy, ośrodek badawczo-naukowy, biblioteka na 100 tys. woluminów oraz ośrodek edukacyjno-szkoleniowy. Znajdzie się tam również przestrzeń gastronomiczna: restauracja, kawiarnia i bar na tarasie widokowym.
Koszt budowy obiektu to 229 mln zł, z czego 113 mln zł przekazała UE, a pozostała część pochodzi z budżetu Gdańska.
Tutaj jest ECS:
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: aa/mz / Źródło: TVN 24 Pomorze