Waży prawie 300 gramów i mierzy 15 centymetrów. Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej może się pochwalić nowym nabytkiem. To rogowy toporek sprzed kilku tysięcy lat. Muzealnicy już zacierają ręce, bo do tej pory mieli tylko jeden taki eksponat.
Na wysokości plaży w Łukęcinie (woj. zachodniopomorskie) spacerowicz znalazł toporek rogowy. Tuż przed Wielkanocą eksponat zostawił w recepcji Muzeum Ziemi Historii Kamieńskiej w Kamieniu Pomorskim. Nie zostawił do siebie kontaktu, bo chce być anonimowy.
Toporek mierzy 15 centymetrów długości i 5,1 centymetra szerokości, a waży niecałe 300 gramów. Taki eksponat wywołał nie lada poruszenie.
- Toporek wykonano z poroża zwierzęcia, ale jeszcze nie wiemy jakiego konkretnie. Mimo że to materiał organiczny to narzędzie jest bardzo dobrze zachowane. Wstępnie ustaliliśmy, że toporek pochodzi ze środkowej epoki kamienia, a konkretnie z mezolitu. To oznacza, że może on liczyć 7, a nawet 10 tysięcy lat - opowiada Grzegorz Kurka, dyrektor muzeum.
Na razie nie wiadomo, czy toporek może pochodzić z pobliskiej osady, czy też np. ze Skandynawii, a na polski brzeg wyrzuciło go morze.
Cenny eksponat
Do tej pory w placówce był tylko jeden taki eksponat, który znaleziono jeszcze w latach 70. XX wieku. Teraz w muzealnych gablotach pojawi się drugi.
- Tego typu okazy są naprawdę rzadkie. Znacznie łatwiej znaleźć rzeczy wykonane z kamienia. Takich mamy 10 sztuk - tłumaczy Kurka.
Muzealnicy chcą jak najwięcej wiedzieć o nowym eksponacie, dlatego zostanie on przebadany. Na pewno będzie to badanie radiowęglowe C14. Dzięki niemu mają zniknąć wszelkie wątpliwości co do datowania toporka.
Szukali znalazcy
Muzeum apelowało do tajemniczego znalazcy, by zgłosił się do placówki. Wiadomo było tylko, że toporek zostawiła kobieta. We wtorek w muzeum pojawił się mężczyzna, który twierdzi, że to on trafił na narzędzie na plaży.
- Ta osoba chce dalej być anonimowa. Potrzebujemy danych znalazców, żeby wypełnić dokumentację dotyczącą przekazania konkretnego eksponatu. Ponadto zawsze interesuje nas dokładne miejsce znalezienia przedmiotu. Dzięki temu możemy się o nim więcej dowiedzieć - dodaje Kurka.
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: aa/mś/jb / Źródło: TVN24 Pomorze
Źródło zdjęcia głównego: Muzeum Ziemii Historii Kamieńskiej