Artefakty zostały odkryte w 2022 roku podczas legalnych poszukiwań na terenie powiatu kamieńskiego (woj. zachodniopomorskie). Przy pomocy wykrywacza metali znalazł je mieszkaniec Świnoujścia. Odkrywca przekazał zabytki do Starostwa Powiatowego w Kamieniu Pomorskim, a następnie decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie zostały przekazane do Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej w Kamieniu Pomorskim.
Skarby datowane są na II-III okres epoki brązu ( 1700-1100 rok p.n.e.). To siekierka z podniesionymi brzegami o długości 17,5 cm, dłuto z podniesionymi brzegami o długości 20,4 cm oraz drugie dłuto o długości 11,7 cm.
Dowód wdzięczności dla bóstw
Według badaczy zabytki mogły zostać zdeponowane ponad trzy tysiące lat temu jako dar wdzięczności dla lokalnych bóstw podczas dorocznych świąt związanych z przesileniem letnim lub zimowym.
- W epoce brązu powszechnymi darami składanymi bóstwom była przede wszystkim broń - jak miecze, sztylety, noże, toporki, oszczepy - jak również różnego rodzaju ozdoby, zarówno męskie jak i żeńskie - fibule do spinania szat, naszyjniki, naramienniki, bransolety. Spotyka się również ozdoby uprzęży końskiej, między innymi tak zwane guzy-krępulce. Składano również ofiary z ludzi, jednak nie mamy takich odkryć na terenie naszego kraju - tłumaczy dyrektor Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej Grzegorz Kurka.
W przypadku siekierki zachował się pierścień mocujący niegdyś drewnianą rękojeść, a pod nim fragmenty drewna. Być może pozwoli to na wykonanie badań radiowęglowych C14 i dokładne wydatowanie zabytku.
Zabytki można już oglądać na stałej wystawie poświęconej odkrytym w ostatnich latach na terenie powiatu kamieńskiego skarbom z epoki brązu.
Autorka/Autor: ng
Źródło: Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej, TVN24
Źródło zdjęcia głównego: Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej