„W razie ataku terrorystycznego nie udawaj bohatera”. Słupskie szkoły przygotowują uczniów

Jak zachować się w razie zagrożenia terrorystycznego
Jak zachować się w razie zagrożenia terrorystycznego
Źródło: slupsk.pl

W słupskich szkołach nauczyciele instruują uczniów jak zachować się w przypadku ataku terrorystycznego. – Wiedzy nigdy za wiele, zwłaszcza teraz, gdy takie rzeczy dzieją się w Europie – mówi dyrektor jednego z liceów.

Na pomysł rozpowszechnienia tej wiedzy wpadł Jerzy Janik z Centrum Zarządzania Kryzysowego w Słupsku.

– W Paryżu działo się, to co się działo, więc postanowiliśmy przypomnieć ludziom podstawowe zasady. To może dotyczyć wszystkich, nawet jeśli nie tutaj, to ludzie przecież wyjeżdżają także za granicę – mówi Janik.

Kilkustronicowa broszurka trafiła między innymi do szkół. – Nie było przy tym żadnego odgórnego polecenia, by prowadzić jakieś specjalne zajęcia – podkreśla Karolina Chalecka ze słupskiego urzędu.

„Nie chować głowy w piasek”

Dyrektorzy szkół uznali jednak, że problem jest realny i warto właśnie teraz o nim mówić.

- Ja wychodzę z założenia, że wiedzy nigdy nie za dużo, że powinniśmy wiedzieć jak się zachować - mówi Mariusz Domański, dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego w Słupsku. – Myślę, że to też uspokaja zarówno uczniów jak i rodziców, bo dużo się obecnie mówi o problemie terroryzmu – dodaje.

Nauczyciele otrzymali instrukcje przygotowane przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych z prośbą by w ramach lekcji wychowawczych porozmawiali z uczniami i zapoznali ich z treścią poradnika. – My wybraliśmy taką metodę, ale wiem, że pomysły są różne i chyba warto je realizować. Nie możemy chować głowy w piasek i udawać, że ten problem nas nie dotyczy – podkreślił Domański.

JAK WYGLĄDAŁA BY POLSKA W PRZYPADKU ZAGROŻENIA? DOWIEDZ SIĘ Z MAGAZYNU TVN24 NA WEEKEND.

"Reagowanie pozostaw profesjonalistom"

Poza szkołami poradnik otrzymały wszystkie podległe urzędowi miejskiemu instytucje. Zawiera on konkretne informacje o tym, co powinno zwrócić naszą uwagę i jak zachowywać się w poszczególnych sytuacjach.

Autorzy podkreślają, żeby o zagrożeniu przede wszystkim informować służby a w razie akcji ratunkowej lub ewakuacyjnej słuchać poleceń osób kierujących operacją. Bezwzględnie radzą też by "nie udawać bohatera, reagowanie pozostawić profesjonalistom".

Możesz go zobaczyć także tutaj:

Instrukcja zachowania w razie zagrożenia terrorystycznego

Autor: md/i / Źródło: TVN24 Pomorze

Czytaj także: