Podczas sztormu i w skrajnie niskiej temperaturze - w takich warunkach odbędą się ćwiczenia bojowe załogi fregaty Marynarki Wojennej. Na arktyczne manewry TG-18 wypłynął z Gdyni ORP "Gen. K. Pułaski". Pierwszy przystanek w Bergen.
Ćwiczenia bojowe załogi fregaty Marynarki Wojennej obejmują m. in. obronę przed natarciem na Morzu Północnym. Gospodarzem manewrów jest Królewska Marynarka Wojenna Norwegii.
W czwartek ORP "Gen. K. Pułaski" wypłynął na arktyczne manewry z gdyńskiego portu wojennego.
- Okręt wpłynie w rejon wybrzeża norweskiego, gdzie weźmie udział w ćwiczeniu międzynarodowym. Ćwiczenie TG-18 polega na poszukiwaniu i zwalczaniu okrętów podwodnych, ale także zwalczaniu innych zagrożeń z powietrza, wody i z lądu - mówi kmdr por. Paweł Werner, dowódca ORP "Gen. K. Pułaski".
Ćwiczenia mają się odbyć w skrajnie niskich temperaturach, podczas sztormu, w ciasnych fiordach.
- Okręt przystosowany jest do działania w różnych warunkach. Nie jest lodołamaczem, ale może działać w bardzo niskich temperaturach - tłumaczy Werner.
Szczegóły ujawnią po manewrach
Pierwszy przystanek okrętu w Bergen.
Jeszcze przed ćwiczeniami, 17 lutego, załoga ma wziąć udział w uroczystości nadania Polskiej Szkole imienia Marynarki Wojennej RP.
- Jest to dla nas zaszczyt, że na naszym pokładzie odbędzie się taka uroczystość - mówi Werner.
Szczegóły co do samych manewrów zostaną ujawnione dopiero po odbytych ćwiczeniach.
ORP "Gen. K. Pułaski", to jednostka przeznaczona do osłony transportu morskiego, monitoringu żeglugi, operacji pokojowych, stabilizacyjnych i bojowych na morzu. Jednostka została wyposażona w silne i nowoczesne uzbrojenie do zwalczania podwodnych celów – torpedy typu MU-90.
Fregata ma także zdolność maskowania, by pozostać niewykryta przez zanurzony okręt podwodny. Przed atakiem z powietrza chronią ją rakiety typu Standard SM-1. Dodatkowo "Pułaski" ma możliwości rażenia celów nawodnych i walki radioelektronicznej. Okręt został zwodowany w 1979, a pod polską banderą pływa od 2000 roku.
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: MAK / Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: tvn24