Dwumetrowy mur stanął na Długim Targu w Gdańsku. Na każdej z drewnianych cegiełek można znaleźć różne cytaty nadesłane przez mieszkańców Europy. Teraz każdy może zabrać ze sobą fragment, "burząc" tym samym konstrukcję. To symbol "sztucznie budowanych granic", które mogą zniknąć, dzięki współpracy ludzi.
Interaktywna instalacja "Znikający mur" stanęła w Gdańsku w niedzielę z okazji Święta Wolności i Demokracji, które trwa w mieście z okazji 40. rocznicy Porozumień Sierpniowych. Oficjalne otwarcie odbędzie się o godzinie 16. Konstrukcja będzie stała na Długim Targu do 1 września.
Mur składa się z sześciu tysięcy drewnianych cegiełek, a na każdej z nich jest inny cytat. Są to między innymi fragmenty piosenek, wierszy, cytaty z ulubionych książek, powieści czy filmów. Wszystkie wcześniej nadesłali mieszkańcy Europy. Teraz każdy będzie mógł zabrać cegiełkę.
- Bardzo ważne, żebyśmy rozebrali ten mur jak najszybciej. W Gdańsku wartości, wolności i solidarności są szczególnie istotne, dlatego mam nadzieję, że wspólnie z gdańszczankami i gdańszczanami oraz turystami, którzy tutaj są, ten mur jak najszybciej rozbierzemy - mówi Marta Bańka z Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku.
Sztuczne granice mogą zniknąć dzięki pracy ludzi
Jak tłumaczy biuro prasowe miasta Gdańska, znikające klocki, które każdy może zabrać, mają symbolizować "sztucznie budowane granice", które dzielą i mogą zniknąć, dzięki wspólnemu zaangażowaniu ludzi.
Taka interaktywna instalacja, w sierpniu stała już w Poznaniu, a we wrześniu stanie również w Warszawie. Koncepcję muru przygotował Goethe-Institut wraz z Ministerstwem Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec z okazji objęcia przez Niemcy w drugiej połowie 2020 roku prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.
- Warto zwrócić uwagę na wspólnotowy aspekt projektu współtworzonego przez obywatelki i obywateli wielu krajów Europy, zarówno jeżeli chodzi o zgłaszanie cytatów, jak i już podczas prezentacji instalacji, kiedy klocki zostaną zabrane przez przechodniów - im więcej osób ją odwiedzi, tym szybciej mur zniknie. Cytaty na klockach odzwierciedlają indywidualne tęsknoty i marzenia oraz nadzieje dzisiejszej Europy. Chciałbym bardzo, aby towarzyszące ich lekturze refleksje i emocje, nawet po zniknięciu muru, pozostały z nami na dłużej - mówi Christoph Bartmann, dyrektor Goethe-Institut w Warszawie.
Mur będzie prezentowany również w innych krajach: w Belgii, na Cyprze, w Grecji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, na Litwie i we Włoszech.
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24