Muzeum Historyczne Miasta Gdańska wzbogaciło swoją kolekcję o XVIII-wieczny portret medyka Johanna Adama Kulmusa, autorstwa Jacoba Wessla, wybitnego malarza gdańskiego. Muzealnicy kupili obraz od prywatnego kolekcjonera za 72 tys. zł
Sportretowany przez malarza Johann Adam Kulmus, jako profesor medycyny i nauk przyrodniczych gdańskiego Gimnazjum Akademickiego, był w XVIII wieku jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci gdańskiego środowiska medycznego. - Gdyby w tamtym czasie stworzyć ranking popularności gdańskich lekarzy, to Kulmus na pewno byłby u jego szczytu - wyjaśnił Piotr Paluchowski z Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.
Znany lekarz
Johann Adam Kulmus urodził się we Wrocławiu w 1689 r., zmarł w Gdańsku w 1745 r. Napisał wydane w 1722 r. po niemiecku "Anatomische Tabellen" (Tablice anatomiczne), będących zbiorem jego wykładów anatomicznych i chirurgicznych. Dzieło uzupełnione 28 ilustracjami zmieniło spojrzenie ówczesnych badaczy na anatomię człowieka. - Ogółem dzieło Kulmusa miało do 1843 r. aż 24 wydania. Zostało przetłumaczone na wiele języków, w tym także w 1774 r., na egzotyczny w tamtych wiekach, japoński. W Japonii dzieło Kulmusa przetłumaczono z wersji holenderskiej. Była to wówczas pierwsza książka w Japonii, która w całości została przetłumaczona z języka europejskiego - podkreślił Paluchowski.
Namalował 60 portretów
- Tworzący w XVIII w. Wessel był autorem około sześćdziesięciu portretów znamienitych gdańszczan - burmistrzów, rajców, pastorów i uczonych. Do czasów współczesnych przetrwało jedynie około dwadzieścia" - powiedziała Dorota Powirska z MHMG. MHMG miało do tej pory w swoich zbiorach dwa portrety Wessla: "Portret burmistrza Daniela Gralatha" oraz "Portret pastora". Obraz Wessla gdańskie muzeum kupiło od prywatnego kolekcjonera za 72 tys. zł
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: aa/gp / Źródło: PAP