Sportretowany przez malarza Johann Adam Kulmus, jako profesor medycyny i nauk przyrodniczych gdańskiego Gimnazjum Akademickiego, był w XVIII wieku jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci gdańskiego środowiska medycznego.- Gdyby w tamtym czasie stworzyć ranking popularności gdańskich lekarzy, to Kulmus na pewno byłby u jego szczytu - wyjaśnił Piotr Paluchowski z Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.
Znany lekarz
Johann Adam Kulmus urodził się we Wrocławiu w 1689 r., zmarł w Gdańsku w 1745 r. Napisał wydane w 1722 r. po niemiecku "Anatomische Tabellen" (Tablice anatomiczne), będących zbiorem jego wykładów anatomicznych i chirurgicznych. Dzieło uzupełnione 28 ilustracjami zmieniło spojrzenie ówczesnych badaczy na anatomię człowieka.- Ogółem dzieło Kulmusa miało do 1843 r. aż 24 wydania. Zostało przetłumaczone na wiele języków, w tym także w 1774 r., na egzotyczny w tamtych wiekach, japoński. W Japonii dzieło Kulmusa przetłumaczono z wersji holenderskiej. Była to wówczas pierwsza książka w Japonii, która w całości została przetłumaczona z języka europejskiego - podkreślił Paluchowski.
Namalował 60 portretów
- Tworzący w XVIII w. Wessel był autorem około sześćdziesięciu portretów znamienitych gdańszczan - burmistrzów, rajców, pastorów i uczonych. Do czasów współczesnych przetrwało jedynie około dwadzieścia" - powiedziała Dorota Powirska z MHMG.MHMG miało do tej pory w swoich zbiorach dwa portrety Wessla: "Portret burmistrza Daniela Gralatha" oraz "Portret pastora".Obraz Wessla gdańskie muzeum kupiło od prywatnego kolekcjonera za 72 tys. zł
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: aa/gp / Źródło: PAP