Przez kilka ostatnich lat Gdańsk podporządkował swoje przedsięwzięcia Euro 2012. Jakie cele wyznaczy sobie miasto teraz? Urzędnicy kończą zaplanowane inwestycję i deklarują, że przez najbliższe lata zamierzają odcinać kupony od udanej imprezy.
- „Efekt Euro” to będzie efekt nie jednego roku, ale najbliższych kliku lat – podkreśla prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.
Rok 2013 będzie "testem weryfikującym". Samorządowcy liczą na spore zyski związane z organizacją mistrzostw w Gdańsku.
Promocja warta miliony
24 mln euro warta jest promocja, jaką zyskał Gdańsk po publikacjach związanych z Euro 2012. W zagranicznych stacjach telewizyjnych, radiowych, w prasie i portalach internetowych ukazało się przynajmniej kilkanaście tysięcy materiałów, w których jest mowa o mieście. - Mam nadzieję, że nastąpi wzrost przyjazdów turystycznych - podkreśla prezydent Adamowicz.
- Liczymy też na wzrost zainteresowania inwestowaniem na Pomorzu – podkreśla prezydent. – Euro będzie punktem odniesienia, chcemy odwoływać się do pamięci kibiców mówiąc „patrz, tutaj Twoja drużyna grała”.
Trasa Sucharskiego do końca roku
Z końcem Euro nie zakończyły się inwestycje w Gdańsku. W tym roku ma zostać zakończona budowa Trasy Sucharskiego - to najważniejsza i największa inwestycja drogowa w północnej Polsce. Ma przede wszystkim umożliwić dojazd do gdańskiego portu, z ominięciem śródmieścia miasta.
Kolejną ważną inwestycją będzie budowa tunelu pod Martwą Wisłą, w ramach IV etapu budowy Trasy Słowackiego. Tunel będzie nie tylko pierwszym podwodnym tunelem drogowym w kraju, ale także najdłuższym tunelem drogowym w Polsce - ma mieć 1370 metrów długości.
Prace mają zakończyć się dopiero w 2014 roku.
Na inny rewolucyjny projekt na komunikacyjnej mapie Pomorza będzie trzeba poczekać do 2015 roku. 20-kilometrowy odcinek linii kolejowej połączy Gdańsk-Wrzeszcz z lotniskiem oraz Gdynię i Kościerzynę. Koszt inwestycji wynosi ok. 760 mln zł.
Mundial i kolejne Euro
Urzędnicy nie kryją też, że Euro rozbudziło ich ambicje. - Powinniśmy myśleć o wielkich celach – przekonywał na antenie TVN 24 prezydent Adamowicz. - Mistrzostwa Świata w piłce nożnej? Dlaczego nie! - pytał retorycznie.
Na razie Euro stało się przepustką do organizacji innych sportowych wydarzeń w mieście. Już wiadomo, że Polska będzie gospodarzem mistrzostw Europy w piłce ręcznej w 2016 roku. Wiadomo również, że część meczów odbędzie się w hali Ergo Arena na pograniczu Gdańska i Sopotu.
W 2014 r. siatkarze zagrają w Polsce o tytuł Mistrza Świata. Mecze również zostaną rozegrane w Gdańsku. W tym samym roku w marcu w hali Ergo Arena odbędą się Halowe Lekkoatletyczne Mistrzostwa Świata.
Autor: aja/roody/k
Źródło zdjęcia głównego: GIK