Pierwsze od lat większe prace konserwatorskie przy bramie przeprowadzono jeszcze w ubiegłym roku. Za ponad milion złotych wyremontowano dach i nadproże, przeprowadzono konserwację drewnianych furtek i wrót, które niegdyś zamykały przejścia i przejazd bramny i wykonano instalację odgromową oraz przyłącza wodno-kanalizacyjne.
Przeprowadzono także badania i ekspertyzy, które wskazały, jakie prace budowlane i konserwatorskie trzeba jeszcze wykonać przy obiekcie.
Będą kolejne pieniądze
Jak poinformowała Anna Dobrowolska z referatu prasowego gdańskiego magistratu, w tym roku samorząd postanowił przekazać kolejne 4,5 mln zł na dalsze prace przy zabytkowej budowli i liczy, że ta kwota umożliwi wykonanie remontu w całości.
W myśl zaleceń ekspertów planowany jest remont sklepienia przejazdu bramnego wraz z izolacjami. Zaplanowano także prace konserwatorskie przy elewacji oraz wymianę stolarki okiennej. Zdecydowano o rozbiórce elementów wtórnych (m.in. wiaty i betonowych wylewek) i przeprowadzeniu niwelacji ziemnych nasypów, co ma przywrócić zabytkowi i jego sąsiedztwu dawną formę fortyfikacji.
Samorząd chciałby także wyłączyć z ruchu kołowego znajdujący się w bramie przejazd, auta niekorzystnie wpływają bowiem na zabytkową budowlę. - Zleciliśmy wykonanie dokumentacji technicznej, która określi, w jaki sposób można zorganizować ruch tak, by auta nie przejeżdżały pod bramą – powiedziała Dobrowolska.
Prace nadzorować będzie Gdański Zarząd Nieruchomości Komunalnych, który od ponad roku jest administratorem obiektu.
Czekała na remont kilkadziesiąt lat
Ostatnie kompleksowe prace remontowo-konserwatorskie przeprowadzono przy Bramie Nizinnej kilkadziesiąt lat temu. W lutym ub. roku nieużytkowany od wielu lat obiekt przekazano na siedzibę Bałtyckiemu Bractwu Żeglarzy, które wcześniej mieściło się w zawilgoconym spichlerzu na gdańskiej Wyspie Spichrzów. Bractwo chce przenieść do bramy m.in. swoje bogate zbiory zabytkowych przedmiotów związanych z gdańską żeglugą.
Zlokalizowana na Starym Przedmieściu Brama Nizinna została zbudowana w 1626 r. według projektu Jana Strakowskiego. Obiekt jest częścią fortyfikacji, jakie powstały w Gdańsku na początku XVII wieku w ramach zabezpieczenie miasta przed ewentualnymi skutkami narastającego konfliktu polsko-szwedzkiego.
Brama Nizinna jest ceglaną budowlą ozdobioną kamiennymi elementami (kamieniem pokryto m.in. całą elewację południową, na której umieszczono herb Gdańska). Obiekt ulokowano w kurtynie wałów, czyli części wału pomiędzy dwoma bastionami - bastionami św. Gertrudy i Żubr. W budowli znajduje się przejazd w formie długiego tunelu oraz dwa mniejsze przejścia, które służyły pieszym. Nad przejazdem ulokowano pomieszczenie, które służyło jako izba dla straży.
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: aa / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia CC-BY-SA 1.0