Elton John dostanie medal od Wałęsy

 
Elton John zagra w niedzielę w Ergo Arenie
Źródło: PAP/EPA

Lech Wałęsa odznaczy Eltona Johna podczas jego koncertu w Ergo Arenie. W trakcie występu na prezydent wejdzie na scenę i wręczy gwiazdorowi Medal Wdzięczności Europejskiego Centrum Solidarności.

Koncert Eltona Johna w hali Olivia z udziałem Lecha Wałęsy, Gdańsk 1984
Koncert Eltona Johna w hali Olivia z udziałem Lecha Wałęsy, Gdańsk 1984
Źródło: Sławomir Fiebig | zbiory Europejskiego Centrum Solidarności

Kapituła medalu zdecydowała się uhonorować artystę, upamiętniając jego koncert w Gdańsku w roku 1984. - Elton John wyraził wówczas ze sceny poparcie dla zmian ustrojowych w Polsce i Europie - wyjaśnia Magdalena Charkin-Jaszcza z Europejskiego Centrum Solidarności.

Lech Wałęsa był na wspomnianym koncercie specjalnym gościem. Spotkał się też z artystą prywatnie w domu na gdańskiej Zaspie.

O przyznaniu brytyjskiemu artyście Medalu Wdzięczności kapituła zdecydowała już w 2010 roku. Czekano jednak na uroczystą okazję, by odznaczenie wręczyć.

Koncert zaplanowano na 8 lipca.

400 osób z medalem

Europejskie Centrum Solidarności ustanowiło Medal Wdzięczności w kwietniu 2010 r. dla uczczenia 30. rocznicy Solidarności. Przyznawany jest osobom pochodzącym z zagranicy, które pomagały Solidarności i polskiej opozycji demokratycznej w walce o wolność i prawa człowieka. Do tej pory zostało odznaczonych ponad 400 osób na całym świecie.

Pierwszy raz medal został wręczony w lipcu 2010 roku Bernardowi Kouchnerowi - ówczesnemu ministrowi spraw zagranicznych Francji, współzałożycielowi organizacji charytatywnych Lekarze bez Granic i Lekarze Świata.

Wszystkie tantiemy dla Solidarności

Wśród uhonorowanych osób jest też m.in. brytyjski historyk Timothy Garton Ash, odznaczony za wydaną w 1982 roku książkę „The Polish revolution. Solidarity” - jedną z pierwszych, jakie ukazały się na Zachodzie na ten temat.

Pośmiertnie odznaczony został także dramaturg Samuel Beckett, który podpisał protest przeciw wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce, a w latach 1982-1990 przekazał wszystkie honoraria i tantiemy w złotówkach z tytułu wydania lub wystawiania swoich sztuk w Polsce na działalność Solidarności lub na rzecz autorów prześladowanych, objętych zakazem druku.

Medal jest przyznawany przez kapitułę w składzie: Lech Wałęsa (przewodniczący), Bogdan Borusewicz, Jerzy Borowczak, Zbigniew Bujak, Mirosław Chojecki, Władysław Frasyniuk, Tadeusz Jedynak, Bogdan Lis, Andrzej Milczanowski, Janusz Pałubicki, Jan Rulewski, Grażyna Staniszewska oraz Danuta Winiarska-Kuroń.

"Dziękuję" nawet po japońsku

Na awersie Medalu Wdzięczności, projektu gdańskiej rzeźbiarki Dobrochny Surajewskiej, w 43 językach - m.in. polskim, szwedzkim, angielskim, niemieckim, francuskim, włoskim, japońskim, greckim, litewskim - wybito słowo „dziękuję”. Medal opatrzony jest też łacińską sentencją: „Hic nobis adiumento in periculis, solacio in laboribus fuit” („Spieszył nam z pomocą, gdy było niebezpiecznie, z otuchą - gdy było ciężko”).

Autor: maz / Źródło: PAP

Czytaj także: