Dwa młode żubry uczą się życia na wolności. "To był dla nich już ostatni dzwonek"

Jeden z żubrów podczas wypuszczania
Drawsko Pomorskie: Dwa żubry wróciły na wolność
Źródło: WWF Polska

Dwa żubry urodzone w bydgoskim zoo trafiły na wolność. W piątek wypuszczono je na terenie Nadleśnictwa Drawsko Pomorskie. - Trafią do dwóch różnych stad - mówi Agnieszka Veljković z WWF Polska.

Na wolność wypuszczono dwa byki: rocznego i dwuletniego, które urodziły się w zoo w Bydgoszczy.

Urodziły się i wychowały w zoo, nie znają "normalnego" życia na wolności. Teraz czeka je prawdziwa szkoła życia – mówi Agnieszka Veljković z WWF Polska.

Żubry trafią do dwóch różnych stad
Żubry trafią do dwóch różnych stad
Źródło: WWF Polska

Żubry dołączą teraz do dwóch różnych stad na terenie Nadleśnictwa Drawsko Pomorskie.

Za akcją przywrócenia naturze żubra stoi Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE>>>

Ostatni dzwonek

Żubry wypuszcza się do ukończenia drugiego roku życia. Stąd dla jednego z nich był to już "ostatni dzwonek". - Jeżelibyśmy go chcieli przetrzymać w niewoli do wieku trzech-czterech lat, to on już się na wolność nie nadaje. Przyzwyczajony jest do ludzi, pójdzie do ogródków, będzie psocił i takie różne historie – tłumaczył Marcin Grzegorzek, specjalista ds. żubrów z Zachodniopomorskiego Towarzystwa Przyrodniczego.

W Polsce  w wolnych stadach żyje ponad 1800 żubrów, z czego około 320 w województwie zachodniopomorskim. Zwierzęta te podlegają ścisłej ochronie gatunkowej.

Jeden potulny, drugi się stawiał

Sama akcja to skomplikowany proces. W sierpniu, gdy wypuszczano na wolność żubra Polesława z poznańskiego zoo, dzięki swojemu opiekunowi byk sam wszedł do drewnianej skrzyni, w której był transportowany. W przypadku tej operacji taka sztuka się nie udała. Obu żubrom trzeba było podać środki nasenne.

Żubrom podano środki nasenne
Żubrom podano środki nasenne
Źródło: WWF Polska

- Starszy ładnie się ululał. Został zaszczepiony, sprawdzony pod kątem pasożytów, założono mu obrożę telemetryczną – mówi Veljković.

Młodszy, mimo podania leku usypiającego, nie zamierzał zasnąć. – Był otępiały, ale nie chciał się położyć. Trzeba było go holować do skrzyni – wyjaśnia Veljković.

Młodszego byka trzeba było wciągać do skrzyni
Młodszego byka trzeba było wciągać do skrzyni
Źródło: WWF Polska

"Wyniszczyliśmy 2/3 wszystkich dzikich zwierząt"

Jak podkreśla przedstawicielka WWF, każde przywrócenie zwierzęcia na wolność to dla nich wielka radość. – Musimy dbać o środowisko. Niestety, jak wynika z naszego raportu, przez ostatnie pół wieku wyniszczyliśmy 2/3 wszystkich dzikich zwierząt żyjących na Ziemi – podkreśla Agnieszka Veljković.

Takie dane wynikają z Living Planet Report 2020 przygotowanego przez WWF. Między 1970 a 2016 rokiem w skali globalnej średnia liczebność populacji ssaków, ptaków, płazów, gadów i ryb zmniejszyła się o 68 procent. "Najważniejszym powodem wymierania gatunków jest degradacja środowiska naturalnego, a co za tym idzie niszczenie siedlisk, w tym lasów. To jest z kolei, w największym stopniu, konsekwencja sposobu, w jaki produkujemy żywność" – czytamy w raporcie WWF.

Transport odbywał się w specjalnych skrzyniach
Transport odbywał się w specjalnych skrzyniach
Źródło: WWF Polska

Żubr dobrze się przyjmuje

Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze (ZTP) działa na rzecz przyrody regionu od 1994 roku (do marca 2006 r. pod nazwą Zachodniopomorskiego Towarzystwa Ornitologicznego). W 2005 roku wyodrębniono z niego grupę roboczą pod nazwą Żubry Zachodniopomorskie. Od tego czasu zajmuje się ona ochroną i monitoringiem całej populacji wolnych żubrów żyjących w północno-zachodniej Polsce.

- W 2005 roku mieliśmy 22 osobniki, teraz jest ich około 400 w województwach zachodniopomorskim, lubuskim i wielkopolskim. Liczebność jest zadowalająca, populacja się rozwija, rozwija się też ich areał. One nie są w jednym lesie, a na obszarze 150 kilometrów na 150 kilometrów – od Gorzowa Wielkopolskiego po Piłę i od Drawska Pomorskiego po prawie Poznań – wyjaśniał w sierpniu Marcin Grzegorzek, specjalista ds. żubrów z Zachodniopomorskiego Towarzystwa Przyrodniczego.

Czytaj także: