Grupa Lotos otrzymała pierwszy transport ropy z kopalni PGNiG w Lubiatowie (woj. wielkopolskie). Po rurociągu Przyjaźń i terminalu w Porcie Północnym jest to trzecie źródło dostaw surowca do rafinerii w Gdańsku. W pierwszym transporcie dotarło 1,5 tys. ton ropy.
Do Gdąńska trafiła już pierwsza dostawa ropy z kopalni PGNiG w Lubiatowie (woj. wielkopolskie).
Grupa Lotos poinformowała, że zgodnie z umową, miesięcznie do Gdańska ma docierać 25 tys. ton dobrej jakościowo, niskosiarkowej ropy, nadającej się do przerobu na benzyny i oleje napędowe.
Kontrakt pomiędzy Grupą Lotos a PGNIiG został podpisany na pięć lat. Ropa jest dowożona do Gdańska cysternami kolejowymi z Lubiatowa (woj. wielkopolskie). Za dostawy odpowiada spółka Lotos Kolej.
Zbudowali nowy terminal
Specjalnie do odbioru polskiej ropy powstał nowy terminal kolejowy. Spółka podaje, że terminal jest przystosowany do odbioru pół miliona ton ropy rocznie. Ropa naftowa z Lubiatowa jest ładowana do cystern kolejowych w terminalach kolejowych oddziału PGNiG w Zielonej Górze.
Wiceprezes Grupy Lotos, Marek Sokołowski ocenił, że „to niezwykle ważna umowa i ważna inwestycja”. - Po pierwsze prowadzi do większej dywersyfikacji dostaw, po drugie, ropa pochodzi z polskich źródeł, co jest dowodem na kolejny krok w rozwoju rodzimego przemysłu naftowego – tłumaczył.
W październiku 2014 roku wartość umowy z PGNiG Lotos szacował na 3,2 mld zł.
Najważniejsza i największa inwestycja?
Uruchomiona w 2013 r. kopalnia LMG (Lubiatów-Międzychód-Grotów) wydobywa gaz i ropę. Wartość całej inwestycji wyniosła 1,7 mld zł. Udokumentowane zasoby wydobywalne ropy tego złoża wynoszą ok. 7,25 mln ton, a gazu ziemnego - ok. 7,3 mld m sześc. Inwestycja należy do najważniejszych i największych w historii inwestycji polskiego górnictwa ropy i gazu ziemnego.
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: aa / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN 24