Delfiny butlonose w Zatoce Gdańskiej. "Pierwszy raz od XIX wieku"

Saulius KaraliusDelfiny butlonose obserwowano już także w Zatoce Gdańskiej

W Bałtyku pojawiły się delfiny - ta informacja zaskoczyła wszystkich, nawet pracowników Stacji Morskiej na Helu. Naukowcy potwierdzili, że to butlonosy, które na co dzień pływają w Oceanie Atlantyckim. Po raz pierwszy zaobserwowano je na początku sierpnia w okolicach Helu, Kaliningradu i Kłajpedy. Ostatni raz delfiny tego gatunku widziano na Bałtyku w XIX wieku.

Pierwsze zgłoszenie o delfinach Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego otrzymała 8 sierpnia. Parę butlonosów widział wtedy turysta, ale nie zdążył zrobić zdjęć. Dlatego, badacze nie mogli jednoznacznie potwierdzić, co to za gatunek. Każda taka informacja jest przyjmowana z dużą rezerwą.

W późniejszych dniach, delfiny widziano w okolicach Kaliningradu oraz u wschodnich wybrzeży Danii. Następnie, 14 sierpnia na litewskim wybrzeżu Kłajpeda. Naukowcy z Litewskiego Muzeum Morskiego potwierdzili, że to butlonosy.

- To naprawdę bardzo rzadkie, ponieważ te ssaki żyją na co dzień w Oceanie Atlantyckim. Ostatni przypadek ich wizyty w naszym morzu został odnotowany w XIX wieku - wyjaśnia Michał Bała ze Stacji Morskiej na Helu.

Są pod ochroną

Butlonosy żyją w średniej wielkości grupach, żywią się rybami. Grupy liczą zazwyczaj około 10 osobników. Zdarza się jednak, że łączą się w większe stada. Czasami jest w nich nawet kilkaset delfinów.

Tutaj widziano delfiny butlonose w sierpniu tego roku Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego

Częściej niż delfiny butlonose, choć też bardzo rzadko, Bałtyk odwiedzają wieloryby.

Wieloryb pływa po wodach Zatoki Gdańskiej
Wieloryb pływa po wodach Zatoki GdańskiejTVN24

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: mg/gp / Źródło: TVN24 Pomorze

Źródło zdjęcia głównego: Saulius Karalius

Pozostałe wiadomości