"Bursztynowy Skarbiec", który ma znacznie przerastać skalą, rozmachem i wielkością zużytego surowca legendarną "Bursztynową Komnatę", a także unikatowe na skalę światową kolekcje bursztynowych brył, mebli, obrazów i rzeźb - to wszystko można zobaczyć na wystawie dzieł Lucjana Myrty z okazji jego 70. urodzin.
Wystawa dzieł znanego trójmiejskiego bursztynnika w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku otwarta jest od dziś. To podsumowanie niemal 50 lat działalności Lucjana Myrty.
- Nie ma drugiej takiej osoby w świecie bursztynu, która mogłaby dorównać mu rozmachem, skalą, ilością zużytego surowca i jego różnorodnością. Po obejrzeniu tej wyjątkowej wystawy, w zasadzie wszystko będziemy wiedzieli o bursztynie, w sensie jego różnorodności, kolorystyki, unikatowości, kolekcji brył czy inkluzji - tłumaczy Robert Pytlos, kurator wystawy.
Meble, rzeźby, lampy
- Niezliczone bogactwo barw i odmian bursztynu bałtyckiego, zrobione z tego kruszcu kabinety, szkatuły, meble, obrazy, rzeźby, lampy i lustra, świeczniki, unikatowa na skalę światową kolekcja bursztynowych brył i inkluzji - nie ma drugiego takiego miejsca na świecie, gdzie można to zobaczyć - zachęca.
Lucjan Myrta jest m.in. posiadaczem największej na świecie kolekcji dużych brył bursztynowych. W ECS będzie można zobaczyć największe dzieło Lucjana Myrty - "Bursztynowy Skarbiec", który - jak twierdzi Pytlos - znacznie przerasta skalą, rozmachem i wielkością zużytego surowca legendarną "Bursztynową Komnatę". "Skarbiec" to ważąca 825 kg szkatuła z wyrzeźbionymi scenami z życia Chrystusa, największy przedmiot wykonany z bursztynu w dziejach ludzkości. Do jego wykonania zużyto 7 ton surowca bursztynowego. - Bursztyn jest tu wykorzystany w sposób niezwykle atrakcyjny wizualnie, na tak wielką skalę, jakby Myrta chciał zaprzeczyć kruchości tego materiału - tłumaczy pełnomocnik.
Bursztynowy fortepian
Podczas poniedziałkowego wernisażu ma być wykorzystany fortepian wykonany przez Myrtę z bursztynu. Ekspozycja na powierzchni ok. 400 m kw. była przygotowywana przez ponad rok. "To jest artysta, który żyje bursztynem, widać, że nie robi tego dla sławy, ale najważniejsze dla niego są tworzone dzieła" - dodał Pytlos. Pomysłodawcą wystawy był prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz. Ekspozycja została zaprojektowana w nowoczesny sposób i z wykorzystaniem multimediów przez dwie młode projektantki: Małgorzatę Gliwińską-Radwańską i Emilię Kohut. Pytlos powiedział, że już teraz zgłaszają się kolejne miejsca wystawiennicze np. z Lublina, Warszawy, które chciałyby te wystawę pokazać u siebie. Rozważane jest pokazane dzieł Myrty, w ramach promocji bursztynu, także za granicą.
Mistrz rzemiosła
Lucjan Myrta urodził się 11 lipca 1946 r. w Żelisławicach, tytuł mistrza rzemiosła artystycznego, nadany przez Ministra Kultury, otrzymał w 1979 roku. Posiadacz największej na świecie kolekcji dużych brył bursztynowych, w tym drugiej co do wielkości na świecie bryły o wadze 5950 g, zbioru kilkunastu tysięcy inkluzji (w tym jaszczurki z kleszczem), największej na świecie kuli z bursztynu o średnicy 11 cm. Jego prace były wystawiane m.in. we Francji, Japonii, Niemczech, Szwecji i w Polsce, a znajdują się w Muzeum Bursztynu w Gdańsku, w muzeum w Japonii oraz w zbiorach prywatnych. Organizatorami wystawy są: Wydział Promocji Informacji i Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego w Gdańsku, Europejskie Centrum Solidarności, Krajowa Izba Gospodarcza Bursztynu, Związek Miast i Gmin Morskich. Ekspozycję w ECS będzie można oglądać do 12 września.
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: aa / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Małgorzata Gliwińska- Radwańska