Władimir Putin

Władimir Putin

Zespół czterech rosyjskich okrętów z Floty Pacyfiku zbliżył się do Australii. Australijska flota "monitoruje" Rosjan i zastrzega, że postępują oni zgodnie z prawem międzynarodowym. W ocenie wojskowych rejs zespołu pod wodzą krążownika Wariag jest powiązany ze szczytem G20 w Brisbane, na który ma przybyć Władimir Putin. Równocześnie drugi rosyjski krążownik, Moskwa prowadzi ćwiczenia na Morzu Południowochińskim.

Władimir Putin w czasie pokazu fajerwerków niespodziewanie okrył swoim płaszczem żonę prezydenta Chin. Zdarzenie pokazała "na żywo" chińska telewizja państwowa, a incydent stał się hitem internetu. Ten szarmancki gest nie spodobał się chińskiej cenzurze, bo ta usuwa z sieci wszystkie zdjęcia i wideo związane z niezręcznością w loży VIP w czasie szczytu APEC.

Szczyt APEC w Pekinie z perspektywy państw Zachodu upływa pod znakiem teatralnych gestów Baracka Obamy i Władimira Putina. Prezydent USA stara się okazywać swojemu rosyjskiemu odpowiednikowi chłód. Mimo to do rozmów miało jednak dojść. Według rzecznika Putina przywódcy "komunikują się w kuluarach".

Ma dwa ekrany, jest nowoczesnym smartfonem i wyprodukowano go w... Rosji. Telefon YotaPhone 2 ma też mocnego ambasadora, a jest nim sam prezydent Rosji. W niedzielę Władimir Putin "chwalił się" nim prezydentowi Xi Jinpingowi. Chiński przywódca dostał telefon w prezencie i jest pierwszym na świecie posiadaczem niedostępnego jeszcze w sprzedaży YotaPhone'a 2.

Zdobywca trzech Oscarów, reżyser Oliver Stone chce nakręcić film dokumentalny o Władimirze Putinie. Najpierw jednak dokończy filmową opowieść o byłym pracowniku NSA Edwardzie Snowdenie. Właśnie w tym celu poleciał do Moskwy. Ma nadzieję, że przy okazji spotka się też z rosyjskim prezydentem.

Tego jeszcze nie było. Władimir Putin w czasie wystąpień, jakich w czasie swych podróży po wielkiej Rosji wygłosił już setki, w sobotę otworzył się przed uczestnikami kongresu Rosyjskiego Towarzystwa Geograficznego i zamiast o polityce, środowisku naturalnym czy nauce, przez kilka chwil dzielił się swoimi przemyśleniami na temat sensu życia człowieka.

Amerykańska prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie prania brudnych pieniędzy przez Giennadija Timczenkę, jednego z zaprzyjaźnionych z prezydentem Władimirem Putinem rosyjskich oligarchów - poinformował "The Wall Street Journal". Kreml odpowiada i uważa, że śledztwo to celowe działanie mające uderzyć w prezydenta Rosji Władimira Putina.

Prezydent Rosji Władimir Putin po raz drugi z rzędu otwiera listę najbardziej wpływowych osobistości świata magazynu "Forbes". W opublikowanym rankingu Putin wyprzedza prezydentów USA i Chin, Baracka Obamę i Xi Jinpinga - na miejscach drugim i trzecim.

Aleksandr Iwanow, syn szefa administracji prezydenta Rosji Siergieja Iwanowa, zginął podczas urlopu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Miał utonąć, pływając z córką w morzu. Nakryła ich wysoka fala – dziecko udało się uratować, Aleksandra Iwanowa nie – podaje portal RBK, powołując się na trzy różne źródła.

Ulicami wielu rosyjskich miast przeszły dziś tzw. rosyjskie marsze z okazji obchodów Dnia Jedności Narodowej - rocznicy "wyzwolenia Moskwy od polskich najeźdźców" w XVII wieku. - W tym roku Rosja udowodniła, że potrafi bronić swoich interesów narodowych. Żadne pogróżki nie zmuszą nas do wyrzeczenia się wartości i ideałów - powiedział podczas przyjęcia wydanego na Kremlu prezydent Rosji Władimir Putin.

Mieszkający w Berlinie rosyjski pisarz Władimir Sorokin mówi w wywiadzie dla tygodnika "Die Zeit", że państwo rosyjskie wkroczyło jego zdaniem w schyłkową fazę swego rozwoju. - Duży organizm umiera, (cierpiąc) na napady agresji; sięga po Krym, po Ukrainę - powiedział pisarz, uważany za jednego z najwybitniejszych współczesnych rosyjskich literatów, m.in. autor "Lodu" i "Dnia oprycznika".

Władimir Putin nie cierpi na raka trzustki - powiedział w środę rzecznik Kremla, zaprzeczając medialnym doniesieniom na Zachodzie. Nowojorski tabloid napisał, że rosyjski prezydent ciężko choruje i to obawa przed śmiercią popchnęła go do zaatakowania Ukrainy.

- Powiem to otwarcie. Wiktor Janukowycz poprosił o przewiezienie do Rosji - oznajmił Władimir Putin. Szczegóły ucieczki byłego prezydenta z Ukrainy pozostają nieznane, a dotychczas skala zaangażowania Rosji pozostawała niejasna. Słowa Putina potwierdzają, że to Rosjanie wywieźli Janukowycza z Krymu, gdzie widziano go ostatni raz.

Władimir Putin stwierdził na posiedzeniu Klubu Wałdajskiego, że USA uznawszy się za zwycięzcę w zimnej wojnie, postanowiły przykroić świat do swoich oczekiwań. Rosjanin oskarżył Waszyngton o pogłębianie nierównowagi w świecie i "jednostronny dyktat". Jednocześnie zaprzeczył, że chce odbudowywać radzieckie imperium.