Wielka Brytania

Wielka Brytania

Orkan Ksawery jest jeszcze świeżym wspomnieniem, a tymczasem mieszkańcy północnych regionów Wysp Brytyjskich znów muszą się szykować na gwałtowną pogodę. W weekend w Irlandii Północnej, na wyspach Northern Isles, w Szkocji i północnej Anglii mocno powieje - prędkość porywów mogą przekraczać nawet 100 km/h.

Ponad 100 lotów odwołano łącznie przed południem na brytyjskich stołecznych lotniskach Heathrow i London City. Inne planowe rejsy były opóźnione lub przekierowywane. Gęsta mgła, która rozlała się po południowej Anglii, poważnie utrudniła też ruch na drogach w porannym szczycie komunikacyjnym, ograniczając widzialność do 50 m.

Mężczyzna, którego ciało znaleziono w studni w Warlingham pod Londynem, przed śmiercią został zaatakowany - poinformowała lokalna policja na podstawie wyników sekcji zwłok. Siedmiu Polaków, których aresztowano w związku ze sprawą, po złożeniu zeznań zwolniono za kaucją.

- Układ niskiego ciśnienia, a także związany z nim zimny front atmosferyczny na początku przyszłego tygodnia przeszyje chłodem Wielką Brytanię - zapowiadają synoptycy. Zimno zrobi się już w poniedziałek. Prognozy nie wykluczają licznych opadów deszczu, a nawet pierwszego śniegu, który może pojawić się w głębi lądu.

"Spektakularnym błędem" było według Jacka Strawa otwarcie brytyjskiego rynku pracy m.in. dla Polaków. Były minister spraw wewnętrznych Wielkiej Brytanii przyznał, że decyzja z 2004 roku była pomyłką, bo zamiast szacowanych 13 tys. emigrantów z Europy Wschodniej do jego kraju przyjeżdżało ćwierć miliona osób rocznie.

W czasie pokoju ich praca może być uznawana za "pracę marzenie". Wojskowi fotografowie, zatrudniani przez siły zbrojne wielu państw, mają za zadanie dokumentować życie towarzyszy broni. Brytyjski RAF organizuje coroczny konkurs na najlepsze zdjęcie wykonane przez żołnierzy z aparatami. Niedawno zaprezentowano jego wyniki.

Polskie Linie Lotnicze LOT zostały uznane za najbardziej hałaśliwego spośród 50 największych użytkowników głównego londyńskiego portu lotniczego Heathrow - poinformowały brytyjskie media, powołując się na raport zarządu lotniska. "Wszystkie samoloty we flocie PLL LOT S.A. spełniają wszelkie wymagania Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego w zakresie hałasu" - odpowiada LOT.

Dokumenty przekazane przez Edwarda Snowdena wskazują na to, że niedaleko niemieckiego Bundestagu i kancelarii Angeli Merkel działa brytyjski "elektroniczny posterunek szpiegowski" - napisał dziennik "The Independent". W reakcji na doniesienia ambasador Wielkiej Brytanii został wezwany "na dywanik" do niemieckiego MSZ.