Wielka Brytania

Wielka Brytania

Wielka Brytania oskarżyła w poniedziałek władze syryjskie o "jeszcze jedną zbrodnię wojenną", jaką jest zrzucanie tzw. bomb beczkowych na tereny zamieszkane przez ludność cywilną. Władze Syrii twierdzą, że zwalczają "grupy uzbrojonych terrorystów".

Powodzie nie odpuszczają Brytyjczykom. Woda zalała część hrabstw południowej i środkowej części kraju, jednak z godziny na godzinę stan wody w rzekach coraz bardziej wzrasta. Obecnie obowiązuje tam prawie 80 alarmów pogodowych, a nie zapowiada się na poprawę sytuacji.

Nad Europą przemieszcza się potężny ośrodek niżowy sprowadzając liczne opady deszczu. Choć w wielu miejscach prognozy pogody przewidują opady, nie dotyczą Wysp Brytyjskich. Choć zbliża się do nich kolejny front, w sobotę mieszkańcy będą mogli zostawić parasole w domu. Meteorolodzy prognozują bowiem pogodny dzień z licznymi przejaśnieniami zza nielicznych chmur i temperaturą do 7 st. Celsjusza.

Pogarsza się sytuacja powodziowa w Wielkiej Brytanii. Ziemia jest tak przesiąknięta wodą, że nie może już jej więcej wchłaniać, a opady nie ustają. W weekend spodziewane jest nadejście chłodnego frontu, który ma przynieść opady śniegu i temperatury poniżej zera.

Jego śmierć 4 sierpnia 2011 roku spowodowała trwające kilka dni zamieszki w Londynie i innych brytyjskich miastach. Ława przysięgłych przy koronerze większością ośmiu głosów do dwóch zadecydowała w środę, że londyńska policja nie złamała prawa, kiedy podczas próby aresztowania śmiertelnie postrzeliła 29-letniego Marka Duggana. Rodzina chłopaka nie zgadza się z opinią i zapowiedziała, że będzie walczyć o sprawiedliwość.

Zaostrza się spór o imigrantów w Wielkiej Brytanii. Premier David Cameron chce ograniczyć ich przywileje, mimo argumentów ekspertów, że to nie oni są największą grupą korzystającą z hojnego systemu świadczeń socjalnych. - Tylko 12 proc. imigrantów aplikuje o różnego rodzaju zasiłki, podczas gdy u Brytyjczyków ten odsetek wynosi 24 proc. - wylicza Piotr Kalisz, główny ekonomista banku Citi Handlowy.

Ambasador RP w Wielkiej Brytanii Witold Sobków napisał list, w którym - po słowach premiera Davida Camerona - broni Polaków pracujących i przybywających na Wyspy. Sobków wyliczył w liście korzyści, jakie zatrudnianie i życie Polaków daje monarchii. Przestrzegł także Londyn przed "stygmatyzacją" w rozmowach o polityce imigracyjnej.

15,6 mln euro przyniosła byłemu brytyjskiemu premierowi Tony'emu Blairowi działalność biznesowa rozpoczęta w 2007 roku, po zakończeniu sprawowania funkcji szefa rządu - podliczył dziennik "The Guardian".

Minister finansów Wielkiej Brytanii George Osborne ostrzegł, że w nowej kadencji parlamentu w latach 2015-20 cięcia wydatków rządowych sięgną 25 mld funtów, z czego ok. 12 mld stanowić będą redukcje wydatków na świadczenia socjalne w latach 2015-17.

Potężne fale uderzyły w południowe wybrzeże Wielkiej Brytanii. Tak jak zapowiadali synoptycy, mieszkańcom nadmorskich miejscowości grożą kolejne powodzie, bo pogoda szybko się nie poprawi. Niebezpiecznie zrobiło się również we Francji, gdzie wprowadzony został pomarańczowy alert pogodowy. Na zachodzie tego kraju pojawia się coraz więcej powodzi.

Odtajniony po 30 latach dokument z brytyjskich archiwów opisuje, jak w 1984 roku Michaił Gorbaczow, wówczas wschodząca gwiazda radzieckiej wierchuszki, zajrzał będąc w Londynie do siedziby premiera, łamiąc zasady protokołu - i nieźle się przy tym bawiąc.