Ukraina

Ukraina

Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk zaapelował w poniedziałek w Brukseli o wsparcie finansowe dla jego kraju na stabilizację gospodarki i finansów. Zapewnił, że jego rząd zrobi wszystko, by wdrożyć reformy uzgodnione w umowie stowarzyszeniowej z UE.

Minister spraw zagranicznych Rosji oświadczył, że jego kraj jako jedyny opowiada się za pozostaniem Donbasu w składzie Ukrainy. Siergiej Ławrow również nie wykluczył, że Rosja rozmieści broń jądrową na Krymie oderwanym w marcu od Ukrainy.

Przetrzymywana w moskiewskim areszcie ukraińska nawigatorka Nadia Sawczenko ogłosiła głodówkę - poinformował adwokat ukraińskiej deputowanej Mark Feygin. Sawczenko protestuje przeciwko brakowi dostępu do opieki medycznej.

"Pogorszenie naszych stosunków z Ukrainą jest nieuniknione w przypadku zastosowania umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską w takiej postaci, w której ją podpisano" - ostrzegł Ukraińców premier Rosji Dmitrij Miedwiediew. W poniedziałkowej "Niezawisimej Gaziecie" opublikował artykuł o przyszłości relacji rosyjsko-ukraińskich, w którym podkreślił m.in., że Ukraińcy na granicy będą teraz "szczegółowo sprawdzani" przez pograniczników.

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko powiedział w niedzielę, że w rękach prorosyjskich separatystów i w Rosji, która ich wspomaga, znajduje się ponad 600 przetrzymywanych ukraińskich żołnierzy. Zaapelował o ich uwolnienie przed końcem roku. "Celem jest, aby na święta Bożego Narodzenia wszyscy, którzy są na listach, a jest ich ponad 600, wrócili do domów" - powiedział Poroszenko podczas spotkania Rady Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy. Podczas konfliktu na Ukrainie od połowy kwietnia zginęły 4 634 osoby, włącznie z ofiarami zestrzelonego samolotu malezyjskich linii lotniczych - wynika z opublikowanego w piątek raportu Biura Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (OCHA). Według tego bilansu, doprowadzonego do 7 grudnia, rannych zostało 10 423 ludzi, w tym ponad 1250 żołnierzy.

Budynek Związków Zawodowych, który spłonął podczas zamieszek w lutym b.r., prawdopodobnie zostanie wyburzony - powiedział mer Kijowa Władimir Kliczko w wywiadzie dla Radia Swoboda. Budynek był jednym z symboli protestów na Majdanie Niepodległości, mieścił się w nim sztab demonstrujących i szpital polowy.

Rosja podejmie przeciwdziałania, jeśli Stany Zjednoczone nałożą na nią nowe sankcje w związku z kryzysem na Ukrainie - oświadczył w sobotę wiceszef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Riabkow po uchwaleniu przez Kongres USA ustawy o zaostrzeniu sankcji wobec Rosji.

Ukraina wyraziła zadowolenie z przyjętej dzień wcześniej przez amerykański Kongres ustawy wzywającej prezydenta Baracka Obamę do zaostrzenia sankcji wobec Rosji i udzielenia Ukrainie pomocy wojskowej. Kijów apeluje, by UE nałożyła na Rosję nowe sankcje.

Rosja skrytykowała uchwaloną przez obie izby Kongresu USA ustawę, która wzywa prezydenta Baracka Obamy do zaostrzenia sankcji wobec Rosji. - Kolejny raz w Waszyngtonie wysuwa się pod adresem Rosji bezpodstawne ogólnikowe oskarżenia - stwierdzono.