Ukraina

Ukraina

Sytuacja na Ukrainie może wpłynąć negatywnie na rynek Unii Celnej, tworzonej przez Rosję, Białoruś i Kazachstan - powiedział w środę prezydent Rosji Władimir Putin. Wezwał partnerów z Unii Celnej do opracowania działań w celu ochrony producentów i eksporterów.

Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej wysłał międzynarodowy list gończy za Dmytrem Jaroszem, liderem skrajnie nacjonalistycznego ukraińskiego ruchu Prawy Sektor - podało w środę radio Echo Moskwy. Wcześniej informowano, że przeciw Jaroszowi wszczęto śledztwo.

Ludzie w nieoznakowanych mundurach blokujący na Krymie ukraińskie obiekty nie mają żadnego związku z rosyjskimi siłami zbrojnymi - zapewnił w środę minister obrony Federacji Rosyjskiej Siergiej Szojgu. Doniesienia tego rodzaju nazwał on "absolutną bzdurą". Nie potrafił jednak wyjaśnić, dlaczego "samoobrona" jeździ rosyjskimi pojazdami opancerzonymi.

MSW i Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) rozpoczęły operację "Granica". Jej celem jest zablokowanie napływu na Ukrainę rosyjskich ekstremistów - poinformowała Państwowa Służba Pograniczna Ukrainy. Na ukraińsko-rosyjskiej granicy rozmieszczane są dodatkowe oddziały pograniczników, pojawiły się transportery opancerzone.

Władimir Putin "wyciągnął z kapelusza" prośbę o interwencję na Ukrainie, by przekonywać do siebie Rosjan. Zachód nie jest mu tymczasem potrzebny - pisze w środę "Frankfurter Allgemeine Zeitung". Inne niemieckie media wskazują na "cynizm" prezydenta Rosji, ale też "wściekłość" związaną z ostrą reakcją zwłaszcza Stanów Zjednoczonych na wydarzenia na Krymie. "New York Times" z kolei dał się nabrać na część wypowiedzi Putina i chce, by Biały Dom zrobił krok wstecz.

W największym rosyjskim serwisie społecznościowym VKontakte ogłosiła się grupa osób werbująca "mężczyzn w wieku 18-45 lat, którzy są gotowi jechać na Ukrainę lub już na niej są". Mężczyźni mają zapewniać "moralne wsparcie" rosyjskojęzycznej ludności na południu i wschodzie kraju. "Nie zwracajcie na siebie uwagi i pamiętajcie: jesteście tylko turystami" - daje wskazówki ochotnikom.

Prezydent Rosji Władimir Putin zwrócił się z prośbą do rosyjskiego rządu, by wspierał współpracę z tradycyjnymi, ukraińskimi partnerami przy jednoczesnym zabezpieczeniu rosyjskich interesów. Zaapelował o spokojną współpracę mimo politycznych napięć.

"To, co jeszcze przed chwilą wydawało się erą po zimnej wojnie, może się okazać tylko okresem między dwiema zimnymi wojnami" - pisze w swojej analizie magazyn "Foreign Policy". Zdaniem jego eksperta Rosja "przez 25 lat pozostawiona poza głównym obiegiem" wydarzeń, znów zaczęła widzieć siebie jako imperium, a wydarzenia na Ukrainie pokazują wyraźnie, że "współpraca między nią i Zachodem została odłożona".

Biały Dom rozważa wprowadzenie na rosyjskie firmy sankcji bankowych podobnych do tych zastosowanych wobec Iranu. - informuje "Financial Times". Dodaje jednak, że ich nałożenie jest uzależnione od tego, czy Moskwa zdecyduje się wysłać na Krym swoje wojska. - Chyba, że nie zgodzą się na to europejscy sojusznicy Stanów, jak Niemcy czy Wielka Brytania - zwraca z kolei uwagę "The Guardian".