Joe Biden: Władimir Putin stara się wymazać ukraińską kulturę i tożsamość

Źródło:
PAP, Washington Post
"Cały czas trwają walki o Siewierodonieck". Relacja Mateusza Lachowskiego z Ukrainy
"Cały czas trwają walki o Siewierodonieck". Relacja Mateusza Lachowskiego z Ukrainy TVN24
wideo 2/35
"Cały czas trwają walki o Siewierodonieck". Relacja Mateusza Lachowskiego z Ukrainy TVN24

Prezydent USA Joe Biden stwierdził, że rosyjski przywódca Władimir Putin "nie tylko stara się zająć Ukrainę, ale tak naprawdę próbuje wymazać kulturę i tożsamość ukraińskiego narodu". Amerykański przywódca dodał, że Putin chciał "sfinlandyzować całą Europę", czyli "uczynić ją całą neutralną". - Zamiast tego znatoizował całą Europę - stwierdził Biden.

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden, przemawiając na zakończeniu roku akademickiego do nowych absolwentów Akademii Marynarki Wojennej w Annapolis w stanie Maryland, potępił "brutalną" wojnę w Ukrainie. Mówił też, że prezydent Rosji Władimir Putin pracuje nad wykorzenieniem tożsamości ukraińskiej.

- On nie tylko stara się zająć Ukrainę, ale tak naprawdę próbuje wymazać kulturę i tożsamość ukraińskiego narodu, atakując szkoły, żłobki, szpitale, muzea. Bez żadnego innego powodu, jak tylko wyeliminować tę kulturę - powiedział.

Biden: Putin chciał uczynić całą Europę neutralną. Zamiast tego znatoizował ją

Zwracając się do marynarzy, Biden mówił też, że choć można mieć najbardziej zaawansowane okręty na świecie i najbardziej wyszkolonych żołnierzy, to najpotężniejszą bronią USA jest sieć sojuszników, których posiada na całym świecie. Odniósł się przy tym do perspektywy rozszerzenia NATO o Szwecję i Finlandię, wspominając, że niedawno przywódcy tych krajów zadzwonili do niego z pytaniem, czy USA wesprą ich akcesję.

- Działania Putina były próbą, by użyć mojego wyrażenia, aby sfinlandyzować całą Europę, uczynić ją całą neutralną. Zamiast tego znatoizował całą Europę - powiedział amerykański prezydent. - Wszystko to pokazuje politykę zagraniczną opartą o siłę współpracy z sojusznikami i partnerami - dodał Biden.

Autorka/Autor:akr/kab

Źródło: PAP, Washington Post

Tagi:
Raporty: