Ukraina

Ukraina

- Rosjanie mogą się bardzo sparzyć, jeśli wejdą na Ukrainę, bo ta odpowie militarnie - mówił w „Faktach po Faktach” w TVN24 prof. Roman Kuźniar, doradca prezydenta ds. międzynarodowych. Jego zdaniem może to oznaczać dla Rosji drugi Afganistan.

Amerykański niszczyciel Donald Cook opuścił w piątek Morze Czarne. Okręt wysłano w ten region, aby uspokoić sojuszników i partnerów USA, zaniepokojonych zajęciem Krymu przez Rosję - poinformowały służby prasowe marynarki wojennej USA w oficjalnym komunikacie.

Anglojęzyczna rosyjska telewizja rządowa Russia Today poczuła się urażona słowami amerykańskiego sekretarza stanu Johna Kerry'ego i domaga się od niego przeprosin. Kerry nazwał stację "tubą propagandową".

Rosyjskie wojska prowadzące ćwiczenia przy granicy z Ukrainą zbliżyły się na kilometr do linii granicy, ale jej nie naruszyły. Ukraińskie siły gotowe są do odparcia każdej agresji - oświadczył ukraiński minister obrony Mychajło Kowal. Dodał, że w rosyjskich manewrach bierze także udział lotnictwo.

Agresywne działania Rosji wobec Ukrainy świadczą o tym, że Moskwa chce rozpętać trzecią wojnę światową – oświadczył premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk. Polityk zaapelował do Kremla o wypełnianie wziętych na siebie zobowiązań międzynarodowych.

Pomiędzy anektowanym przez Rosję Krymem a Ukrainą w piątek Moskwa ustanowiła międzynarodową granicę państwową. Służby graniczne kontrolują przejścia, ale na razie nie ma restrykcji co do jej przekraczania. Władze zobowiązały się do opracowania zasad.

- Na samym początku trochę mnie poturbowali, zawiązali mi oczy i skrępowali ręce za plecami. Na szczęście potem mi je rozwiązali - powiedział amerykański dziennikarz Simon Ostrovsky. Reporter Vice News został porwany przez prorosyjskich separatystów na przedmieściach Słowiańska. - Powiedzieli mi wprost, że zatrzymali mnie, bo jestem kłamliwym dziennikarzem - mówił po uwolnieniu Ostrovsky.

Polska i Kanada podpisały oświadczenie w sprawie koordynacji działań na rzecz Ukrainy i Europy Wschodniej - podał w czwartek szef MSZ Radosław Sikorski po spotkaniu z ministrem spraw zagranicznych Kanady Johnem Bairdem. Ministrowie omówili bieżącą sytuację na wschodzie Ukrainy.