Terroryzm

Terroryzm

Oddziały Pospolitego Ruszenia, czyli prorządowej milicji, rozpoczęły w piątek nową ofensywę. Operacja ma na celu oczyszczenie z bojowników tak zwanego Państwa Islamskiego (IS) obszarów między Mosulem a granicą z Syrią. W tym czasie iracka armia kontynuuje ciężkie walki o Stare Miasto w Mosul.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg spotkał się w czwartek w Berlinie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Stoltenberg spodziewa się, że państwa Sojuszu szybko podejmą decyzję w sprawie przystąpienia do międzynarodowej koalicji walczącej z tak zwanym Państwem Islamskim. Decyzja w tej sprawie powinna zapaść do 25 maja.

Minister obrony USA Jim Mattis zapewnił tureckiego premiera Binalego Yildirima na czwartkowym spotkaniu w Londynie, że Stany Zjednoczone są zdecydowane chronić Turcję jako sojusznicze państwo NATO - poinformowała rzeczniczka Mattisa.

Najwyżsi rangą doradcy prezydenta Donalda Trumpa do spraw wojskowych i polityki zagranicznej stworzyli nową strategię walki z talibami w Afganistanie. Wprowadzenie w życie tej strategii oznaczałoby powrót do większego zaangażowania zbrojnego USA w tym kraju - pisze we wtorek "Washington Post".

Szef irańskich sił zbrojnych, generał brygady Muhammad Baqeri, ostrzegł w poniedziałek, że Teheran uderzy na bazy terrorystów w Pakistanie, jeżeli rząd nie zajmie się sunnickimi bojówkami przeprowadzającymi ataki wzdłuż granic.

Policjanci z jednostki antyterrorystycznej zatrzymali w czwartek w Wachau pod Lipskiem Syryjczyka podejrzanego o udział w walkach po stronie Dżabhat Fatah al-Szam i tak zwanego Państwa Islamskiego (IS) - podała prokuratura federalna w Karlsruhe.

W Syrii snajperzy tak zwanego Państwa Islamskiego (IS) i Dżabhat Fatah al-Szam wykorzystują noktowizory z elektroniką wyprodukowaną w Rosji - ujawnił w piątkowej publikacji rosyjski "Kommiersant". Dziennik powołuje się na ekspertów badających uzbrojenie bojowników.

"Nic nie wskazuje na to, by walka z Państwem Islamskim (IS) miała się wkrótce zakończyć, należy więc spodziewać się kolejnych zamachów terrorystycznych ze strony tej organizacji lub osób nią inspirowanych" - ocenił wywiad Szwajcarii w dorocznym raporcie.

Departament Stanu USA ostrzegł w poniedziałek obywateli amerykańskich, przebywających lub podróżujących do Europy, przed utrzymującym się zagrożeniem zamachami terrorystycznymi na całym kontynencie.

19-letni zwolennik tak zwanego Państwa Islamskiego (IS) przyznał się w sądzie do planowania ataku terrorystycznego, który miał nastąpić podczas ubiegłorocznego koncertu Eltona Johna - podał portal BBC News.

Ulicami Paryża przeszła w środę wielotysięczna manifestacja policjantów żądających lepszej ochrony i poprawy warunków pracy. Zakończyła się na Polach Elizejskich, gdzie 20 kwietnia zabity przez islamistę został funkcjonariusz policji Xavier Jugele.

Paryska prokuratura poinformowała o zatrzymaniu w tym tygodniu dziesięciu osób podejrzewanych o dostarczenie broni wykorzystanej podczas ataku na redakcję satyrycznego czasopisma "Charlie Hebdo" i na supermarket z żywnością koszerną w styczniu 2015 roku.