Sondaże

Sondaże

Gdyby wybory parlamentarne odbywały się w grudniu, wygrałaby je Platforma Obywatelska z 43 proc. poparcia - wynika z najnowszego sondażu CBOS. PiS z Solidarną Polską Zbigniewa Ziobry i Polską Razem Jarosława Gowina uzyskałoby 28 proc. poparcia.

71 proc. Amerykanów popiera ataki lotnicze w Iraku i Syrii. W ubiegłym tygodniu operacje lotnictwa poparłoby tylko 54 proc. respondentów - wynika z sondażu wykonanego na zlecenie "Washington Post" i telewizji ABC, którego wyniki opublikowano we wtorek.

Gdyby wybory parlamentarne odbywały się w sierpniu, wygrałoby je PiS (32 proc. poparcia), które w sondażu zostało ujęte wraz z Polską Razem i Solidarną Polską. To wynik najnowszego badania CBOS. Na drugim miejscu znalazłaby się PO - 26 proc. Podobne rezultaty uzyskał TNS OBOP w badaniu opublikowanym w poniedziałek.

W sprawie konfliktu na Ukrainie Rosjanie opowiadają się po stronie separatystów, uznając, że rosyjscy ochotnicy powinni wspierać ich podczas walk z władzą w Kijowie - wynika z badań rosyjskiego niezależnego instytutu badania opinii Centrum Lewady.

Bardzo pogorszył się stosunek świata do Rosji w związku z jej rolą w kryzysie na Ukrainie. Rosja jest niepopularna w wielu krajach świata i coraz bardziej nielubiana w Europie i USA - wynika z najnowszego badania amerykańskiego ośrodka Pew Research Center.

Ponad 3/4 Ukraińców ma negatywny stosunek do Władimira Putina - wynika z sondażu ukraińskiej grupy badawczej Rating. To ocena o kilka punktów procentowych gorsza niż Józefa Stalina.

Gdyby wybory parlamentarne odbywały się w kwietniu, wygrałoby je PiS z 32 proc. poparcia - to wynik najnowszego sondażu TNS Polska. Na PO chce głosować 29 proc. badanych, a na SLD - 10 proc. Do parlamentu weszliby także przedstawiciele PSL z 5 proc. poparcia.

Rośnie poparcie dla Platformy Obywatelskiej. Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższą niedzielę, to partia Donalda Tuska otrzymałaby 31 proc. głosów. Prawo i Sprawiedliwość mogłoby liczyć na 29-procentowe poparcie - wynika z najnowszego sondażu dla "Faktów" TVN. W Sejmie znalazłoby się także SLD, TR, PSL i Nowa Prawica.

Większość Amerykanów uważa, że Stany Zjednoczone nie powinny zbytnio angażować się w sytuację na Ukrainie - wynika raportu Pew Research Center. Taką postawę Amerykanie zajmują niezależnie od swych preferencji politycznych.