Podróże zagraniczne Donalda Trumpa

Podróże zagraniczne Donalda Trumpa

Grupa ekspertów i byłych polityków z Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Rosji i Wielkiej Brytanii zaapelowała do Donalda Trumpa i Władimira Putina, by podczas ich pierwszego spotkania przy okazji szczytu G20 w Hamburgu stworzyli fundament dla przyszłej współpracy.

Szef brytyjskiej dyplomacji Boris Johnson powiedział w środę, że prezydent USA Donald Trump złoży zaplanowaną wizytę państwową w Londynie, choć jej termin nie został jeszcze ustalony. Wcześniej w mediach pojawiły się informacje, że wizyta została odwołana.

Potężny zastrzyk stu tysięcy różnego rodzaju bomb i rakiet, siedem baterii wyjątkowo drogiego systemu antyrakietowego THAAD, dziesiątki samolotów, okrętów i setki pojazdów opancerzonych oraz dział - między innymi takie zakupy w USA chce poczynić Arabia Saudyjska. To szczegóły całego pakietu potencjalnych umów zbrojeniowych za 110 miliardów dolarów, który chęć zawarcia ogłoszono podczas wizyty Donalda Trumpa w królestwie Saudów.

Służby prasowe Downing Street zdementowały informację, że Donald Trump odłożył wizytę państwową w Londynie. Wcześniej "Guardian" podał, że prezydent USA miał telefonicznie powiadomić premier Theresę May, że nie chce przyjedzie z obawy przed masowymi protestami przeciwko tej wizycie.

Wizyta prezydenta USA Donalda Trumpa w USA oznacza, że zauważył on potencjał gospodarczy tkwiący w Europie Środowej - ocenia Bartosz Wiśniewski, kierownik Biura Badań i Analiz w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych. Jego zdaniem wizyta przyczyni się do wzmocnienia relacji nowe administracji z regionem.

Chciałem pokazać, że nie będziemy szli na drobne ustępstwa, nawet symboliczne - w sobotę wytłumaczył Emmanuel Macron swój męski, siłowy uścisk dłoni z Donaldem Trumpem. Specyficzny uścisk prezydentów Francji i USA miał miejsce w czwartek podczas szczytu państw G7.

Niemieccy komentatorzy bardzo krytycznie oceniają podróż prezydenta USA do Europy, zwłaszcza jego udział w szczycie G7. Ich zdaniem Europa nie może polegać na prezydencie Ameryki, lecz musi sama walczyć o swoje interesy. Zdaniem publicystów, Donald Trump zagraża fundamentom Unii Europejskiej.