Nigeria

Nigeria

Armia nigeryjska uwolniła w środę 19 zakładników, w tym 7 cudzoziemców, przetrzymywanych przez Ruch na rzecz Emancypacji Delty Nigru (Mend). Wolność odzyskali m.in. obywatele Francji i USA.

Prezydent Nigerii Goodluck Jonathan w serwisie społecznościowym Facebook ma ponad 260 tysięcy fanów. To więcej niż David Cameron, Angela Merkel i prezydent RPA Jacob Zuma razem wzięci.

Tragicznie zakończyły się obchody 50. rocznicy uzyskania niepodległości przez Nigerię. W trzech eksplozjach, do których doszło w piątek w stolicy kraju Abudży, zginęło co najmniej siedem osób.

Grupa muzułmanów zaatakowała zamieszkaną przez chrześcijan wioskę Mazzah w środkowej Nigerii, zabijając osiem osób - poinformowała nigeryjska armia. W wyniku ataku spłonęło siedem domów i kościół.

Media na całym świecie śledzą walkę Amerykanów z wyciekiem ropy w Zatoce Meksykańskiej. Rzadko kiedy oczy świata kierują się w stronę Nigerii, największego producenta ropy w Afryce. A ten niechciany wypływ ropy nie jest czymś nadzwyczajnym.

I znów bójka w parlamencie. Tym razem nerwów na wodzy nie utrzymali parlamentarzyści w Nigerii. Do przepychanek doszło po tym, jak kilkanaście osób zostało zawieszonych, bo oskarżyło przewodniczącego obrad o korupcję.

Cierpliwość ma szczęście. Żona nowego prezydent Nigerii, którego imię Goodluck można przetłumaczyć jako "powodzenie", wygrała w loterii dla klientów banku motocykl. A Pierwsza Dama Nigerii na imię ma właśnie Patience, czyli "cierpliwość" właśnie.

Nigeryjskie MSZ potępiło zastrzelenie obywatela Nigerii przez polską policję. Dyplomaci wezwali polskie władze do zbadania doniesień o prześladowaniach Nigeryjczyków mieszkających w Polsce. Polski MSZ udzieli Nigeryjczykom odpowiedzi.

Coraz bardziej tragiczne doniesienia płyną z Nigerii. Według najnowszych danych, już około 500 osób mogło zginąć w ataku muzułmańskich pasterzy na chrześcijan w pobliżu miasta Jos. Wcześniejsze doniesienia mówiły o 100 ofiarach niedzielnych starć. Poprzednio do walk na tle wyznaniowym doszło tam w styczniu. Wówczas śmierć poniosło co najmniej 300 osób.

Tragiczny bilans starć w środkowej Nigerii wzrósł o kolejne 150 ofiar. Ich ciała zostały odkryte w szybach wiertniczych i wykopach kanalizacyjnych.

Ponad 450 osób zginęło w ciągu ostatnich dni w walkach między muzułmanami a chrześcijanami w Nigerii - wynika z zestawienia danych przekazanych przez przedstawiciela meczetu i organizacji praw człowieka. Do starć dochodzi w mieście Jos i jego okolicach.

Żądanie "konkretnego dowodu" na potwierdzenia, że zdrowie prezydenta umożliwia mu pełnienie obowiązków, przedstawiła nigeryjska opozycja. Prezydent Umaru Yar'Adua od ponad miesiąca przebywa w saudyjskim szpitalu.

Holenderska żandarmeria bada, czy Umar Abdulmutallab, który próbował wysadzić w powietrze samolot Northwest lecącym z Amsterdamu do Detroit, miał wspólnika. Jednocześnie rodzina zamachowca wydała oświadczenie, w którym zapewnia, że już dwa miesiące temu zgłosiła zaginięcie mężczyzny.

Mieszkańcy miasta Funtua w północnej Nigerii nie mają wątpliwości, dlaczego ich krajan Umar Abdulmutallab chciał wysadzić w powietrze samolot Northwest. To przez zagraniczną edukację, tłumaczą Nigeryjczycy, których nie stać na wojaże po świecie.

Przywódca islamskiej sekty, która przed kilkoma dniami wszczęła w Nigerii krwawe zamieszki, nie żyje. Został pojmany przez policjantów i wojsko, kiedy wraz ze swymi towarzyszami próbował uciec z obławy. Potem rzecznik nigeryjskiej policji poinformował, że Mohammed Yusuf został zabity w areszcie. Policja nie zdradziła szczegółów jego śmierci.

Już co najmniej 600 osób zginęło w trwających od niedzieli walkach pomiędzy siłami rządowymi, a radykalnymi islamistami. Tylko w czwartek 100 islamistów zginęło w ataku nigeryjskiej armii, która ostrzelała meczet w mieście Maiduguri na północy Nigerii.