Kolej

Kolej

Dojazd pociągiem SKM na Lotnisko Chopina będzie niemożliwy także w poniedziałek - poinformował wieczorem w niedzielę ZTM. To efekt przedłużających się prac przy usuwaniu skutków wykolejenia pociągu linii S2 w tunelu prowadzącym do lotniska. W wypadku nikt nie ucierpiał.

Prezydent Rosji oświadczył w Petersburgu, że głównym zadaniem władz jego kraju jest stworzenie w Rosji "warunków dla trwałego wzrostu gospodarczego". Ma to oznaczać stopniową liberalizację rynku paliwowego oraz wielkie projekty infrastrukturalne finansowane m.in. z rezerw ze sprzedaży państwowej ropy. Zmodernizowana ma zostać m.in. Kolej Transsyberyjska.

Zakopiańscy radni sprzeciwiają się sprzedaży akcji Polskich Kolei Górskich. Podjęli rezolucję w tej sprawie, obawiając się, że samorząd utraci kontrolny pakiet akcji w spółce. - Samorządy muszą mieć prawo do decydowania w sprawach kolei górskich - postuluje przewodniczący rady miasta.

Nazywa się Leo, pochodzi z Czech i ma być konkurentem dla polskiego Pendolino. Ale właśnie okazało się, że na jego drodze do pieniędzy polskich pasażerów, a dokładnie na torach.. leżą kłody. Dominik Cierpioł

Trzy osoby zginęły, a około 155 zostało rannych, gdy dwupoziomowy pociąg zderzył się na przedmieściach Buenos Aires z innym pociągiem, który nagle zatrzymał się na torach. Rannych przewieziono do czterech szpitali.

Nowe przystanki kolejowe, nowe parkingi i pociągi co pół godziny – taki plan na kolej metropolitalną ma Poznań i okoliczne gminy. Do realizacja pomysłu jednak bardzo długa droga. Na razie nie ma pieniędzy nawet na projekt inwestycji.

Srebrno-błękitne wagony, przód pociągu według pomysłu projektanta m.in. Ferrari i Maserati, a także więcej miejsca na nogi niż w samolocie - tak będą wyglądały pociągi Pendolino kupione przez PKP Intercity.

Do Jeleniej Góry, Janowic Wielkich czy Jaworzyny Śląskiej - w najbliższy weekend pociągi ochrzczone już dolnośląskimi Pendolino za darmo będą wozić pasażerów w góry.

170 mln zł - pierwsze środki uruchomione w ramach programu Inwestycje Polskie trafią do Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Umowę na sfinansowanie budowy linii kolejowej łączącej Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy z centrum Gdańska podpisał w środę Bank Gospodarstwa Krajowego.

Jeżeli wprowadzany program naprawczy Kolei Śląskich przyniesie rezultaty, to od grudnia oferta przewoźnika zacznie się poprawiać - zadeklarował podczas poniedziałkowej sesji sejmiku wicemarszałek woj. śląskiego Stanisław Dąbrowa. Pierwsze efekty planowanego programu będzie można zobaczyć już w sierpniu.

W 2015 r. ma być oddana do użytku Pomorska Kolej Metropolitalna. We wtorek podpisano umowę z generalnym wykonawcą budowy. Około 20-kilometrowa linia połączy Gdańsk-Wrzeszcz z Portem Lotniczym im. Lecha Wałęsy i dalej z istniejącą linią kolejową Gdynia-Kościerzyna.

- Od 2010 r. do połowy 2012 r. PKP PLK realizowały inwestycje nieterminowo, a nawet niezgodnie z prawem - poinformowała Najwyższa Izba Kontroli. Spółka odpowiada, że wzmocniła nadzór nad inwestycjami, a na wiele niekorzystnych okoliczności nie miała wpływu.